RIZDVO 6 | Misterium Etnoerotyczne

  • Sztuka
  • Online

RIZDVO 6 | Misterium Etnoerotyczne

Środa, 6 stycznia 2021

18:00

Free

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na performans przygotowany przez artystkę Planetę oraz grupę BLYZKIST w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: „Coś wspólnego”.

RIZDVO 6. MISTERIUM ETNOEROTYCZNE

Perfomans Planety to mistyczny rytuał, dla którego punktem wyjścia jest analiza obrządków pogańskich dawnych Słowian, opierających się głównie na kulcie przyrody. Miejscem rytuału stanie się foyer (z francuskiego ognisko, palenisko) Muzeum nad Wisłą.

Perfomans składa się z czterech etapów. Każdy z nich jest osobną mistyczną ceremonią, inspirowaną osobistymi przeżyciami performerów oraz rytuałami praktykowanymi przez nich w życiu codziennym. W trakcie akcji performatywnej zobaczymy ceremonie oczyszczania domu, połączenia z duchami przodków oraz przyciągania miłości i dobrobytu.

Każdy rozdział to kolejny etap przygotowania do wieczerzy wigilijnej, która w obrządku prawosławnym odbywa się 6 stycznia. W swoim performansie Planeta powraca do słowiańskich korzeni, analizując rytuały dawnych Słowian i budując nowy język, który łączy siły przyrody z naturą ludzką. Pogańskie obyczaje odwołują się do wielu symboli erotycznych. Performując, ujawniamy sposób, w jaki je odczytujemy.

W trakcie misterium spotkamy się ze śmiercią bliskiej osoby, bezwarunkową miłością, demonicznym opętaniem, rytualnym transwestytyzmem oraz transformacją człowieka w inną formę istnienia na ziemi. Ostatni rozdział będzie rytuałem zjednoczenia, który poszerzy granice intymności pomiędzy performerami. Poprzez gest transformacji wspólnie uwolnimy wewnętrzną potrzebę bliskości. Nie będzie to tylko zjednoczenie na poziomie cielesnym, ale też zmysłowym.
_____

KIEDY:
środa 6 stycznia 2021 | godz. 18.00

GDZIE:
online | premierowa transmisja na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

KTO:
Muzyka: Zoi Michailova
Nagranie i montaż: Sisi Cecylia
Reżyser obrazu: Mikołaj Sobczak

Performerzy:
Taras – Recepcjonista: Recepcjonista rozpoczyna perfomans ceremonią oczyszczania domu. Pomaga nam zachować równowagę umysłową i emocjonalną, oczyszczając dom z negatywnych wibracji. Poprzez gest oczyszczenia przygotowuje foyer Muzeum na przyjęcie gości. Proces przekształcenia przestrzeni nadaje jej nową funkcję.
Filip – Śmierć: Śmierć czeka z otwartymi rękoma. W swojej ceremonii przypomina gościom o tym, jak ważne są miłość i piękno w czasie, który został dany każdemu z nas. Śmierć zawsze jest obecna, choć często niewidzialna dla ludzkiego oka. Broszki po babci, którymi śmierć dzieli się z gośćmi, są portalem pomiędzy światem żywych i umarłych.
Katarzyna – Diablica / Ignacy – Anioł: Diablica jest symbolem grzechu, rzuca światło na to, co ukryte, przyciąga, kusi, ma zdolność opętania, prowokuje, podważa zastany porządek, podżega do rewolucji. Anioł i Diabeł to istoty nadprzyrodzone, które są łączniczkami pomiędzy rzeczywistością materialną i duchową. Są odbiciem kształtu wszystkiego, co boskie – czyste, piękne i święte. Anioł i Diabeł to tylko dwa z wielu oblicz, które mamy, choć oparte na binarności, kryją w sobie wiele innych symboli. Znaczeniowo skrajnie przeciwstawni wskazują na światło i mrok, które są w każdym i każdej z nas. We wspólnej ceremonii te dwie skrajności przyciągają się nawzajem, chcą poczuć zbliżenie i pojednanie w zaufaniu i miłości.
Planeta – Córka Księżyca: Córka Księżyca jest pierwszą gwiazdą pojawiającą się na niebie, w noc wigilijną. Przynosi ze sobą magiczny pokarm, który łączy gości przy stole. Spożycie kutii rozpoczyna stan transformacji, zmierzający do zmiany istniejącego ładu. W procesie transformacji zbliżamy się ku blyzkosti.

Spotkanie odbywa się w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.
Więcej informacji: www.warszawawbudowie.pl