Szablą i krzyżem. Pokaz obrazu Jana Henryka Rosena

  • Sztuka

Szablą i krzyżem. Pokaz obrazu Jana Henryka Rosena

Niedziela, 27 września 2020

10:00

15/25 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Szablą i krzyżem

Pokaz obrazu Jana Henryka Rosena w stulecie Cudu nad Wisłą 1920

24 lipca – 27 września 2020 r.

Biblioteka Królewska

Pokaz obrazu Jana Henryka Rosena Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan, dzieło o wymiarach 254x726 cm powstało w 1936 roku.

Ozdobny, wielkoformatowy fryz został wykonany do Pawilonu Polskiego na Międzynarodową Wystawę Prasy Katolickiej w Watykanie, otwartą 12 maja 1936 roku. Ekspozycję tę zorganizowano dla uczczenia 75-lecia watykańskiego dziennika L`osservatore Romano, założonego w 1861 roku, Organizatorami jej byli przedstawiciele kościoła katolickiego. Fryz do wystawy zamówiono u jednego z najważniejszych polskich artystów nurtu symbolizmu, prof. J. H. Rosena, przebywającego we Lwowie.

Od początku wykluczono technikę olejną, ponieważ założono, że dzieło będzie wysłane do Watykanu w formie zwiniętej. Ograniczenia finansowe oraz krótki termin realizacji zamówienia, narzuciły artyście zastosowanie rzadko używanej techniki „aux trois crayons”, polegającej na rysunku trzema kredkami. Technika ta polegała na wydobywaniu elementów graficznych z tła, którym był najczęściej barwiony papier za pomocą kredek i pasteli w trzech kolorach: czarnym, czerwonym i białym. Tego typu warsztat stosowano w baroku zwłaszcza w stosunku do portretów. Artysta wydobył modelunek postaci kredkami z beżowej płaszczyzny grubego, szarego papieru, który stanowi podobrazie dzieła, a następnie złotem wypełnił tło, co sprawiło wrażenie użycia techniki malarskiej. Na fryzie przedstawiono postacie związane z krzewieniem i obroną wiary, koncepcję połączenia myśli o ukazaniu Polski jako bastionu wschodniego chrześcijaństwa z postaciami i faktami, które ją budowały i rozwijały, tak pod względem religijnym, jak i naukowym oraz kulturalnym. Pracę nadzorował biskup katowicki Stanisław Adamski.

Obraz przedstawia jedenaście postaci rozmieszczonych w dwóch grupach po obu stronach przedstawionego centralnie, konturowego, opartego na XVII-wiecznym przekazie graficznym przedstawienia Wawelu, ponad którym widnieje ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Malarz wśród postaci ukazał św. Jana Kantego, Jana Kochanowskiego, św. Stanisława Kostkę, kardynała Ledóchowskiego, Józefa Kuncewicza, ks. Ignacego Skorupkę z krzyżem w ręku, podtrzymywanego przez polskiego żołnierza. Na obrazie widzimy też króla Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego i inne postacie. To monumentalne dzieło związane z historią kościoła oraz obecnością kultury polskiej jest nośnikiem treści narodowych, w powiązaniu z tematyką religijną na arenie europejskiej. Fryz nie jest powszechnie dostępny i znajduje się obecnie w Kurii Metropolitalnej w Warszawie.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Zamku, w ramach Trasy Królewksiej.

Ceny biletów: 25 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy, dzięci do 7. roku życia bezpłatnie. dzieci 7 - 16 lat 1 zł,

(w środy wstęp bezpłatny)