Wykład Adriana Krężlika | Wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym zwanym Ziemia

  • Spotkanie

Wykład Adriana Krężlika | Wszyscy jesteśmy astronautami na statku kosmicznym zwanym Ziemia

Wtorek, 27 października 2020

18:00

0 zł

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład Adriana Krężlika w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: „Coś wspólnego”.

_____


WSZYSCY JESTEŚMY ASTRONAUTAMI NA STATKU KOSMICZNYM ZWANYM ZIEMIA


Zgodnie z teorią sprawczości wszystkie elementy w systemie wpływają na siebie, tworząc wzajemne relacje. Wpływają na siebie elementy biotyczne i abiotyczne, ludzie, ptaki, sieć transportu zbiorowego czy wiatr. Jeśli tworzą one pozytywne relacje, wówczas wzmacniają poszczególne elementy w sieci, w przeciwnym wypadku mogą prowadzić do jej osłabienia, zerwania, a nawet zniszczenia. Architektura oraz każdy jej element, ale również dyskusja, książka czy rysunek – wszystko to wpływa na złożoną sieć relacji, w tym relacji ze środowiskiem. Wraz z rozwojem cywilizacji i powszechną industrializacją, relacje te, z pozytywnych lub neutralnych, zmieniały się na negatywne.


Podczas spotkania dowiemy się, jak architektura może wzmacniać i regenerować środowisko. Wskazane zostaną najważniejsze elementy systemu, które agresywnie wpływają na naturę. W pierwszej części wykładu omówiona zostanie idea postwzrostu i jego interpretacji w architekturze, następnie przyjrzymy się cyklowi życia budynku w kontekście ekonomii okrężnej, a na koniec przekonamy się, jak architektura może budować pozytywne relacje z takimi aktorami jak: energia, woda, materiały, mieszkańcy i ich zdrowie, miejsce czy równość. Przywołane podczas wykładu przykłady i rozwiązania będą drogowskazami do dalszego badania i szukania rozwiązań.

_____


KIEDY:

wtorek 27 października 2020 | godz. 18.00


GDZIE:

online | transmisja live na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie


KTO:

Prowadzący: Adrian Krężlik


Spotkanie odbywa się w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Więcej informacji: www.warszawawbudowie.pl


Adrian Krężlik – architekt, badacz i doktorant na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Porto. W swojej pracy zawodowej i badawczej łączy współczesne technologie z tradycyjnymi. Interesuje go sprawczość i związki projektowania ze środowiskiem. Współzałożyciel platformy Architektura Parametryczna. Wcześniej pracował m.in. dla Zaha Hadid Architects w Londynie, Rojkind Arquitectos w Meksyku, w Berlinie rozwijał software automatyzujący procesy projektowe w architekturze. Współtworzy kolektyw Terytoria, który zajmuje się performatywnością w architekturze.