Zubel/Bauer/Duchnowski - E-Śpiewnik

  • Koncert
  • Muzyka klasyczna

Zubel/Bauer/Duchnowski - E-Śpiewnik

Piątek, 22 listopada 2019

20:00

od 40 
Kup biletBilety aktualnie niedostępne w Going.

22.11.2019
STANISŁAW MONIUSZKO - E-ŚPIEWNIK

koncert inaugurujący działalność
nowej wytwórni płytowej ANAKLASIS

Wykonawcy:
Agata Zubel – głos
Andrzej Bauer – wiolonczela
Cezary Duchnowski – opracowanie muzyczne, elektronika

Mała Warszawa
ul. Otwocka 14, Warszawa
godz. 20:00

Pieśni Stanisława Moniuszki zebrane w Śpiewnikach domowych były XIX-wiecznym, romantycznym odpowiednikiem współczesnej muzyki pop. Kompozytor pisał je dla ludzi, chciał by śpiewano je w domach, by żyły swoim życiem. Wiele z nich rzeczywiście zafunkcjonowało w ten sposób, co najmniej jedna – Prząśniczka, oczywiście – przetrwała do dziś, ale w końcu nieubłagany czas pokrył Śpiewniki domowe kurzem. Zdmuchują go fenomenalna śpiewaczka i kompozytorka Agata Zubel, wirtuoz wiolonczeli i znakomity improwizator Andrzej Bauer oraz Cezary Duchnowski, wybitny twórca i wykonawca muzyki komputerowej, algorytmicznej i improwizowanej. Łączą siły nie po raz pierwszy – kilka lat temu na płycie El Derwid zmierzyli się z piosenkami Witolda Lutosławskiego. Zawartość tego e-Śpiewnika to popis techniki, wrażliwości i wyobraźni, ale z pełnym szacunkiem dla kompozycji. To 12 pieśni, które Zubel, Bauer i Duchnowski nie tyle adaptują do współczesności, co wystrzeliwują w przyszłość. Rok Moniuszkowski niedługo minie, ale tej płyty będzie się słuchało i słuchało.

Bilety:
40 pln w przedsprzedaży na www.goingapp.pl
50 pln w dniu koncertu w punkcie sprzedaży w Małej Warszawie od godz. 19:00

WYKONAWCY

Agata Zubel

Ukończyła studia kompozytorskie w klasie Jana Wichrowskiego oraz wokalne u Danuty Paziuk-Zipser we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Warsztat muzyczny doskonaliła w holenderskim Conservatorium Hogeschool Enschede oraz na wielu kursach mistrzowskich. Obecnie wykłada w macierzystej uczelni.
Odnosiła wiele sukcesów w konkursach kompozytorskich i wokalnych (m.in. I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego, 2012; III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzyki Wsp.łczesnej w Nicati, 2013). Otrzymała tytuł Koryfeusza Muzyki Polskiej (2016) oraz Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017).
Jako kompozytorka i wokalistka gościła m.in.: na Warszawskiej Jesieni, Musica Polonica Nova, Audio Art i Chanterelle Festival. Koncertowała w wielu krajach Europy, Azji i w Ameryce Północnej.
Dokonała szeregu prawykonań i nagrań utworów współczesnych. Regularnie prezentuje
podczas koncertów własne kompozycje. Jej monograficzny album Cascando uhonorowano nagrodą Fryderyk 2010. Wraz z Cezarym Duchnowskim tworzy duet ElettroVoce.

Andrzej Bauer

Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Witolda Lutosławskiego odbył studia w Londynie w klasie Williama Pleetha. Zwycięzca Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium, laureat Międzynarodowego Konkursu Praska Wiosna i nagrody Parlamentu Europy i Rady Europejskiej.
Artysta występował z recitalami oraz jako solista z czołowymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Jego płyty zdobyły wiele nagród (m.in. Fryderyk 2000, Nagroda Niemieckich Krytyków Fonograficznych).
Wykonuje repertuar obejmujący wiele dzieł muzyki najnowszej, w tym liczne utwory specjalnie dla niego skomponowane. Uhonorowany nagrodą Orfeusz 2006 za kolejną edycję przedsięwzięcia Cellotronicum, prezentowaną podczas Warszawskiej Jesieni. W latach 2012–15 tworzył w Polskim Radiu cykl koncertów Trans-Fuzja, łączących różne style wykonawstwa i improwizacji muzycznej z technologią komputerową.
Jest założycielem Warszawskiej Grupy Cellonet oraz założycielem i kierownikiem artystycznym Chain Ensemble.
Profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasy wiolonczeli.

Cezary Duchnowski

Kompozytor i pianista; studiował kompozycję u Leszka Wisłockiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie wykłada w macierzystej uczelni, był też jednym z inicjatorów utworzenia w niej Studia Kompozycji Komputerowej.
Jest laureatem wielu nagród muzycznych, m.in. I lokaty na X Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Rzymie (2004), Wrocławskiej Nagrody Muzycznej (2004, 2008) oraz Nagrody ZKP (2012), a także beneficjentem stypendiów: Fundacji Przyjaciół Warszawskiej Jesieni, Fundacji Muzyki AUKSO, Ernst von Siemens Musikstiftung i Heinrich-Strobel-Stiftung.
W centrum jego artystycznych zainteresowań znajduje się twórczość elektroakustyczna.
Utwory artysty wykonywano m.in. podczas Warszawskiej Jesieni, Sacrum Profanum, Musica Electronica Nova, jak również na festiwalach w Bourges, Moskwie i Londynie.
Jest współzałożycielem formacji Phonos ek Mechanes (z Pawłem Hendrichem i Sławomirem Kupczakiem), interdyscyplinarnej Morphai (z Marcinem Rupocińskim) oraz duetu ElettroVoce (z Agatą Zubel). Współpracował z zespołami Musikfabrik, The Hilliard Ensemble, AuditivVokal Dresden oraz z London Sinfonietta i Deutsches Symphonie-Orchester w Berlinie.