Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Odmieńcza rewolucja. Sylwia Chutnik rozmawia z Joanną Krakowską

  • Spotkanie
  • Online
  • Free

Odmieńcza rewolucja. Sylwia Chutnik rozmawia z Joanną Krakowską

Niedziela, 6 grudnia 2020

18:00

Free
informacja organizatora

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwo Karakter zapraszają na rozmowę Sylwii Chutnik z Joanną Krakowską wokół książki „Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi” wydanej we wspólnej serii „mówi muzeum”.

Anarchistyczna, a więc z definicji antytotalitarna, odmieńcza rewolucja była totalna. Polegała bowiem na przekraczaniu wszelkich granic – tego, co piękne, tego, co stosowne, tego, co uznane, tego, co bezpieczne i tego, co silne. Jej narzędziem był performans – gatunek sztuki, a zarazem strategii społecznej, który zagarnia na swój użytek cudze przestrzenie, sprawiając, że literatura, teatr, sztuki wizualne, taniec i życie nieodwołalnie tracą autonomię wobec siebie nawzajem. Narzędziem performansu była zaś często odmieńczość, czyli queer – brak uznania dla kulturowych norm pętających wyobraźnię, pragnienia, ekspresję i fantazję.

Najnowsza publikacja Joanny Krakowskiej to zaledwie mały wycinek historii performansu, historii queeru, historii Nowego Jorku, historii kontrkultury i zarazem popkultury. Wycinek trochę inny niż te najbardziej znane i najczęściej opowiadane, bo więcej tu kobiet, a mniej muzyki, więcej teatru, a mniej Warhola, choć i teatr nie ten, co zwykle. To historia odmieńczego performansu (rozumianego tu bardzo szeroko) na Manhattanie – na scenie, w piwnicy, w klubie i na ulicy – od lat sześćdziesiątych po dziewięćdziesiąte, z wycieczkami w przyszłość i w przeszłość, a nawet do Polski.

Książka ukazała się w serii „mówi muzeum” wydawanej wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Wydawnictwo Karakter.

KIEDY: niedziela 6 grudnia 2020 | godz. 18.00

GDZIE: online | transmisja live na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

KTO: Uczestniczki: Sylwia Chutnik, Joanna Krakowska

Sylwia Chutnik – kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie). Wykładała w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Stołecznej" i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani - odzyskani” w TVP Kultura. Obecnie współprowadzi program „Barłóg literacki”.

Joanna Krakowska – historyczka współczesnego teatru, eseistka i redaktorka. Profesorka w Zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Wicenaczelna miesięcznika „Dialog”. Za monografię „Mikołajska. Teatr i PRL” została nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012. W 2017 roku otrzymała Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za książkę „PRL. Przedstawienia”.