Ta strona używa plików cookie. Dowiedz się więcej

KARNET | XXV Festiwal Muzyki Kameralnej WIECZORY W ARSENALE im. Jana Staniendy

 • Festiwal
 • Muzyka klasyczna
 • Polskie
 • W plenerze

KARNET | XXV Festiwal Muzyki Kameralnej WIECZORY W ARSENALE im. Jana Staniendy

informacja organizatora

Jubileuszowy XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Wieczory w Arsenale” im. Jana Staniendy rozpocznie się we Wrocławiu w piątek 24 czerwca i potrwa do niedzieli 3 lipca. Pomysłodawcą, twórcą i dotychczasowym dyrektorem artystycznym „Wieczorów w Arsenale” był zmarły we wrześniu ubiegłego roku wybitny skrzypek Jan Stanienda. Od obecnej edycji festiwal nosi imię swojego założyciela, a na dziedzińcu wrocławskiego Arsenału podczas koncertu inauguracyjnego 24 czerwca odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Artystę. Stworzona przez Jana Staniendę w roku 1996 Orkiestra Kameralna Wratislavia jak zwykle będzie gospodarzem „Wieczorów w Arsenale”. Muzycy orkiestry i organizująca festiwal Fundacja Wratislavia wspólnymi siłami zaprojektowali bogaty program, cały tegoroczny cykl „Wieczorów” dedykując pamięci Jana Staniendy.

Jak zawsze od ćwierćwiecza „Wieczory w Arsenale” zachęcają publiczność plejadą świetnych solistów i bardzo zróżnicowanym stylistycznie repertuarem. Klasyka sąsiaduje tu z ambitną rozrywką. Wspólnym mianownikiem pozostaje szeroko rozumiana muzyka kameralna, rozbrzmiewająca na urokliwym dziedzińcu zabytkowego Arsenału. Wśród gwiazd jubileuszowej imprezy znajdzie się Anna Maria Jopek, wielka postać współczesnej piosenki, a towarzyszyć jej będzie Kwintet Piotra Wojtasika w premierowym programie „Wieczór pełen jazzu – Rzuć to wszystko co złe” (2 lipca). Hiszpański gitarzysta Rafael Cortés wraz z zespołem zaproponuje słuchaczom wieczór z muzyką flamenco (27 czerwca).

Najmłodszą gwiazdą festiwalu będzie 22-letni wrocławski pianista Piotr Alexewicz, zapamiętany m.in. ze znakomitego występu w ubiegłorocznym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. 26 czerwca Alexewicz wykona solową partię Koncertu fortepianowego A-dur KV 414 Mozarta. Wirtuoz skrzypiec Jakub Jakowicz zaprezentuje się jako solista i dyrygent 1 lipca, grając Introdukcję i Rondo capriccioso Saint-Saënsa oraz Wariacje na temat własny op. 15 Henryka Wieniawskiego. Klasyczny nurt kameralny w programie festiwalu reprezentuje Chopin Piano Quintet – zespół, którego założycielem jest pianista Krzysztof Stanienda, syn twórcy „Wieczorów w Arsenale” (25 czerwca, grupa wykona utwory Johannesa Brahmsa i Béli Bartóka).

Obecna edycja festiwalu nie posiada jednego dyrektora artystycznego. Do poprowadzenia koncertów orkiestrowych zaproszeni zostali wybitni polscy skrzypkowie z grona współpracowników i przyjaciół Jana Staniendy. Jest wśród nich znana skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie Jana Staniendy. Artystka weźmie udział m.in. w koncercie inauguracyjnym (24 czerwca), a pod jej kierunkiem usłyszymy takie orkiestrowe utwory, jak sławne Adagio na smyczki Samuela Barbera czy „Dwie melodie elegijne” Edvarda Griega.

Jako skrzypek i dyrygent dwukrotnie wystąpi Daniel Stabrawa, jeden z najbardziej cenionych muzyków polskich, m.in. wieloletni koncertmistrz sławnego zespołu Filharmoników Berlińskich. Do współpracy z festiwalem w charakterze dyrygenta i solisty organizatorzy zaprosili również znakomitego skrzypka Jakuba Jakowicza, uznawanego za jednego z czołowych w Polsce wirtuozów średniego pokolenia. Jakowicz zagra dwukrotnie: w koncercie kameralnym i orkiestrowym (29 czerwca i 1 lipca).

Tegoroczne „Wieczory w Arsenale” tradycyjnie zakończą się wyrazistym akcentem barokowym: w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod kierunkiem Daniela Stabrawy zabrzmią sławne suity „Muzyka na wodzie” oraz „Muzyka królewskich ogni sztucznych” Jerzego Fryderyka Händla.

bilety
Bilet normalny
od 40
Bilet ulgowy
od 30
inne wydarzenia w tym miejscu
 • Koncert inauguracyjny – XXV Festiwal Muzyki Kameralnej WIECZORY W ARSENALE im. Jana Staniendy

  Piątek, 24 czerwca 2022

  Wrocław

  **Program:**E. Grieg – Dwie melodie elegijne op. 34,F. Bridge – Suita na orkiestrę smyczkową H.93,E. Grieg – Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40,S. Barber – Adagio na smyczki**Wykonawcy:**Orkiestra Kameralna Wratislavia, Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, dyrygentTo dla nas koncert wyjątkowy, koncert pełen wzruszenia, smutku, ale i nadziei na przyszłość. Po przedwczesnej śmierci wybitnego skrzypka Jana Staniendy, twórcy i dyrektora artystycznego „Wieczorów w Arsenale“, składamy hołd pamięci naszego Szefa i Przyjaciela. Odtąd Festiwal będzie nosił Jego imię a w Arsenale odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica. Program wypełnią dzieła, które były ważne dla Jana Staniendy, m.in. słynne Adagio na smyczki Samuela Barbera oraz Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga“ Edvarda Griega. Orkiestrę Kameralną Wratislavia poprowadzi znakomita uczennica Jana Staniendy, skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska. Wierzymy, że dzieło Artysty będzie trwać.

