Ukraina! 5. Festiwal Filmowy – KARNET

  • Festiwal

Ukraina! 5. Festiwal Filmowy – KARNET

21-25.10.2020r. g. 16:00

od 105 
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

"Jesień z kinem ukraińskim
Ukraina! Festiwal Filmowy

Piąta odsłona Ukraina! Festiwal Filmowy rozpocznie się już 21 października w warszawskim Kinie Iluzjon. W programie tegorocznej edycji, która odbędzie się również online, znalazły się pokazy najnowszych ukraińskich filmów oraz wydarzenia towarzyszące.

Kino ukraińskie budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz widzów.

Tegoroczne wydarzenie otworzy najnowszy film Olega Sencowa „Numery”. To historia grupy ludzi żyjących w systemie totalitarnym. Bohaterowie nie mają imion, są oznaczeni cyframi. Żyją według ścisłych zasad, na przykład jedzą tylko wtedy, gdy wszyscy biegają wokół stołu do ping ponga. Mężczyźni i kobiety są rozdzielani w
nocy. Nad przestrzeganiem zasad czuwa władca - Zero. Z czasem w bohaterach narasta potrzeba buntu.

Realizacja tego filmu była dla mnie ciekawym doświadczeniem - pracowałem nad nim zdalnie, za pomocą listów wysyłanych z więzienia. To mój manifest - podkreślił Sencow. Film na podstawie sztuki własnego autorstwa wyreżyserował zza krat rosyjskiego łagru.

Od pierwszej edycji organizatorzy festiwalu zwracali uwagę publiczności na trudną sytuację reżysera, a także zachęcali do wsparcia kampanii na rzecz jego uwolnienia. W ramach poprzednich odsłon festiwalu pokazane zostały filmy “Gracz” w reżyserii Sencowa oraz film dokumentalny „Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow“
Askolda Kurova, który zdobył nagrodę publiczności w 2017 r. Sencow był wspierany przez europejskie środowisko filmowe, które walczyło o jego uwolnienie. 7 września 2019 roku podczas wymiany więźniów został uwolniony i wrócił do domu.

W programie znajdzie się szereg wydarzeń towarzyszących, takich jak zajęcia dla dzieci, debaty, wystawa fotografii ukraińskich artystów oraz spotkania z ukraińskimi twórcami filmowymi oraz projekcja niemego filmu Ziemia Ołeksandra Dowżenko z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Bastarda Trio. Z okazji jubileuszu przypomniane zostaną również filmy, które otrzymały nagrodę publiczności w ubiegłych latach.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć między innymi „Do domu” – zwycięzcę czwartej odsłony festiwalu. Film w reżyserii Narimana Alieva opowiada historię krymskiego Tatara Mustafy, który stracił najstarszego syna na wojnie między Rosją a Ukrainą. Postanawia przewieźć ciało zmarłego z Kijowa na Krym, by pochować go w
rodzinnych stronach. Wraz z młodszym synem wyruszają w podróż, która odmieni ich relację.

Zasady sprzedaży karnetów:

Karnet UFF, w cenie 105 zł, pozwala na udział we wszystkich seansach festiwalu w dniach 21-25 października 2020 (czwartek - niedziela) w Kinie Iluzjon w Warszawie. Nie obowiązuje jednak na galę otwarcia 21.10. oraz na pokaz filmu z muzyką na żywo 24.10.

Karnet UFF, w cenie 125 zł, pozwala na udział we wszystkich seansach festiwalu w Kinie Iluzjon w Warszawie w dniach 21-25 października 2020, łącznie z uroczystym otwarciem. Karnet nie obejmuje pokazu filmu z muzyką na żywo 24.10.

Karnet jest imienny i nie można go przekazywać innym.

Sprzedaż karnetów zakończy się 20 października, dzień przed festiwalem lub po wyczerpaniu puli.
Nie przyjmujemy zwrotu karnetów.
Karnety kartonikowe będę do odbioru w biurze festiwalowym w Kinie Iluzjon od 21.10.

W ostatnich latach festiwal filmowy Ukraina! stał się rozpoznawalnym wydarzeniem dla mieszkańców Warszawy, a od zeszłego roku również Lublina. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy – mówi dyrektor festiwalu, Beata Bierońska-Lach.

5. Ukraina! Festiwal Filmowy potrwa w Warszawie do 25 października. Od 2 do 9 listopada filmy z tegorocznego repertuaru będą dostępne w sieci. Dzięki temu widzowie z całej Polski będą mogli zobaczyć najnowsze i najlepsze dokonania ukraińskiej kinematografii pokazywane podczas piątej odsłony festiwalu.

Ukraina! Festiwal Filmowy
Warszawa: 21-25 października (Kino Iluzjon)
Online: 2-9 listopada
Lublin: 4-6 grudnia (Centrum Kultury w Lublinie)"

miejsce

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej

Warszawa, Ludwika Narbutta 50a

Kino Iluzjon to miejsce magiczne, które posiada status kina archiwalnego, w którym wytrawni widzowie mogą obcować z produkcjami stanowiącymi nasze dziedzictwo filmowe. Jest to miejsce, w którym odbywają się pokazy specjalne, spotkania z filmoznawcami, festiwale ambitnego kina, przeglądy filmowe, a także interesujące seanse z muzyką na żywo. W miejscu tym niejednokrotnie odbywają się także uroczyste premiery. Iluzjon należy obecnie do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych i niezmiennie zaprasza widzów i zachęca ich do siebie bezkonkurencyjnym programem.  Iluzjon datuje rozpoczęcie swojej działalności na rok 1956. Na przestrzeni lat zmieniały się obiekty, w których to kino funkcjonowało, nie zmieniały się jednak założenia związane z tym, aby dostarczać widzom ciekawych, ambitnych treści. O tym, że jest to miejsce magiczne, nasycone historią, ale i kulturą wysoką świadczą nagrody, jakie Iluzjon otrzymał do tej pory: w 1998 roku został on określony mianem miejsca magicznego przez :Gazetę Wyborczą", 2011 roku otrzymał odznakę Zasłużony dla Warszawy, a w 2009 roku został nagrodzony jako Miejsce roku 2008 kulturalną nagrodą Wdecha.  Iluzjon to bezsprzecznie miejsce spotkań z kulturą. Niektóre seanse, na jakie można się tutaj wybrać są poprzedzane Polską Kroniką Filmową. Odbywają się tutaj takie wydarzenia jak festiwal AfryKamera, Lato Filmów, Prawa Człowieka w Filmie, Millenium Docs Against Gravity Film Festival, Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Festiwal Filmów Rosyjskich i wiele, wiele innych. Można też zdecydować się na uczestnictwo w jednym z proponowanych cykli filmowych, wśród których między innymi znajdziemy cykl Młodzi Gniewni, Kino od Kuchni, I Love Polish Cinema, Kultura Dostępna, Klub Seniora lub też Mały Iluzjon.  Świadectwem tego, że w Iluzjonie sporo się działo i nadal się dzieje są goście, którzy dotychczas odwiedzili to miejsce. Spośród najwybitniejszych twórców polskiego kina można wymienić Piotra Dumałę, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Krauzego, Janusza Zaorskiego, Dorotę Kędzierzawską czy też Jerzego S. Stawińskiego. Spośród twórców światowego formatu warto wyliczyć Wernera Herzoga, Kena Russella, Alana Parkera, Jiříego Menzla, Vilgota Sjömana czy też Jacques' a Beineixa. Z pewnością warto więc śledzić bieżący repertuar kina Iluzjon, a także nowinki związane z wydarzeniami, jakie w najbliższej przyszłości będą mieć tutaj miejsce.