Wiosna Filmów w Gdyni | Siedem przedpremier

  • Film

Wiosna Filmów w Gdyni | Siedem przedpremier

Piątek, 10 lipca 2020

20:45

16/19 zł
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na przegląd filmowy, który jest wyjątkową okazją, by zobaczyć nowości z całego świata na wiele miesięcy przed ich premierami kinowymi. Tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW, wyjątkowo, ze względu na kilkumiesięczną przerwę w działalności kin spowodowaną epidemią, odbywa się… w środku lata.

Od 10 do 16 lipca, codziennie o godzinie 20.45, w Kinie Studyjnym GCF można zobaczyć inny film z programu WIOSNY FILMÓW.

PROGRAM WIOSNY FILMÓW W GDYNI

Piątek, 10 lipca. Zło nie istnieje
Sobota, 11 lipca. O nieskończoności
Niedziela, 12 lipca. Najgorsze wiersze świata
Poniedziałek, 13 lipca. Martin Eden
Wtorek, 14 lipca. Sekret bogini fortuny
Środa, 15 lipca. Nadzieja
Czwartek, 16 lipca. Tylko zwierzęta nie błądzą


INFORMACJE O PREZENTOWANYCH FILMACH

ZŁO NIE ISTNIEJE

Zdobywca Złotego Niedźwiedzia, Nagrody Jury Ekumenicznego oraz Nagrody Gildii Filmowej na tegorocznym MFF w Berlinie, jest nową produkcją przez irańską władzę reżysera Mohammada Rasoulofa.

W każdym państwie, gdzie prawo najcięższe występki sankcjonuje karą śmierci, potrzebni są ludzie, którzy ten wyrok wykonają. To właśnie im, mierzącym się z trudnymi do wyobrażenia dylematami, poświęcony jest film „Zło nie istnieje”. Obraz ma strukturę nowelową i składa się z czterech opowieści. Bohaterów każdej z nich łączy tajemnica oraz dramatyczna decyzja, którą muszą podjąć.

Wpłyną one nie tylko na dalsze życie protagonistów, ale również mocno odbiją się na otaczających ich ludziach. Irański reżyser wraca w swoim najnowszym filmie do motywów, które sprowadziły na niego gniew władzy, ograniczającej nie tylko artystyczną, ale i obywatelską wolność. Rasoulof tworzy złożoną z cichych dramatów wstrząsającą opowieść, będącą zdecydowanym sprzeciwem wobec kar śmierci.

Tytuł oryginalny: Sheytan vojud nadarad
Czas trwania: 150 minut
Kraj/kraje produkcji: Iran/Niemcy/Czechy
Rok produkcji: 2020
Reżyseria: Mohammad Rasoulof
Scenariusz: Mohammad Rasoulof
Obsada: Ehsan Mirhosseini, Shaghayegh Shourian


O NIESKOŃCZONOŚCI

Najnowszy film Roya Anderssona, jednego z najbardziej oryginalnych europejskich twórców, który zdobył Srebrnego Lwa za reżyserię na ostatnim MFF w Wenecji oraz nagrodę główną w tej samej kategorii na tegorocznym MFF w Dublinie.

Wzruszająca refleksja nad ludzkim życiem, z całym jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Bunkier Hitlera, gabinet psychiatry, zniszczona wojną Kolonia, miejska ulica czy niepozorna ławka na wzgórzu. Przez serię starannie zakomponowanych krótkich epizodów, z których zbudowany jest film, przeprowadza nas łagodny głos Narratorki, inspirowanej postacią Szeherezady z „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Tym sposobem poznajemy przechodzącego kryzys wiary księdza, parę kochanków unoszących się nad miastem w rytm nastrojowej muzyki, tańczące na ulicy młode dziewczyny czy mężczyznę drżącego o swoje oszczędności. Na pozór nie łączy ich nic, ale czy aby na pewno?

Tytuł oryginalny: Om det oändliga
Czas trwania: 76 minut
Kraj/kraje produkcji: Szwecja/Niemcy/Norwegia
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Roy Andersson
Scenariusz: Roy Andersson
Obsada: Bengt Bergius, Anja Broms, Marie Burman


NAJGORSZE WIERSZE ŚWIATA

Nowy film węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach filmowych. Odtwórcy drugoplanowych ról Lili Monori i Zsolt Kovács otrzymali nagrody za swoje kreacje podczas Węgierskiego Tygodnia Filmowego oraz gali wręczenia Nagród Węgierskich Krytyków Filmowych.

Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, w efekcie czego zdesperowany mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w rodzinne strony ma pomóc mu dojść do siebie i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Swoistą terapią okazuje się podróż sentymentalna do czasów dzieciństwa i dorastania. Wspomnienia to nie tylko poszukiwanie różnych odcieni miłości, ale i próba zrozumienia sytuacji, w której się aktualnie znalazł.

Mężczyzna szybko się przekonuje, jak wielki wpływ w kształtowaniu osobowości, tożsamości ma nasza przeszłość. Dzięki temu zaczyna uświadamiać sobie, jak skomplikowane i czasami zupełnie niezrozumiałe bywają ludzkie relacje. Obrazując różne oblicza swojego bohatera, reżyser tworzy uniwersalną opowieść o otaczającym nas świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu idealnie utrzymując proporcje pomiędzy komedią a dramatem.

Tytuł oryginalny: Rossz versek
Czas trwania: 97 minut
Język napisów: polski
Kraj/kraje produkcji: Węgry
Rok produkcji: 2018
Reżyseria: Gábor Reisz
Scenariusz: Gábor Reisz
Obsada: Gábor Reisz, Katica Nagy, Zsolt Kovács


MARTIN EDEN

Film inspirowany jest bestsellerową powieścią Jacka Londona pod tym samym tytułem. W tytułową rolę wciela się Luca Marinelli, który za tę kreację odebrał nagrodę dla najlepszego aktora podczas ubiegłorocznego festiwalu filmowego w Wenecji.

