Wokół twarzy // ONLiNE // – taniec, performatyka, improwizacja

  • Warsztat

Wokół twarzy // ONLiNE // – taniec, performatyka, improwizacja

Wtorek, 24 listopada 2020

12:00

120/200 zł

Czy na uśmiech odpowiedzieć można tańcem? Dokąd prowadzi ruch policzków? Wygładźmy zmarszczki choreograficzne i wspólnie odkryjmy performatywny potencjał twarzy, pozytywnych emocji i ekspresji w ruchu i tańcu. Na weekendowe laboratoria „Wokół twarzy – taniec, performatyka, improwizacja” zapraszają Ramona Nagabczyńska, Ania Piotrowska, Bożna Wydrowska, Kalina Duwadzińska, Agata Wiedro, Ewelina Cieśla, Monika Szpunar, Paulina Rewucka oraz Maria Stokłosa. Rozpoczniemy w sobotę, 24 października, o godzinie 12 na platformie Zoom.

Co się stanie… jak zatańczymy twarzą?
Czy jesteś w stanie dokładnie poczuć mięśnie, które sprawiają, że się uśmiechasz ? Czy czujesz ich ruch, jak wznoszą się przy uśmiechu? Jak się poruszają? Do góry i na boki? Pozwólmy przemówić twarzy nie ustami, a mięśniami – ma ich aż 70. Gdybyś narysował/narysowała sobie kierunek ruchu każdego z nich Twoja twarz zniknęłaby pod farbą. Ponieśmy ten ruch w przestrzeń!

Laboratoria poprowadzą pedagożki tańca o zróżnicowanym podejściu do ciała i ruchu, czerpiące z wielu praktyk choreograficznych, somatycznych i medytacyjnych, które wykorzystują w swoich dziełach. To nieoceniona szansa, by zajrzeć za kulisę Solo na twarz Ramony Nagabczyńskiej i performować jej rolę, spróbować z Kaliną Duwadzińską techniki Abhinaya, odrobić nieobecność na obozie Nie Pieprz Ani Piotrowskiej, zrównoważyć energię i zauważać twarz w ruchu z Agatą Wiedro, pędzić w tany z Moniką Szpunar oraz zgodnie z nurtem improwizacji – wraz z gośćmi specjalnymi – na żywo reagować na zmieniającą się taneczno-ruchową rzeczywistość.

Twarz w kontekście ruchu i performatyki to wciąż niezbadany potencjał dla twórcy i wykonawcy. Skąd wzięła się charakterystyczna dla tańca współczesnego obsesja na punkcie neutralnej twarzy? Co w ogóle znaczy „neutralna twarz”? Prowadzące przeprowadzą nas wybranymi metodami przez możliwości choreograficzne, performatywne oraz ekspresyjne, jakie stwarza twarz i razem z nami poszukają odpowiedzi na pytanie o rolę twarzy w ruchu i tańcu.

Tradycyjnie twarz uważana jest za nośnik prawdy, interfejs sfery psychicznej człowieka. To część ciała, na którą zwracamy szczególną uwagę i która najbardziej uaktywnia empatię na poziomie neuronów lustrzanych. W toku laboratoriów posłużymy się pamięcią i wrażliwością emocjonalną, by w kreowaniu ruchu i tańca zawrzeć potencjał emocji, inspirować się nimi i projektować je na zewnątrz.


Ruch jest zdrowiem - podczas tańca cała sieć neuronowa jest wzmacniana i reorganizowana, a nasze ciało karmione endorfinami – hormonami szczęścia. Dowiedziono, że aktywność w tańcu rozwija jednocześnie wiele funkcji mózgowych w tym kinestezję, umiejętność racjonalnego myślenia, inteligencję emocjonalną oraz wrażliwość muzyczną.

Z warsztatu skorzystają entuzjaści ruchu, tańca, performatyki i rozwoju osobistego. Mile widziani są także Ci, którzy swoją przygodę z ruchem pragną rozpocząć. Poziom jest otwarty: każdy pracuje z wrażliwością na własne możliwości.

Harmonogram laboratoriów Wokół twarzy – taniec, performatyka, improwizacja

Sobota – 24 października

12:00-13:30 | 13:50-15:00 // Ramona Nagabczyńska // Choreografia Twarzy
15:15-16:15 // Kalina Duwadzińska // Sztuka ekspresji inspirowana wschodnimi tradycjami tanecznymi
16:30-18:00 // Bożna Wydrowska // FACE WITH PERFORMANCE
18:30-20:30 // Agata Wiedro // CIAŁO WIE - TWARZ

Niedziela – 25 października

12:00-14:00 // Anna Piotrowska // Fizyka twarzy a obecność w ruchu
14:30 – 16:30 // Monika Szpunar // TANY : wspólnota, ekspresja, uśmiech!
17:00-20:00 // O improwizacji – wspólne konwersatorium praktyczne // Maria Stokłosa, Anna Piotrowska, Ramona Nagabczyńska i goście specjalni

Laboratoria odbędą się na platformie Zoom

Koszt:
200 złotych za pełne laboratoria Wokół twarzy – taniec, performatyka, improwizacja
120 złotych za uczestnictwo w sobotę albo niedzielę

Gwarancją uzyskania linku do platformy Zoom jest wpłata pełnej kwoty za uczestnictwo w laboratoriach na konto organizatora warsztatu.
Marcin Wilemski
16 1050 1025 1000 0090 9964 2648
z dopiskiem: Laboratoria - twarz

Obowiązują zapisy, które prosimy kierować na adres:
improwizacja.twarz@gmail.com

miejsce

Online

Internet,

Wydarzenia online cieszą się obecnie rosnącą popularnością, oferując rozrywkę bez potrzeby wychodzenia z domu. Stand-upy, koncerty, wykłady, webinaria, treningi a nawet festiwale muzyczne odbywają się w sieci, angażując tysiące uczestników. Uwaga! Wydarzenia online źle znoszą osoby, które lubią płacenie za szatnię, kolejkę do baru oraz bolące nogi. Zdecydowanie docenią je za to domatorzy a także osoby, które mają zamiar przetrwać pandemię COVID-19 i dożyć późnej starości.