Super Sam +1 | Magda Mayas & Jędrzej Łagodziński [ZMIANA ARTYSTY]

  • Koncert

Super Sam +1 | Magda Mayas & Jędrzej Łagodziński [ZMIANA ARTYSTY]

Czwartek, 17 września 2020

20:00

od 25 zł

"Supersam + 1” to cykl wystąpień mistrzowskich. Projekt koncentruje się głównie wokół muzyki, ale przewiduje też udział innych form wyrazu, takich jak: performance, multimedia, monodram. Podczas „Supersam + 1” prezentowani są uznani artyści polscy i zagraniczni nastawieni na działania autorskie, eksperymentalne i innowacyjne.

„SUPER” w tytule oznacza, że program budowany będzie w oparciu o artystów uznanych – mistrzów.
„SAM” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. W większości przypadków artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy.

Pomysłodawcą nazwy „Supersam” w odniesieniu do koncertów solowych jest klarnecista Jerzy Mazzoll, który zorganizował serię koncertów w gdańskim klubie „Plama”, gdzie wcześniej mieścił się osiedlowy, samoobsługowy sklep spożywczy, w latach 80-90 nazywany „supersam”.

Następnie w 2013 projekt pod nazwą „Supersam” zrealizowany został w bydgoskim „Mózgu”. W 2015, podczas warszawskiej części 11th Mózg Festival, częścią programu była seria wystąpień solowych. Program był ułożony tak, że na każdy wieczór zaplanowane było 2 koncerty solowe.

Wtedy pojawiła się idea łączenia w duet artystów, którzy nigdy wcześniej ze sobą nie występowali. Dla wielu z nich spotkanie na scenie było także pierwszym spotkaniem w życiu.

W roku 2016 odbyła się pierwsza edycja projektu, pod nazwą „Supersam + 1” podczas której zaprezentowano 16 artystów. Kolejne 3 edycje realizowane będą w latach 2017-2019.

Każdy z wieczorów to występ jednego artysty z zagranicy i jednego artysty polskiego.

Wszyscy artyści zapraszani są do przedstawienia dzieł premierowych, nigdy wcześniej nie wykonywanych. Idea duetów sama w sobie jest premierowa, gdyż artyści którzy występować będą ze sobą zrobią to po raz pierwszy, budując najnowsze z możliwych dzieło.

Dodatkową częścią projektu jest rejestracja wideo wszystkich działań oraz produkcja filmów dokumentalnych przybliżających postaci artystów.
_______________________________________________________

JĘDRZEJ ŁAGODZIŃSKI
to polski saksofonista, kompozytor zamieszkały w Kopenahadze i związany z tamtejszą sceną muzyki poszukującej. Absolwent Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Jędrzej łączy dzikość i surowość improwizacyjnych eksploracji z melodyjnością i harmonią.
Znany z jego autorskiego projektu LOVE, tria The Love And Beauty Seekers, HUM, Downhill Cosmos Tigers, Pimpono Ensemble, Franciszek Pospieszalski Sextet, Jessen/Łagodziński/Friis-Nielsen/Bøje, Sprzedam. W 2015 roku zagrał w Kopenhadze 4 godzinny koncert improwizowany na saksofon. W 2016 roku współzałożył niezależne wydawnictwo płytowe Love & Beauty Music. Jako aktor i muzyk współtworzy awangardowy projekt multidyscyplinarny Troubadours 21.

MAGDA MAYAS
urodzona w 1979 roku, jest pianistką, kompozytorką i performerką mieszkającą w Berlinie. W ciągu ostatnich 20 lat wypracowała swój sposób wyrazu, który wykorzystuje zarówno wnętrze jak i zewnętrzne elementy fortepianu oraz amplifikację, preparacje i obiekty, które stają się przedłużeniem instrumentu. Mayas bada teksturalne i linearne kolaże dźwiękowe. Rozwinęła zestaw technik, które czerpią z historii wyrazu opartego na preparowanym fortepianie i grze na jego wewnętrznych elementach. Poza pianinem, Mayas gra również na klawinecie i pianecie, elektrycznym pianinie z lat 60-ch ze strunami i metalowymi kurantami. Dzięki tym instrumentom artystka zgłębia noise i bardziej ekspresywny materiał muzyczny i poszerza paletę dźwięków dzięki innym technikom i urządzeniom. Mayas robi studia doktoranckie na Uniwersytecie w Goteborgu w Szwecji, a jej praca bada brzmienie i techniki instrumentalne w obrębie wykonywania muzyki improwizowanej. Od 2019 roku wykłada na Uniwersytecie Nauk stosowanych i Sztuki w Lucernie. Mayas występuje solo na całym świecie i we współpracy w dużą ilością muzyków i kompozytorów. Projektu, w których obecnie bierze udział to Spill, duet z Tonym Buckiem, duet z Christine Abdelnour (saksofon) i Splitter Orchester Berlin. Koncertowała w Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Meksyku i Libanie. Współpracowała z wieloma wiodącymi postaciami ze sceny muzyki improwizowanej oraz kompozytorami takimi jak John Butcher, George Lewis, Andy Moor, Eddie Prévost, Phill Niblock, Zeena Parkins, Fred Frith, Hamid Drake, Joelle Leandre, Paul Lovens, Ikue Mori, Ken Vandermark, Nic Collins, Andrea Neumann i Axel Dörner. Występowała na takich festiwalach i wystawach jak Maerz Musik (2012, 2015), Documenta (2012), the Berlin Biennale (2014) czy Huddersfield Contemporary Music Festival (2015). W 2016 roku odbyła rezydencję w Villa Aurora w Los Angeles, w roku 2017 i 2019 w Montalvo Arts Centre. Ponadto, jest kuratorem koncertów w Berlinie, a niedawno w ramach festiwalu Music Unlimited w Wels w Australii. Produkuje utwory radiowe dla ABC Australia i Deutschlandradio Kultur. Do tej pory wydała ponad 30 albumów.

bilety: 25 PLN

miejsce

Klub SPATiF

Warszawa, Aleje Ujazdowskie 45

Klub SPATiF mieści się w klimatycznym budynku przy al. Ujazdowskich 45 w Warszawie i imponuje ideą obraną przez założycieli. Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu zrzeszyło osobistości ściśle związane z radiem, kinem i teatrem. To wszystko na rzecz stworzenia unikalnego miejsca, które będą mogli odwiedzać wszyscy spragnieni kulturalnych wrażeń. Wyjątkowość, klub SPATiF zawdzięcza awangardowej aranżacji i najlepszej jakości trunkom oraz kuchni. Mnogość atrakcji, jakie oferuje, przyprawia o zawrót głowy i ciężko przy jednej wizycie skorzystać z nich wszystkich, dlatego stali bywalcy tam wracają. Wszechstronność to główne założenie Klubu SPATiF. Ma być miejscem, do którego każdy, niezależnie od preferencji na spędzanie czasu wróci po więcej i dopieści swoje muzyczne podniebienie. SPATiF to jednak więcej niż standardowy klub. Odwiedzając lokal zaznamy profesjonalnej i sympatycznej obsługi, która przeprowadzi przez wszystkie ścieżki SPATiF'u i zostawi po sobie pozytywne wrażenia. To miejsce to swego rodzaju hołd oddany założycielom i członkom Stowarzyszenia. Dzięki stworzeniu takiego miejsca, jakim jest SPATiF mamy możliwość zasmakować profesjonalizmu i doskonałości w nieco zawadiackiej formie. Wszystko utrzymane w klimacie wypoczynku i nastrojowości, która urzeka pasmem udogodnień.  SPATiF to miejsce nie lada artystyczne i intrygujące. Odnajdą się w nim osoby o silnych i niezależnych osobowościach, fani ambitnej muzyki elektronicznej, ale i jazzu. Każdy dzień tygodnia oferuje coś innego, dzięki czemu klub ewidentnie trafia w każde gusta. Weekendami zamienia się w prawdziwie dynamiczną i energetyczną salę, a w dni, kiedy szukamy wysublimowanych brzmień zjemy przepyszny lunch, prosto z otwartej kuchni. Jakość obsługi i organizowanych wydarzeń jest zawsze na najwyższym poziomie. Możesz tam trafić zupełnie przypadkiem, bez różnicy czy szukasz klimatycznego miejsca na herbatę w ogródku albo drinka w znakomitym lokalu. Codzienność w SPATiF niesie za sobą nowe koncerty, wydarzenia i doskonale skomponowane menu, którym Cię uraczy.