Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Premiera Biegunów Olgi Tokarczuk w reż. Michała Zadary

  • Teatr
  • Online

Premiera Biegunów Olgi Tokarczuk w reż. Michała Zadary

Sobota, 30 stycznia 2021

19:00

30 zł
informacja organizatora

Już 30 stycznia 2021 roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Bieguni” w reżyserii Michała Zadary, na podstawie powieści Olgi Tokarczuk. Premiera będzie transmitowana online na platformie VOD Teatru Powszechnego. Miesiąc temu, 5 grudnia, odbył się pokaz work in progress spektaklu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

Książka „Bieguni” Olgi Tokarczuk zdobyła literacką Nagrodę Nike oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera. To zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, historycznych i współczesnych. Noblistka obserwuje w „Biegunach” zarówno ludzi w ruchu, jak i ludzi dążących do unieruchomienia życia przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał.

Michał Zadara, laureat paszportu „Polityki” oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, odnajduje w „Biegunach” innowacyjny sposób opowiadania, opisujący doświadczenie ludzkie w sposób autentyczny.

„Olga Tokarczuk opisuje proces poszukiwania sensu życia – mówi reżyser. Sens ten pojawia się na chwilę, potem znika i ponownie toniemy w chaosie. Tęsknota za sensem prowadzi nas dalej przez chaos, z nadzieją, że gdzieś, na końcu pielgrzymki, znajdziemy odpowiedzi”.

W ostatnich latach Michał Zadara interpretował dzieła klasycznych autorów: Mickiewicza, Sofoklesa, Eurypidesa, Słowackiego, Brechta. – „Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się przed naszymi oczami nowa klasyka nowej epoki – świata, który na dobre już odmówił nam spójności. I ta spójność już nawet nie jest przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem” – dodaje reżyser.

„Bieguni” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk premiera spektaklu w Teatrze Powszechnym w Warszawie (Scena Duża): 30 stycznia 2021 r. transmisja online na platformie VOD: www.vod.powszechny.com

reżyseria: Michał Zadara adaptacja: Michał Zadara, Barbara Wysocka scenografia: Robert Rumas projekcje wideo: Artur Sienicki, Michał Zadara, Barbara Wysocka kostiumy: Julia Kornacka i Kornelia Dzikowska reżyseria światła: Michał Zadara asystenci reżysera: Karolina Pawłoś oraz Maksymilian Nowak (Wydział Reżyserii AT w Warszawie) inspicjentka: Iza Stolarska

obsada: Sylwia Achu (gościnnie, Akademia Teatralna w Warszawie), Arkadiusz Brykalski, Mamadou Góo Bâ, Wiktor Loga-Skarczewski, Karina Seweryn, Ewa Skibińska, Barbara Wysocka.

koprodukcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie i Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie.