Mulatu Astatke | Warszawa [ZMIANA DATY]

  • Koncert
  • Alternatywa
  • Jazz
  • World music
  • Zagraniczne
  • Pod dachem

Mulatu Astatke | Warszawa [ZMIANA DATY]

Piątek, 22 października 2021

19:00

od 89 

Multiinstrumentalista i kompozytor Mulatu Astatke zagra w Warszawie!

Ojciec ethio jazzu powraca z kultowymi dźwiękami, w których przenikają się tradycje kilku kontynentów.

Mulatu Astatke był pierwszym, który zaczął łączyć muzyczne tradycje swej ojczyzny, Etiopii, z jej charakterystycznie afrykańską rytmiką i niemal arabską tonalnością, z amerykańskim jazzem czy latynoskimi rytmami. Jego eksperymenty dały fundament ethio jazzu, eklektycznego i harmonijnego gatunku, który potrafi jednocześnie wydawać się słuchaczowi znany i bliski, ale jednak obcy i egzotyczny. Cudowna niejednoznaczność dźwięków, które gra Astatke przyniosły mu wpierw uznanie specjalistów i koneserów, którzy nierzadko wydawali małe fortuny na przywożone z Etiopii nagrania. Dopiero po upadku reżimu w Etiopii oraz po tym, jak Jim Jarmusch wykorzystał kilka jego utworów w ścieżce dźwiękowej filmu "Broken flowers", Astatke uzyskał światową popularność, na którą od wielu lat zasługiwał, ale w której przeszkadzała polityka. Bowiem jak to ujęto w "Wielkim pięknie" Paolo Sorrentino: Każdy wie, że jazz z Etiopii jest jedyną muzyką, której warto obecnie słuchać.

informacja organizatora

Przez wielu nazywany jest ojcem chrzestnym ethio-jazzu. Jeden z wielki mistrzów i popularyzatorów muzyki afrykańskiej, Mulatu Astatke, powraca do Polski, aby zagrać trzy koncerty - w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

Astatke to multiinstrumentalista (potrafi grać na instrumentach perkusyjnych, klawiszowych oraz strunowych) i utalentowany kompozytor. Urodzony w Etiopii Artysta szkolił się w Londynie, Nowym Jorku i Bostonie, gdzie zaczął łączyć jazz i muzykę latynoską z muzyką swojej ojczyzny. Jego współpraca z wieloma popularnymi etiopskimi artystami jako muzyk i aranżer, była zalążkiem gatunku muzycznego, znanego obecnie jako ethio-jazz.
Międzynarodową gwiazdą stał się dopiero po sześćdziesiątce, dzięki wznowieniu serii albumów "Ethiopiques". W tym samym czasie nagrał również siedem utworów do filmu Jima Jarmuscha "Broken Flowers", które przyniosły mu sympatię kinomanów na całym świecie.
Po dziś dzień jego twórczość stanowi inspirację dla wielu artystów, a sample jego utworów wykorzystują takie światowe gwiazdy jak Kanye West, Nas czy Damian Marley.

Mulatu Astatke najczęściej występuje na scenie prowadząc swój zespół zza wibrafonu i bębnów conga. Tworzy muzykę naznaczoną tanecznością i afrykańskim groovem, która jest nośnikiem niezwykle pozytywnej energii oraz ogniwem łączącym kontynenty i pokolenia.

Data: 22.10.2021 r.
Miejsce: Praga Centrum, Warszawa
Doors: 19:00

Organizator: Follow The Step
Regulamin: www.followthestep.com/regulamin

UWAGA! Informujemy, że na tym wydarzeniu nie ma możliwości przekazywania biletów przez aplikację Going., ani zmiany właściciela biletu poprzez kontakt mailowy zgodnie z decyzją organizatora.