Suity wiolonczelowe Bacha / Pokrzywiński

  • Koncert

Suity wiolonczelowe Bacha / Pokrzywiński

Niedziela, 8 grudnia 2019

21:00

od 30 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Niezależnie od pory roku, momentu dnia i okoliczności towarzyskich suity Bacha, od trzystu już lat, porządkują nasz wewnętrzny krajobraz. Wobec niepostrzeżenie zbliżającego się końca roku i nieuchronnego końca świata, spotkajmy się, by spędzić kilka dobrych chwil razem. Z Janem Sebastianem Bachem, trzema jego suitami, Tomaszem Pokrzywińskim i wiolonczelą.

Napełnicie się harmonią, zapomnicie o troskach doczesnego świata, a poniedziałek minie Wam w szczęściu.
Warto być w tym z nami.

_________________________________

J.S.Bach - Suity na wiolonczelę solo vol 2.

Nr 4 Es-dur (BWV 1010)
Nr 5 c-moll (BWV 1011)
Nr 6 D-dur (BWV 1012)

Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela barokowa
_________________________________

8 grudnia, 21.00
bilety normalne 40pln
bilety ulgowe po 30pln (dla uczniów, studentów, pracowników instytucji kultury oraz ngo’sów, osób z niepełnosprawnością)
do kupienia w Going.
_________________________________

Tomek Pokrzywiński

Urodzony w rodzinie o muzycznych tradycjach, rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w wieku siedmiu lat. Z biegiem czasu stopniowo poszerzał swój krąg zainteresowań muzycznych, dzięki czemu jest dziś nie tylko wiolonczelistą, ale również reżyserem dźwięku, aranżerem i animatorem.

Do zajęcia się wykonawstwem na instrumentach historycznych zainspirowało go spotkanie z jednym z prekursorów tego ruchu, wybitnym wiolonczelistą holenderskim Jaapem ter Lindenem. Od tej pory zgłębiał tajniki gry na wiolonczeli barokowej na licznych kursach oraz podczas studiów w Londynie - pod kierunkiem Alison McGillivray w Guildhall School of Music and Drama.

Współpracuje z czołowymi europejskimi zespołami muzyki dawnej - obecnie najczęściej można go usłyszeć jako pierwszą wiolonczelę w {oh!} Orkiestrze Historycznej i Holland Baroque. Wcześniej przez wiele lat współtworzył Arte dei Suonatori. Był też gościnnym koncertmistrzem w Academy of Ancient Music. Z orkiestrami tymi występował w najważniejszych salach koncertowych Europy, w Ameryce Północnej i w Azji, a także nagrywał dla takich wytwórni, jak Harmonia Mundi (USA), Alpha Records (Francja), Channel Classics (Holandia), BIS (Szwecja).

Poza grą na wiolonczeli angażuje się również w nowatorską działalność muzyczno-edukacyjną (wiceprezes fundacji Muzyka jest dla wszystkich i współtwórca Smykofonii) oraz menadżerską (dyrektor muzyczny Festiwalu Strefa Ciszy).

miejsce

Bar Studio

Warszawa, plac Defilad 1

Bar Studio jest stosunkowo młodą instytucją kulturalna na mapie stolicy Polski. Mieści się w wyjątkowej lokalizacji, gdyż na Placu Defilad i sąsiaduje bezpośrednio z teatrem o tej samej nazwie imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Pałacu Kultury i Nauki. Na brawurowy pomysł na zagospodarowanie części foyer wpadł Grzegorz Lewandowski. Właściwa historia lokalu rozpoczyna się w 2012 roku wraz z oficjalnym spotkaniem z kierownictwem istniejącego gospodarza pawilonu, czyli Agnieszką Glińską oraz Romanem Osadnikiem. Podczas inspiracyjnej rozmowy zespół wymienił się uwagami, jak powinna wyglądać być kulturalna restauracja lub bar. Starano się odpowiedzieć na pytanie, czym musi się charakteryzować bądź wyróżniać na tle podobnych miejsc, a z czego słynąć na skalę miasta. Od samego początku, prócz funkcji wspierającej teatr, organizowała liczne przedsięwzięcia, wydarzenia okolicznościowe, które miały zbudować jej renomę, stołeczną rozpoznawalność. Taneczne spotkania w rytmie zespołów na stałe zapisanych w świadomości ludzi. Do teraz w pałacowych wnętrzach rozbrzmiewała muzyka, między innymi takich marek jak The Doors, Ottisa Redding'a, Madonny, czy też Prodigy. Nie sposób nie wspomnieć o cyklicznych zabawach w estetyce bluesa, rocka lub pozostałych, skocznych w wydźwięku gatunków. Bar Studio chętnie odwiedzają artyści, aby zagrać mały koncert na żywo. Dla gości grał na przykład Maciej Ulatowski, a także inni, często awangardowi muzycy. Liczne wystawy i warsztaty fotograficzne, wernisaże, spotkania autorskie z wybitnymi pisarzami, wspólne projekcje filmów zachęcają przybyłych do systematycznych powrotów. W najbliższym czasie zorganizowane zostaną wyjątkowe wydarzenia, jak rocznica działalności Gutek Film, suity Johanna Sebastiana Bacha w wykonaniu Tomasza Pokrzywińskiego na wiolonczeli barokowej, czy wyświetlenie obrazu "Yes Meni idą na rewolucję”. Nie powinno się zapomnieć o wspaniałym jedzeniu serwowanym klientom, które zachwyca podniebienia zarówno w czasie pory obiadowej, jak i w czas śniadaniowy.