Muzyka Polska Online

  • Warsztat

Muzyka Polska Online

Czwartek, 26 listopada 2020

19:00

od 10 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Zapraszamy do spotkań z najważniejszymi polskimi kompozytorami XIX wieku, o których opowie utytułowany kompozytor i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Ignacy Zalewski.
Pod fachowym przewodnictwem ich młodszego kolegi po fachu, przysłuchamy się uważniej twórczości czterech kompozytorów, których dzieła pokazują dobitnie, że polski romantyzm to – by posłużyć się tytułem autorskiej audycji prowadzonej przez Ignacego Zalewskiego w radiu RDC – nie tylko Chopin.
Czwartki, godz. 19.00: 24 września, 29 października, 26 listopada, 17 grudnia
Liczba miejsc*: 95
Cena: 10zł/1 miejsce
Bilety: www.bilety.nifc.pl
Ignacy Feliks Dobrzyński
Termin: 24 września
Józef Elsner, nauczyciel Chopina, o Dobrzyńskim mówił „zdolność niepospolita”. Artysta doskonale opanował techniki orkiestrowe, w jego twórczości fortepianowej zaś znajdujemy liczne polonezy, mazurki, wariacje i fantazje inspirowane polskimi tańcami ludowymi. Na spotkaniu muzycznym zestawimy nokturny i Koncert fortepianowy As-dur op.2 kompozytora z tymi gatunkami uprawianymi również przez Chopina.
Władysław Żeleński
Termin: 29 października
Jeden z głównych przedstawicieli neoromantyzmu był kompozytorem, pedagogiem, organizatorem życia muzycznego, a także twórcą Konserwatorium krakowskiego. Zaprezentujemy zarówno złożone formy muzyczne jak sonatę czy koncert fortepianowy oraz miniaturę fortepianową na przykładzie walca.
Zygmunt Noskowski
Termin: 26 listopada
Noskowski jako kontynuator linii Stanisława Moniuszki, którego był studentem, opanował do mistrzostwa warsztat kompozytorski. W swojej twórczości eksponował przede wszystkim melodie. Poza najbardziej znanym poematem symfonicznym Step, wysłuchamy nowatorskich pod wieloma względami utworów fortepianowych En pastel op.30, Wariacji f-moll na temat własny na fortepian oraz Krakowiaków.
Mieczysław Karłowicz
Termin: 17 grudnia
Odkrywany wciąż kompozytor to twórca nowoczesnej muzyki symfonicznej w Polsce. Do historii przeszły zarówno jego poematy symfoniczne jak i pieśni o niezwykle silnym ładunku emocjonalnym. Działalność kompozytorską łączył z powodzeniem z publicystyką. Wysłuchamy pieśni artysty z komentarzem oraz przybliżmy ciekawe, tragiczne zakończone życie kompozytora.

miejsce

Online

Internet,

Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.