Życie rodzinne | Sukienka na zmianę

  • Film

Życie rodzinne | Sukienka na zmianę

Środa, 28 października 2020

19:00

od 0 zł
Kup biletundefinedGoing.

Zapraszamy na inaugurację cyklu poświęconego kostiumowi w polskim filmie. Sukienka na zmianę to spotkania wokół sztuki filmowej kostiumografii, podczas których porozmawiamy o tym, jak ubrania odbijały w polskim kinie relacje między klasami społecznymi, przedstawiały ambicje całych pokoleń, definiowały luksus, ośmieszały nuworyszowskie wyskoki i kreśliły horyzonty wyrafinowania. Szczególną uwagę poświęcimy bohaterkom, które zakasywały rękawy, by pracować na lepsze jutro, a barwną osobowością (i ubiorem) dokonywały estetycznych i obyczajowych rewolucji. O swojej pracy opowiedzą nam wybitne polskie kostiumografki, których wszechstronne umiejętności pozwalają kreować na ekranie pełne charakteru postaci i zapadające w pamięć kadry.
Życie rodzinne, reż. Krzysztof Zanussi, 1971, 89 min.
Życie rodzinne jest jednocześnie mocnym ekranowym debiutem zarówno Mai Komorowskiej, która rozstała się właśnie z teatrem Grotowskiego, jak i światowej sławy polskiej kostiumografki, Anny Biedrzyckiej-Sheppard, spod której ręki wyszły stroje, dodające postaci granej przez Maję Komorowską tak charakterystycznego rysu.
Film Zanussiego to, jak pisał Tadeusz Szczepański, „godny Viscontiego malowniczy obraz zepchniętej na ubocze i zapomnianej, bo oficjalnie wyklętej warstwy społecznej, czyli przedwojennego mieszczaństwa”. Opowiada o żyjącym i pracującym na Śląsku młodym inżynierze Wicie (Daniel Olbrychski), który po latach nieobecności wraca do zrujnowanego domu rodzinnego pod Warszawę. Skonfrontowany ze stojącym u progu starości ojcem, siostrą i ciotką, z którymi dawno zerwał wszelkie związki, zaczyna rozumieć, jak trudno jest oderwać się od swoich korzeni.
Wstęp bezpłatny. Limit miejsc: 30
Zasady bezpieczeństwa
Prosimy o przestrzeganie następujących zasad:
zapoznaj się z Regulaminem uczestnictwa (https://bit.ly/RegulaminFINA),
pamiętaj, aby wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia (http://bit.ly/TreśćOświadczenia), oświadczenie jest dostępne również w siedzibie FINA,
pamiętaj o konieczności zakrywania ust i nosa, gdy przebywasz na terenie FINA,
szatnia jest nieczynna do odwołania,
zachowuj dystans od pozostałych gości,
zajmij miejsce wyznaczone przez obsługę FINA,
jeśli masz objawy zakażenia zostań w domu.
W razie pytań prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od pon. do pt. w godzinach 9–17).