Premiera słuchowiska: "Sen Zeligsona" (Paweł Kulczyński)

  • Inne
  • Online
  • Free

Premiera słuchowiska: "Sen Zeligsona" (Paweł Kulczyński)

Poniedziałek, 14 grudnia 2020

15:00

Free

Premiera słuchowiska "Sen Zeligsona" autorstwa Pawła Kulczyńskiego, zrealizowanego w ramach rezydencji artystycznej "Słuchanie Starego Polesia".

14 XII 2020
15:00 - 16:00

https://radiokapital.pl/shows/sluchanie-starego-polesia

Tytuł słuchowiska nawiązuje do nazwiska architekta, Adolfa Zeligsona, działającego w Łodzi na przełomie XIX i XX w. Był on autorem m.in. pałacu Maurycego i Sary Poznańskich, będącego obecnie siedzibą Muzeum Sztuki (MS1) oraz pałacu Karola Poznańskiego – obecnie Akademii Muzycznej. Jego projekty, co zresztą charakteryzowało minioną epokę, były obliczone na trwanie przez pokolenia; jak mówi Paweł Kulczyński “o intencjonalnym horyzoncie odleglejszym niż ludzkie życie”. Audycja jest w założeniu kinematograficzna (wszak jesteśmy w mieście filmu). Prowadzi nas przez zaprojektowany sen, jak “mini album oniryczno-sounddesignerski”. Nagrania terenowe są wykorzystane w formie syntezy, w duchu upcyclingu. Artysta nie chce tworzyć paradokumentu - woli z tworzywa, które zastał skonstruować odrębną wizję, będącą wyrazem swobody twórczej.
Paweł Kulczyński - miłośnik brzmień ekstremalnych. Zainteresowany obecnie społecznymi i przestrzennymi kontekstami muzyki, fenomenologii audiosfery i akustyki, zjawiskami losowymi, konceptualizmem, lenistwem i nudą, działaniem pozornym oraz psychodelią. Używa wielu narzędzi: DIY electronics, wideo, fotografii, buduje instalacje i instrumenty.

W poznawaniu Starego Polesia i tworzeniu słuchowiska towarzyszyli łódzcy artyści i artystki: Joanna Szczęsnowicz, Gabriela Gamrowska, Aleksandra Wygnańska, Filip Appel, Tomek Jeziorski, Gaja Olewińska, Dawid Furkot, Aleksandra Chciuk.

Zadanie "Słuchanie Starego Polesia" zostało sfinansowane z budżetu Miasta Łodzi.