Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

Recital Adama Makowicza V Festiwal Jazz&Literatura 2019

  • Koncert

Recital Adama Makowicza V Festiwal Jazz&Literatura 2019

Niedziela, 6 października 2019

19:00

od 30 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.
informacja organizatora

Recital Adama Makowicza V Festiwal Jazz&Literatura 2019

Koncert otwarcia V Festiwalu Jazz&Literatura

Adam Makowicz to legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista i kompozytor. Współpracował z Tomaszem Stańko, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Janem ”Ptaszynem” Wróblewskim, Urszulą Dudziak oraz z Leszkiem Możdżerem. Występował ze słynną Duke Ellington Orchestra oraz z najwybitniejszymi artystami jazzowymi, do których należą: Sarah Vaughan, Earl Hines, Teddy Wilson, George Shearing, Marian McPartland, Benny Goodman, Herbie Hancock, Phil Woods, Freddie Hubbard, George Mraz, Al Foster, Jack DeJohnette, Charlie Haden. Artysta dużo nagrywał dla wytwórni fonograficznej CBS Columbia. Grał w amerykańskich klubach jazzowych oraz w renomowanych salach koncertowych takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku. Brał udział na prestiżowych europejskich i amerykańskich festiwalach jazzowych jak Newport w stanie Rhode Island.
Urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej wówczas na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 z rodzicami powrócił do Polski i osiadł w Rybniku. Od 1978 roku Nowy Jork, Manhattan, stał się jego stałym domem. Dopiero po 1989 roku mógł ponownie odwiedzić Polskę, do której przyjeżdża teraz regularnie.
W 2011 roku wydano książkę Marka Strasza „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem”, w której Makowicz niezwykle barwnie i szczerze opowiada o swoich trudnych początkach, miłości do jazzu i karierze za oceanem. Drugie wydanie tej poczytnej książki ukazało się w 2015 roku.. W marcu 2018 roku miała miejsce premiera najnowszej płyty Adama Makowicza „Swinging Ivories”, na której zarejestrowano jego recital w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Jej wersja winylowa ukazała się w lutym 2019. 
Na koncercie Otwarcia V Festiwalu Jazz&Literatura 2019 możemy się spodziewać własnych kompozycji Mistrza, standardów jazzowych oraz klasyki, szczególnie Chopina.Linki do muzyki:
 https://www.youtube.com/watch?v=9zTJlGIMfTc
 https://www.youtube.com/watch?v=QYXh0aXBBM0

 strona Artysty:
 www.adammakowicz.pl


miejsce

Sztygarka

Chorzów, Ks. Skargi P. 34 d