Stasiuk / Trzaska: spotkanie i koncert

  • Koncert

Stasiuk / Trzaska: spotkanie i koncert

Środa, 13 listopada 2019

18:00

od 20 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem i koncert duetu Mikołaj Trzaska i Andrzej Stasiuk.
Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Skrendo (US).
Bilety w cenie 20 zł do nabycia w TRAFO.

Wydarzenie realizowane wspólnie z Uniwersytetem Szczecińskim.

Mikołaj Trzaska – polski muzyk. Kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider bądź współlider zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło i wielu innych. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych.

Studiował pod koniec lat 80. malarstwo na gdańskiej ASP. Jednocześnie, zafascynowany muzyką Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana, zaczął samodzielnie uczyć się gry na saksofonie. W 1991 rzucił studia. Był członkiem założycielem znanej grupy Miłość, która jest uznawana za jeden z najważniejszych zespołów na ówczesnej scenie yassowej. Nagrał z Miłością pięć albumów, w tym dwa wspólnie z Lesterem Bowiem. W 1993 roku Trzaska założył własny zespół Łoskot, a w 1995 nagrał pierwszą płytę solową „Cześć, cześć, cześć”. W 2000 roku założył wraz z żoną Aleksandrą wydawnictwo Kilogram Records. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku jego twórczość zwróciła się ku tradycyjnej muzyce żydowskiej (klezmer), co zostało po części wywołane faktem, iż Trzaska ma żydowskie korzenie. Wyrazem tego są wydawnictwa założonych przez niego zespołów Ircha i Shofar.

Z Trzaską współpracowało wiele wybitnych postaci sceny muzycznej i nie tylko, w tym m.in.: Jurij Andruchowycz, Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Peter Brötzmann, Marcin i Bartłomiej Oleś, Tomasz Stańko, Lester Bowie, Ken Vandermark, Joe McPhee, Fisz i Emade. Często współpracuje z reżyserem Wojciechem Smarzowskim, nagrał muzykę do jego filmów: Dom zły, Róża, Drogówka, Pod Mocnym Aniołem, Wołyń oraz Kler.

Z Andrzejem Stasiukiem łączy go wieloletnia znajomość i współpraca artystyczna, której owocem była m. in. płyta "Kantry", wydana w 2007 r.
..........................
Andrzej Stasiuk – polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca, laureat nagród literackich, w tym "Nike" w 2005 r.

Wydalony kolejno: z liceum zawodowego, technikum, zasadniczej szkoły zawodowej. We wczesnych latach 80. zaangażowany w działalność Ruchu Wolność i Pokój. Zdezerterował z wojska, za co półtora roku spędził w więzieniu. W 1986 r. wyjechał z Warszawy i zamieszkał w Czarnem, a kilka lat później w Wołowcu w Beskidzie Niskim.

Autor felietonów prasowych, publikowanych na łamach „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i innych pism. Jego książki zostały przetłumaczone na języki obce, w tym m.in. białoruski, angielski, fiński, francuski, niderlandzki, niemiecki, rosyjski, norweski, ukraiński, węgierski, włoski, czeski, rumuński.

Wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej.

miejsce

TRAFO

Szczecin, Świętego Ducha 4