Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Próba czytana. Odmieńcza rewolucja

  • Sztuka
  • Online
  • Free

Próba czytana. Odmieńcza rewolucja

Piątek, 19 marca 2021

20:00

Free
informacja organizatora

Próba czytana. Odmieńcza rewolucja, reż. Michał Borczuch

Zapraszamy nową PRÓBĘ CZYTANĄ – wydarzenia łączącego cechy teatru i performance. Tym razem temat wybrany przez artystów szczególnie do tych form pasuje. Michał Borczuch – jeden z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia przygotował teatralny eksperyment bazując na książce Joanny Krakowskiej „Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemii”, opublikowanej przez wydawnictwo Karakter. Borczuch, który nie po raz pierwszy zajmuje się tematyką równości, różnorodności i odmienności płciowej uważa, że „Historia Queeru, szczególnie polskiego, który nie został nadal zbadany i opisany, jest czymś niezbędnym, koniecznym do opowiedzenia w Polsce 2021 roku”.

W Próbie czytanej będzie eksperymentował z aktorami na tematy związane z odmiennością płciową. Próba czytana to wydarzenie w którym artyści pod okiem reżysera przymierzają się do odegrania tektu literackiego. Ich próba może mieć charakter czytany, performatywny lub być rozmową. Wszystkie te elementy pozwalają Państwu – widzom – przyglądać się pracy aktorów z bardzo bliska i lepiej rozumieć ich intencje oraz kreacje teatralne.

„Odmieńczą rewolucję” przygotowali Michał Borczuch – reżyser oraz aktorzy i performerzy - Anu Czerwiński i Filip Rutkowski. Oglądajcie on-line 19.03, 20.00


Michał Borczuch urodził się w 1979 roku w Krakowie. Jest absolwentem krakowskiej PWST na Wydziale Reżyserii. Na studiach reżyserskich był asystentem Krystiana Lupy przy Czarodziejskim flecie Mozarta, którego premiera odbyła się w Theater an der Wien w 2006 roku. Laureat Paszportu Polityki w kategorii Teatr. Uznawany za jednego z najzdolniejszych reżyserów teatralnych młodego pokolenia. W teatrze zainteresowany przekraczaniem granic i stawianiem niewygodnych pytań. Przyznaje, że intersują go tzw. ważne problemy codzienności – różnorodność, wykluczenie, równość, prawa człowieka. W swoich spektaklach nie ucieka od tematyki śmierci, przeznaczenia, autodestrukcji. Reżyserował m.in. spektakle w krakowskim Teatrze Starym TR, krakowskiej Nowej Łaźni i Nowym Teatrze w Warszawie.

O KSIĄŻCE: "Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi" wybitnej teatrolożki Joanny Krakowskiej to tylko mały wycinek historii performansu, historii queeru, historii Nowego Jorku, historii kontrkultury i zarazem popkultury. Wycinek trochę inny niż te najbardziej znane i najczęściej opowiadane, bo więcej tu kobiet, a mniej muzyki, więcej teatru, a mniej Warhola, choć i teatr nie ten, co zwykle. Opowiada o historii odmieńczego performansu (słowo to rozumiane jest tu bardzo szeroko) na Manhattanie – na scenie, w piwnicy, w klubie i na ulicy – od lat sześćdziesiątych po dziewięćdziesiąte, z wycieczkami w przyszłość i w przeszłość, a nawet do Polski. Książka ukazała się w serii „mówi muzeum” wydawanej wspólnie przez Wydawnictwo Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

miejsce

Online

Internet

Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.