Z chwilą, gdy wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją. Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze.

Zamiast kończenia kolejnych klas, od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

Tytuł oryginalny: Martin Eden
Czas trwania: 129 minut
Kraj/kraje produkcji: Włochy, Francja
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Pietro Marcello
Scenariusz: Maurizio Braucci, Pietro Marcello
Obsada: Luca Marinelli, Jessica Cressy, Denise Sardisco


SEKRET BOGINI FORTUNY

Najnowszy film mistrza włoskiego kina Ferzana Özpetka („Neapol spowity tajemnicą”, „Mine Vaganti. O miłości i makaronach”) nominowany był w czterech kategoriach do najważniejszych włoskich nagród filmowych David di Donatello. Udało mu się zdobyć dwie – za piosenkę oraz dla najlepszej aktorki (Jasmine Trinca).

Annamaria, która musi udać się na obserwację do szpitala, oddaje dwójkę swoich dzieci pod opiekę wieloletnich przyjaciół gejów – Artura i Alessandra. Są razem od ponad piętnastu lat, ale w ich wspólne życie już dawno wkradła się rutyna i kłótnie, a po gorącym uczuciu pozostały ledwie wspomnienia. Kiedy wydaje się, że ich związek niechybnie zmierza ku końcowi, bohaterowie niespodziewanie dostają od losu drugą szansę. Pojawienie się pociech przyjaciółki wywraca ich dotychczasowe życie do góry nogami, a sytuacji nie ułatwia babcia dzieci – egoistyczna i wyniosła arystokratka, która również chce odegrać swoją rolę w ich życiu. Wszystko to w imponującym włoskim entourage’u, znanym z innych filmów tego reżysera.

Tytuł oryginalny: La dea fortuna
Czas trwania: 114 minut
Kraj/kraje produkcji: Włochy
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Ferzan Özpetek
Scenariusz: Ferzan Özpetek, Silvia Ranfagni, Gianni Romoli
Obsada: Stefano Accorsi, Jasmine Trinca, Edoardo Leo, Serra Yilmaz


NADZIEJA

Subtelna i wzruszająca opowieść o chorobie, życiowych priorytetach i potrzebie bliskości. Film został docenionym.in. na MFF w Trondheim, na którym otrzymał nagrody dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (Andrea BræinHovig) oraz dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Gjertrud L. Jynge).

Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że maprzed sobą zaledwie trzy miesiące życia? Kiedy w Wigilię Bożego Narodzenia Anja dowiaduje się, że ma nawrótchoroby i nieoperacyjnego raka mózgu, życie bohaterów rozpada się na kawałki i ulega przewartościowaniu.

Troska miesza się ze skrywanymi od lat pretensjami, a trudnemu do okiełznania lękowi towarzyszy frustracja. Kolejne dni pokażą, czy Anja i Tomas odnajdą w sobie uczucie, które kiedyś ich połączyło, oraz czy będą w stanieprzejść przez ten rodzinny dramat razem. Film duńskiej reżyserki oparty jest na jej własnych przeżyciach. Touniwersalne studium dojrzałego związku jest tak poruszające w dużej mierze za sprawą znakomitych kreacjiAndrei Bræin Hovig i jednego z najbardziej rozpoznawalnych szwedzkich aktorów Stellana Skarsgårda.

Tytuł oryginalny: Håp
Czas trwania: 126 minut
Kraj/kraje produkcji: Norwegia, Szwecja
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Maria Sødahl
Scenariusz: Maria Sødahl
Obsada: Andrea Bræin Hovig, Stellan Skarsgård, Dina Enoksen Elvehaug


TYLKO ZWIERZĘTA NIE BŁĄDZĄ

Nowy film Dominika Molla to trzymająca w napięciu i pełna zwrotów akcji kryminalna układanka. Film został doceniony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na ubiegłorocznym MFF w Tokio gdzie Nadia Tereszkiewicz otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki.

Zagadkowe zniknięcie kobiety podczas burzy śnieżnej sprawi, że pięcioro nieznajomych zostanie uwikłanych w tajemnicę, która wykracza daleko poza senne górskie miasteczko we Francji. Każda z postaci ma coś na sumieniu i nie chce dzielić się wszystkimi swoimi sekretami.

Większość z nich to idealiści, którzy marzą o ucieczce od szarej rzeczywistości, odnalezieniu miłości czy spełnienia. Łączy ich poczucie frustracji oraz nietypowa sytuacja, w jakiej się znaleźli.
Poświęcone poszczególnym bohaterom rozdziały filmu obrazują nie tylko różne punkty widzenia na temat samego zaginięcia Evelyn, ale stopniowo odkrywają też zależności między nimi. Kolejne elementy tej oryginalnej układanki zaczynają do siebie pasować. Reżyser umiejętnie gubi tropy i steruje uwagą widza, zapewniając mu zarówno pełną napięcia intrygę, jak i ekranową rozrywkę.

Tytuł oryginalny: Seules Les Bêtes
Czas trwania: 116 minut
Kraj/kraje produkcji: Francja/Niemcy
Rok produkcji: 2019
Reżyseria: Dominik Moll
Scenariusz: Dominik Moll, Gilles Marchand
Obsada: Denis Menochet, Laure Calamy, Damien Bonnard, Valeria Bruni Tedeschi, Nadia Tereszkiewicz