 • Kwintety fortepianowe – XXV Festiwal Muzyki Kameralnej WIECZORY W ARSENALE im. Jana Staniendy

  Sobota, 25 czerwca 2022

  Wrocław

  **Program:**B. Bartók – Kwintet fortepianowy C-dur BB 33,J. Brahms – Kwintet fortepianowy f-moll op. 34**Wykonawcy:**Chopin Piano Quintet(Krzysztof Stanienda – fortepian, Roksana Kwaśnikowska, Magdalena Lech – skrzypce, Maria Stanienda – altówka, Magdalena Bojanowicz-Koziak – wiolonczela)Jeden z wyróżniających się polskich zespołów kameralnych – działający od 2013 roku Chopin Piano Quintet – tworzony jest przez pięcioro instrumentalistów, absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Młodzi muzycy zapraszają w tym roku na „Wieczór” oferujący dzieła głównego nurtu kameralistyki. Miłośnicy romantycznej ekspresji z przyjemnością wysłuchają monumentalnego Kwintetu fortepianowego f-moll op. 34 Johannesa Brahmsa. Dla tych zaś, którzy lubią muzyczny modernizm, czeka twórczość wielkiego Węgra – Béli Bartóka. Będzie można posłuchać jego Kwintetu fortepianowego C-dur.

 • Fortepian Mozarta – XXV Festiwal Muzyki Kameralnej WIECZORY W ARSENALE im. Jana Staniendy

  Niedziela, 26 czerwca 2022

  Wrocław

  **Program:**M. Karłowicz – Romans z Serenady na smyczki op. 2,W. A. Mozart – Koncert fortepianowy A-dur KV 414,A. Dvořák – Serenada na smyczki E-dur op. 22**Wykonawcy:**Piotr Alexewicz – fortepian, Orkiestra Kameralna Wratislavia, Daniel Stabrawa – skrzypce, dyrygentNiedzielny „Wieczór w Arsenale” to okazja do usłyszenia gwiazdy naszego festiwalu – wrocławianina Piotra Alexewicza, jednego z największych młodych talentów pianistycznych w Polsce. Piotr Alexewicz podczas ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie swoją grą zdobył ogromne uznanie i sympatię publiczności i krytyków. Młody wirtuoz zagra solową partię Koncertu fortepianowego A-dur KV 414 Mozarta, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Kameralna Wratislavia pod dyrekcją Daniela Stabrawy. Ponadto w wykonaniu orkiestry zabrzmi urokliwa Serenada na smyczki Dvořáka oraz Romans z Serenady na smyczki Mieczysława Karłowicza.

 • Wieczór flamenco – XXV Festiwal Muzyki Kameralnej WIECZORY W ARSENALE im. Jana Staniendy

  Poniedziałek, 27 czerwca 2022

  Wrocław

  **Program:**Wieczór z muzyką flamenco – gitara, śpiew i taniec…**Wykonawcy:**Rafael Cortés – gitara (Hiszpania) z Zespołem„Gitara, śpiew i taniec…” – czy to Państwu kojarzy się przyjemnie? Tak, będzie to „Wieczór” z muzyką flamenco, tak bardzo lubianą przez publiczność na całym świecie. Flamenco zapisało się także w dotychczasowej historii „Wieczorów w Arsenale”. Tym razem na wspólne przeżywanie rytmów i melodii rodem z Andaluzji zaprasza gitarzysta Rafael Cortés, który wystąpi wraz z towarzyszącym mu zespołem. Gwiazda „Wieczoru” to nie tylko świetny gitarzysta, ale również kompozytor łączący tradycję z nowoczesnością. Ma rodzinne korzenie muzyczne, jego dziadek Octavio Cortés Maya był sławnym gitarzystą w Grenadzie.

podobne wydarzenia
 • Festiwal

  13.08 - 14.08.22, 12:00

  Browar Mieszczański, Wrocław, od 40.00 zł

  ###### Przed nami kolejna edycja Kustom Konwent! Wystawa zabytkowych aut amerykańskich, motocykli i rowerów custom oraz wystawców kustom kulture.---Wśród zaplanowanych atrakcji:* artyści kustom kulture: pinstriping, hand lettering, aerograf* warsztaty i pokazy na żywo* giełda płyt winylowych* PinUp girls i moda vintage* duża dawka rock'n'rolla – również na żywo!###### DATA: 13-14 sierpnia 2022 r.###### MIEJSCE: Wrocław, Browar Mieszczański, ul. Hubska 44* Bilet jednodniowy SOBOTA 40 zł w przedsprzedaży / 50 zł w dniu imprezy* Bilet jednodniowy NIEDZIELA 29 zł w przedsprzedaży / 39 zł w dniu imprezy* Bilet dwudniowy 60 zł w przedsprzedaży / 70 zł w dniu imprezy* Dzieci do 13 lat – wstęp bezpłatnyPojedynczy bilet uprawnia do wejścia jedną osobę. Bilet jednodniowy jest ważny przez cały dzień trwania imprezy. Można wchodzić i wychodzić z terenu imprezy w dniu zakupu biletu – upoważnia do tego opaska na rękę z oznaczeniem biletu jednodniowego. Bilet dwudniowy jest ważny przez cały czas trwania imprezy. Do wejścia na teren imprezy upoważnia opaska na rękę z oznaczeniem karnetu dwudniowego.