MOJA WALKA reż. Michał Borczuch / streaming LIVE

  • Teatr
  • Online

MOJA WALKA reż. Michał Borczuch / streaming LIVE

Sobota, 9 stycznia 2021

17:45

29.90/39.90 zł

6 tomów, 3600 stron, przekłady na kilkadziesiąt języków, milionowe nakłady. Cykl powieściowy „Moja walka” norweskiego pisarza Karla Ove Knausgårda stał się wydarzeniem na rynku wydawniczym ostatnich lat. Knausgård opisał w nim całe swoje życie od dzieciństwa po dojrzałość. W TR Warszawa wystarczy jeden wieczór, aby poznać jego historię. Teatralną adaptację tej jedynej w swoim rodzaju biograficznej powieści przygotowuje Michał Borczuch, jeden z najciekawszych współczesnych polskich reżyserów. Wejdź z aktorami TR Warszawa w strumień życia.

Spektakl Michała Borczucha oparty na epopei Karla Ove Knausgårda, jednego z czołowych pisarzy skandynawskich. Wydana w 2011 roku sześciotomowa powieść to wyjątkowy w historii światowej literatury projekt, polegający na literackim zapisie biografii autora, od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały.
„Moja walka” jest długą, epicką medytacją nad rzeczywistością. Obsesyjnie szczegółowa narracja Knausgårda jest dla mnie inspirująca jako nowoczesny algorytm na utrwalenie rzeczywistości i siebie w niej. Ten skrajny, obsesyjny subiektywizm, którzy momentami każe mi nienawidzić autora, odsłania również prawdę o współczesności, w której doświadczenie przyglądania się jak w selfie samemu sobie zamienia się w walkę o istnienie w świecie pełnym ludzi. Inni ludzie mogą być najbliżej nas, mogą być częścią naszej rodziny ale w zderzeniu z naszym ego stają się tylko bohaterami powieści. Knausgård wciąga nas w to tworzenie literatury z naszego życia. Ale jest tu paradoks; gdy nasze życie staje się ważne, każde inne (choć utrwalone w detalach) staje się anonimowe. Dlatego w pracy warsztatowej zderzaliśmy z książką Knausgårda osobiste doświadczenia wybranych czytelników, co stanie się integralną częścią spektaklu."
(Michał Borczuch, reżyser spektaklu "Moja walka")

Przedstawienie na podstawie książek: MIN KAMP tomy I, II, III, IV oraz VI autorstwa Karla Ove Knausgårda. Copyright ˝ 2009, 2010, 2011 Forlaget Oktober as, Oslo, all rights reserved, wszelkie prawa zastrzeżone.
Adaptacja na podstawie: Karl Ove Knausgård "Moja walka", tłum. Iwona Zimnicka, t. I-VI, Wydawnictwo Literackie 2015-2017.
patron medialny spektaklu: Fundacja Naukowa Norden Centrum
------------------
reżyseria: Michał Borczuch
adaptacja tekstu, dramaturgia: Tomasz Śpiewak
scenografia, kostiumy: Dorota Nawrot
reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
muzyka: Bartosz Dziadosz
asystent reżysera, wideo: Wojciech Sobolewski
inspicjentka: Malwina Szumacher
kierowniczka produkcji: Natalia Starowieyska
stażystka działu produkcji: Maria Zdulska
kuratorka projektu w Szamocinie: Agata Siwiak
obsada: Jan Dravnel, Cezary Kosiński (dublura), Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Małgorzata Różniatowska (dublura), Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Halina Rasiakówna, Paweł Smagała, Justyna Wasilewska
W projekcjach wideo uczestniczyły Dzieci z Domu Dziecka w Szamocinie: Marlena Cholewa, Kacper Janiszewski, Krystyna Kogut, Leszek Kogut, Mateusz Peksa, Danuta Peksa, Grzegorz Peksa, Weronika Popkowska, Adrian Świątek, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Dagmara Świątek, Martyna Wawrzyniak, Gracja Wawrzyniak, Kacper Wawrzyniak, Kamil Zalewski
oraz aktorzy: Dominika Biernat, Krzysztof Zarzecki
statyści:
Gaja Dravnel, Piotr Gromek, Stefania Smagała, Malwina Szumacher, Robert Tomala, Tomasz Trojanowski, Łukasz Winkowski
------------------------
TERMIN
9 stycznia 2021, g. 17:45 / streaming live ze sceny TR Warszawa/ATM Studio
BILETY:
29.90 zł w przedsprzedaży
39.90 zł w dniu spektaklu