Miasto naszych marzeń: Natura Stoczni

  • Warsztat

Miasto naszych marzeń: Natura Stoczni

Środa, 22 lipca 2020

19:00

TBA
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, we współpracy ze 100cznia, zaprasza na letni cykl spotkań Miasto Naszych Marzeń: NATURA STOCZNI.

W ramach europejskiego projektu Memory of Water już ponad rok zbieramy wspólne wyobrażenia i marzenia o możliwej przyszłości dawnych terenów Stoczni Gdańskiej. W partycypacyjnym procesie, zatytułowanym Stocznia od Nowa, jego uczestniczki i uczestnicy zgłosili swe marzenia w sześciu ka­tegoriach tematycznych, w tym ZIELEŃ I EKOLOGIA, na której teraz planujemy skoncentrować naszą szczególną uwagę. Znaczna część tych marzeń zainspirowała kilka międzynarodowych interwencji artystycznych, zrealizowanych w 2019 r na terenach „Stoczni Cesarskiej” – i do dziś tam obecnych. Mamy nadzieję, że zainspirują także Was. Będziemy się spotykać przez całe lato raz w miesiącu w 100czni, by w „pięknych okolicznościach przyrody” porozmawiać z autorkami i autorami ciekawych pomysłów o tym jak zazieleniać nasze miasto, w tym również zagospodarowywane obecnie tereny Stoczni.

Pierwsze spotkanie odbędzie już w środę 24 czerwca, o godz. 19:00. Agnieszka Wołodźko, artystka, kuratorka, animatorka kultury i ogrodniczka, przedstawi pomysł „Ogrodu solidarności” – założenia, ale i odtworzenia, na terenach postoczniowych – ogrodów i sadów, klombów i rabatek – miejsc spotkań, interakcji i integracji sąsiedzkiej – wspólnych pikników i zabaw, ale i miejsc lokalnej produkcji warzyw, owoców i ziół.

Podczas kolejnych spotkań (22 lipca, 26 sierpnia, 16 września) porozmawiamy na następujące tematy: „Skrzydlaci, futrzani i inni nie-ludzcy mieszkańcy miast – jak stworzyć przestrzeń miejską przyjazną różnym gatunkom fauny i flory"; „Dzika zieleń – czyli wolność i swoboda dla roślin”, „Założenia parkowe i zielone szlaki – Park Steffensa jako punkt odniesienia”

Opracowanie koncepcji i prowadzenie spotkań: Roman Sebastyański.

miejsce