Zamek

  • Film

Zamek

Piątek, 1 stycznia 2021

00:00

TBA

"Zamek" to pierwszy polski film interaktywny, który łączy w sobie dwa odrębne gatunki - krótkometrażowy film fabularny i obszerny film dokumentalny zawierający materiały archiwalne. Ta wirtualna rzeczywistość złożona jest z artystycznej wizji, portretów ludzi współczesnych oraz mrocznych i zmiennych kart historii ponad stuletniego Zamku w Poznaniu.

Film fabularny jest interaktywną opowieścią o młodym dokumentaliście, który przyjeżdża do Zamku w celu zrealizowania kolejnego filmu. Pozornie proste zlecenie okazuje się kryminalną intrygą w trudnej do zweryfikowania rzeczywistości. Widz dokonując indywidualnych wyborów, odkrywa jedno z czterech możliwych zakończeń.

Film dokumentalny to szczera, kilkugodzinna podróż po CK Zamek. Wcielając się w rolę młodego dokumentalisty, stajemy się obserwatorami codzienności CK Zamek. Jedynym ograniczeniem jest nasza ciekawość i wrażliwość. Możemy porozmawiać z pracownikami, zagadnąć przypadkowego przechodnia, podejrzeć jak przygotowuje się wystawy i koncerty, a przede wszystkim zgubić się w labiryncie zamkowych korytarzy i anegdot. Materiały archiwalne to wplecione w dokumentalną narrację zdjęcia, stare pocztówki, skany dokumentów, wywiady i nagrania video sięgające 1900 roku. Okres budowania Zamku, II Wojna Światowa, publiczna egzekucja Artura Greisera, czasy PRL i specyfika tamtych lat są do odkrycia podczas dokumentalnej podróży po Zamku.

Film zawiera 1391 obrazków i 786 scen wideo. W prace nad projektem było zaangażowanych ponad 200 osób. Członkowie MOVLAB Studio jako rezydenci artystyczni w CK Zamek przez pół roku organizowali warsztaty filmowe i gromadzili niezbędne materiały dokumentalne. Stały się one podstawą do napisania scenariusza fabularnego i dokumentalnego. Kolejne pół roku zajęła produkcia, postprodukcja i implementacja filmu "Zamek", którego ostateczny kształt pojawił się 10 stycznia 2014 roku.