MNIE TU NIE MA. Ludzki wymiar architektury

  • Sztuka

MNIE TU NIE MA. Ludzki wymiar architektury

Niedziela, 6 września 2020

12:00

wg cennika
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Autorska pracownia projektowa SRDK Archicom Studio Śródka i Muzeum Architektury we Wrocławiu zapraszają do odbycia wyjątkowej, emocjonalnej i różnorodnej w formie wyrazu podróży w czasie, podróży po rozpoznawalnych miejscach we Wrocławiu, którym architekci oddają głos. Widz ogląda, słucha, doświadcza różnobarwnych historii, zbudowanych na kanwie spójnej filozofii projektowej, której architekci Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka pozostają wierni od ponad 30 lat.

"MNIE TU NIE MA Ludzki wymiar architektury jest opowieścią o społecznej roli architekta, o Wrocławiu, o perypetiach pewnego pokolenia i o wierności głęboko zakorzenionym przekonaniom. Zawsze wierzyliśmy, że architektura ma sens wtedy, gdy projekt został zrealizowany, a przestrzeń tętni życiem mimo że nas, architektów, już tam nie ma".
Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka

Bohaterami wystawy MNIE TU NIE MA od początku do końca są ludzie, mieszkańcy Wrocławia, pracownicy banków i biurowców – dzięki nim zaprojektowane przez architektów przestrzenie zaczynają żyć. Architekt usuwa się w cień, a implementowana w projektach filozofia projektowa zaczyna nadawać rytm miastu, wpływać na jakość życia współczesnych mieszkańców.

Miasto - człowiek

Wystawa MNIE TU NIE MA oprowadza widzów po pierwszych, innowacyjnych na polskim rynku projektach banków, śmiałych w swej koncepcji adaptacjach historycznych wrocławskich kamienic oraz wielkich i kameralnych założeniach osiedlowych. Usytuowany w zabytkowych, pięknie odrestaurowanych kamienicach Art Hotel, nowatorski Renaissance Business Centre, wzorowane na wrocławskich willach miejskich Ogrody Hallera, nadodrzańskie, portowe osiedle społeczne Olimpia Port oraz pierwsze we Wrocławiu ekskluzywne lofty – Lofty Platinum – na terenie dawnej destylarni braci Wolff to charakterystyczne, doskonale rozpoznawalne punkty na mapie współczesnego Wrocławia.

Ekspozycja podsumowująca dotychczasowy dorobek SRDK Archicom Studio Śródka to doskonała okazja, by przyjrzeć się ostatnim trzem dekadom, podczas których kształtowało się dzisiejsze oblicze miasta. Zainaugurowana na początku lat 90. renowacja Rynku i przedwojennych kwartałów, stopniowa suburbanizacja i zajęcie centrum miasta przez kompleksy biurowe i galerie handlowe, ograniczona rola samorządu, a co za tym idzie dyktat prywatnych inwestorów – to wszystko stawia dziś przed architektami nowe wyzwania, być może trudniejsze niż trzydzieści temu.

Wystawie towarzyszy program spotkań z ekspertami, debat i wycieczek po Wrocławiu: Blok #4 | dach nad głową.

Wystawa potrwa od 16 czerwca do 6 września.

Organizatorzy: SRDK Archicom Studio Śródka, Camera Nera, Muzeum Architektury we Wrocławiu

Patroni medialni: miesięcznik Architektura Murator, Architektura i Biznes, ARCH - dwumiesięcznik SARP, Radio RAM, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura.