Gralak / Świetlicki

  • Koncert

Gralak / Świetlicki

Piątek, 11 września 2020

20:00

od 35 
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Trąbka Antoniego narzuca zupełnie inne moje podejście do tekstu. Obydwaj zwierzamy się w tych piosenkach, jesteśmy bliżej słuchaczki i słuchacza. Płyta będzie, albo jej nie będzie, tego jeszcze nie wiadomo. Najlepsza byłaby płyta koncertowa, bo w takich momentach czasami rodzi się magia.
Marcin Świetlicki w wywiadzie dla Gazety Wyborczej

Antoni „Ziut” Gralak – trębacz, kompozytor, producent muzyczny. Uznawany jest za jednego z najbardziej twórczych muzyków w kraju. Współpracował z legendarnymi formacjami Free Cooperation, Young Power oraz bliższych rockowi grup Sfora i Woo Boo Doo. Sławę zdobył jako współtwórca potęgi jazz-rockowej formacji Tie Break (zaliczanej do kultowych polskich grup). Kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Jako ceniony muzyk sesyjny współpracuje z czołówką jazzowej sceny i wieloma gwiazdami. Prowadzi dwa autorskie projekty (Graal i YeShe), a ich płyty należy zaliczyć do najbardziej interesujących kompozycji free jazzu. Podobnie jak kiedyś, tak i teraz przeciera nowe szlaki. Projekt o nazwie YeShe jest próba przeniesienia drum’n’bassowej estetyki, kojarzonej dotychczas głównie z muzyką klubową. W 1999 roku założył pracownię Jasnachmura (obecnie Fundacja Wspierania Kultury), gdzie realizowane są projekty multimedialne, filmowe, związane z kreacją wizerunku w sieci, koncertami i festiwalami.

Marcin Świetlicki – poeta, powieściopisarz, wokalista zespołów Świetliki oraz Czarne Ciasteczka. Debiutował w 1992 r. tomem wierszy „Zimne kraje”. Do 2004 r. pracował jako korektor w „Tygodniku Powszechnym”. Przez pewien czas w duecie z Grzegorzem Dyduchem prowadził program telewizyjny „Pegaz”. W prozie pod własnym nazwiskiem zadebiutował w 2006 r., książkę „Dwanaście”. Dała ona początek trylogii kryminalnej, w której ukazały się tytuły „Trzynaście” i „Jedenaście”. Laureat licznych nagród literackich, m.in. im. Georga Trakla, Fundacji im. Kościelskich, Grand Prix w konkursie czasopisma „bruLion”, Paszportu „Polityki” (odmówił przyjęcia), Nagrody Literackiej GDYNIA. Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Opublikował osiemnaście książek poetyckich, w tym m.in.: „Muzyka środka”, „Nieoczywiste”, „Wiersze”. Mieszka w Krakowie. Laureat licznych nagród literackich, m.in. Fundacji im. Kościelskich, Grand Prix w konkursie czasopisma „bruLion”, Paszportu „Polityki” (odmówił przyjęcia), Nagrody Literackiej GDYNIA (za „Jedenaście”). Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE. Zagrał główną rolę w dramacie Wojciecha Smarzowskiego „Małżowina” (1998) oraz gościnnie pojawił się w filmie „Anioł w Krakowie”.