Pokaz filmu „Ziemia” Dowżenki z muzyką na żywo w wykonaniu Bastarda Trio

  • Koncert

Pokaz filmu „Ziemia” Dowżenki z muzyką na żywo w wykonaniu Bastarda Trio

24.10.2020, g. 20:30

od 30 
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

POKAZ FILMU NIEMEGO Z MUZYKĄ NA ŻYWO W WYKONANIU BASTARDA TRIO

Bastarda gra na żywo do wybitnego filmu Dowżenki „Ziemia”. Kompozycje oparte na muzyce średniowiecznej i renesansowej oraz ich współczesne przetworzenia w wykonaniu zespołu tworzą idealną ścieżkę dźwiękową dla tego monumentalnego dzieła.
Szamburski (klarnet), Górczyński (klarnet kontrabasowy) i Pokrzywiński (wiolonczela) tworzą w ścisłym kontakcie z obrazem, ich narracyjna muzyka podkreśla, a czasem kontrapunktuje filmowy przekaz reżysera.

Ostatni film niemy Dowżenki i jednocześnie jedno z ostatnich arcydzieł kina niemego. Reżyser stworzył prawdziwie poetycką, głęboko humanistyczną opowieść o relacji między człowiekiem i naturą. Ziemia to stosunkowo prosta, zgodna z radziecką ideologią historia konfliktu w otoczonej bujną przyrodą ukraińskiej wsi. Chłopi zachęceni docierającymi do nich nowymi ideami zakładają kołchoz. Młody i energiczny Wasyl sprowadza do wsi traktor, czym ściąga na siebie gniew kułaków - bogatych lokalnych gospodarzy. 

Film, w okresie gdy był realizowany, spełniał bardzo określone cele propagandowe, ale jego istotą stały się uniwersalne treści humanistyczne i kształt artystyczny. W gruncie rzeczy dzieło Dowżenki jest balladą o życiu i śmierci, alegoryczną opowieścią o pięknie niemal archaicznego świata. Dowżenko eksponuje majestatyczność przyrody, urodę życia i jego biologiczny rytm. Na ekranie pojawiają się falujące zboża, morza słoneczników, pełne owoców drzewa i rozpędzone konie. Cały świat przepaja zmysłowość i specyficzna panteistyczna mitologia, oparta na idei ziemi-matki. Uznawana dziś za najsłynniejsze dzieło ukraińskiej kinematografii, awangardowa Ziemia doczekała się wielu kontrowersyjnych interpretacji i już po 9 dniach od premiery dystrybucja filmu została zakazana. Film Dowżenki zrehabilitowano podczas międzynarodowego referendum krytyków filmowych w Brukseli w 1958 roku, podczas którego jury uznało Ziemię za jeden z dwunastu najlepszych filmów w historii.

miejsce

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej

Warszawa, Ludwika Narbutta 50a

Kino Iluzjon to miejsce magiczne, które posiada status kina archiwalnego, w którym wytrawni widzowie mogą obcować z produkcjami stanowiącymi nasze dziedzictwo filmowe. Jest to miejsce, w którym odbywają się pokazy specjalne, spotkania z filmoznawcami, festiwale ambitnego kina, przeglądy filmowe, a także interesujące seanse z muzyką na żywo. W miejscu tym niejednokrotnie odbywają się także uroczyste premiery. Iluzjon należy obecnie do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych i niezmiennie zaprasza widzów i zachęca ich do siebie bezkonkurencyjnym programem.  Iluzjon datuje rozpoczęcie swojej działalności na rok 1956. Na przestrzeni lat zmieniały się obiekty, w których to kino funkcjonowało, nie zmieniały się jednak założenia związane z tym, aby dostarczać widzom ciekawych, ambitnych treści. O tym, że jest to miejsce magiczne, nasycone historią, ale i kulturą wysoką świadczą nagrody, jakie Iluzjon otrzymał do tej pory: w 1998 roku został on określony mianem miejsca magicznego przez :Gazetę Wyborczą", 2011 roku otrzymał odznakę Zasłużony dla Warszawy, a w 2009 roku został nagrodzony jako Miejsce roku 2008 kulturalną nagrodą Wdecha.  Iluzjon to bezsprzecznie miejsce spotkań z kulturą. Niektóre seanse, na jakie można się tutaj wybrać są poprzedzane Polską Kroniką Filmową. Odbywają się tutaj takie wydarzenia jak festiwal AfryKamera, Lato Filmów, Prawa Człowieka w Filmie, Millenium Docs Against Gravity Film Festival, Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Festiwal Filmów Rosyjskich i wiele, wiele innych. Można też zdecydować się na uczestnictwo w jednym z proponowanych cykli filmowych, wśród których między innymi znajdziemy cykl Młodzi Gniewni, Kino od Kuchni, I Love Polish Cinema, Kultura Dostępna, Klub Seniora lub też Mały Iluzjon.  Świadectwem tego, że w Iluzjonie sporo się działo i nadal się dzieje są goście, którzy dotychczas odwiedzili to miejsce. Spośród najwybitniejszych twórców polskiego kina można wymienić Piotra Dumałę, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Krauzego, Janusza Zaorskiego, Dorotę Kędzierzawską czy też Jerzego S. Stawińskiego. Spośród twórców światowego formatu warto wyliczyć Wernera Herzoga, Kena Russella, Alana Parkera, Jiříego Menzla, Vilgota Sjömana czy też Jacques' a Beineixa. Z pewnością warto więc śledzić bieżący repertuar kina Iluzjon, a także nowinki związane z wydarzeniami, jakie w najbliższej przyszłości będą mieć tutaj miejsce.