Czytasz teraz
Czerwiec w barwach tęczy. Taki był miesiąc dumy [PODSUMOWANIE]
Kultura

Czerwiec w barwach tęczy. Taki był miesiąc dumy [PODSUMOWANIE]

Chociaż queerowa kultura radzi sobie dobrze przez cały rok, podczas kończącego się właśnie Pride Month znów mocniej przebiła się do głównego nurtu. Sprawdzamy, co ważnego dla społeczności LGBT+ wydarzyło się w ostatnich tygodniach.

Wydarzenia, publikacje, seriale, muzyka – w tym przypadku powiedzenie „do wyboru, do koloru”, rzecz jasna tęczowego, będzie pasowało jak ulał. Wierzymy, że te wiadomości nie znikną z radaru, gdy tylko rozpocznie się lipiec. Sami jako Going. MORE staramy się regularnie informować o queerowych artystach czy inicjatywach, których powstaje coraz więcej. Tymczasem pora ruszyć z bieżącym, nieheteronormatywnym przeglądem prasy!

„To tu po raz pierwszy pocałowałem chłopaka”. O co chodzi w Queering the Map?

Miesiąc dumy: Czy tęcza znów stanie na Placu Zbawiciela?

Najpierw witała gości brukselskiego Parlamentu Europejskiego. Później, w czerwcu 2012 roku, przeniesiono ją do Warszawy, na Plac Zbawiciela, jednak czekał ją tam przykry los. Tęcza, kwietna instalacja artystki i performerki Julity Wójcik, nie spotkała się z uznaniem stołecznych środowisk prawicowych. Po raz pierwszy podpalono ją dekadę temu, podczas Marszu Niepodległości. Była odnawiana, naprawiana, aż w 2015 roku podjęto decyzję o jej całkowitym demontażu. Wkrótce może jednak wrócić w innej formie, a to wszystko za sprawą pomysłu trójki aktywistów: Linusa Lewandowskiego, Marcina Osieckiego i Tomasza Reicha. Projekt Nowa Tęcza, zakładający ponowne postawienie kolorowego obiektu w reprezentatywnym miejscu, panowie zgłosili do budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy stolicy w głosowaniu sami zdecydują, czy Zbawix znów będzie mienić się w kolorach społeczności LGBT+. Wyniki zostaną podane do wiadomości 13 lipca.

Wizualizacja projektu Nowa Tęcza na Placu Zbawiciela / wiz. Linus Lewandowski, Marcin Osiecki, Tomasz Reich

Miesiąc dumy: Za nami kolejna warszawska Parada Równości

Wszystko działo się 17 czerwca. Manifestację pełną uśmiechniętych, kolorowo ubranych ludzi, których zgodnie z estymacjami organizatorów było nawet ok. 80 tysięcy, otworzył prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. W przemarszu towarzyszyła mu merka Paryża, Anne Hidalgo. Zorganizowano tańce, platformy z muzyką, Miasteczko Równości w Parku Świętokrzyskim i maraton filmowy w Kinotece, a huczne afterparty gościł Lunapark. Jeśli byliście wtedy na miejscu, dobrze wiecie, jaka atmosfera panowała w całej stolicy. Nieobecnym sugerujemy nadrobienie zaległości i wizytę na marszach w innych miastach! W najbliższych dniach odbędą się m.in. w Poznaniu, Bielsku-Białej, Opolu i Rzeszowie.

Miesiąc dumy: Estonia legalizuje małżeństwa jednopłciowe

Jestem dumna z mojego państwa. Tworzymy społeczeństwo, w którym szanowane są prawa każdej osoby i można kochać, kogo się wybierze. Ta decyzja nikomu niczego nie odbiera, a wielu daje coś bardzo ważnegocieszyła się z obrotu spraw Kaja Kallas, urzędująca premierka Estonii. W kraju ze stolicą w Tallinnie od dziewięciu lat obowiązywały już związki partnerskie. Teraz postanowiono pójść o krok dalej i wprowadzić równość małżeńską, na mocy której pary nieheteronormatywne będą mogły m.in. adoptować dzieci. Ustawę pomyślnie przegłosowano 20 czerwca. Wejdzie w życie na początku przyszłego roku.

Jesteśmy rodziną i inne serialowe nowości

Nie mniej ciekawie działo się w świecie streamingów. Majowa premiera adaptacji Fanfika Natalii Osińskiej, w której główną rolę zagrał niebinarny aktor Alin Szewczyk, okazała się tylko wierzchołkiem góry lodowej. Na Netfliksie pojawił się także dokument We Are Perfect. Jego reżyser, Marek Kozakiewicz, przyjrzał się młodym osobom LGBTQ+ starającym się o rolę Tośka/Tosi we wspomnianym filmie. Tydzień wcześniej HBO Max zaprezentowało Nago. Głośno. Dumnie. To historia grupy rodzimych drag queens i performerek burleski, sprawnie rozbrajających swoje kompleksy, kwestionujących stereotypy płciowe i manifestujących ciałopozytywność. Do obejrzenia poleca się także miniserial dokumentalny Jesteśmy rodziną. Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza przypomina nim o tym, że queer nie ma ograniczeń wiekowych ani geograficznych. Zarówno starszy mężczyzna mieszkający na wsi, jak i nastolatka urodzona w Warszawie mogą być osobami nieheteronormatywnymi – i w równym stopniu zasługują na szacunek.

Zobacz również
macklemore

Zapowiedź serialu dokumentalnego Nago. Głośno. Dumnie wyprodukowanego przez HBO Max.

Miesiąc dumy: Maja Heban wydaje książkę

Godność, proszę pojawiło się w sprzedaży jeszcze pod koniec maja, ale trudno nie oprzeć się wrażeniu, że to lektura obowiązkowa i na zwieńczenie Pride Month, i na kolejne miesiące. Maja Heban, popularna publicystka i aktywistka, opisuje w niej doświadczenie bycia osobą transpłciową w Polsce. Odsłania prawne, medyczne i społeczne przeszkody, z jakimi mierzy się na każdym kroku. Burzy mity dotyczące negatywnych konsekwencji tranzycji, a do tego stanowczo sprzeciwia się systemowej dyskryminacji. W autobiograficznym eseju nie wpada zarazem jedynie w pesymistyczne tony. Z jej narracji wyziera nadzieja na lepszą przyszłość, o którą wspólnie możemy jeszcze powalczyć.

Okładka książki Godność, proszę Mai Heban / Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Miesiąc dumy: Dużo queerowej muzyki na płytach…

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zahaczyli i o ten temat! Queerowi artyści w czerwcu mieli wiele do powiedzenia. Na początku czerwca drugi album wydał wyoutowany jako gej wokalista formacji Scissor Sisters, Jake Shears. Last Man Dancing nagrał m.in. z Kylie Minogue, Big Freedią i Jane Fondą. Tydzień później nowym krążkiem podzieliła się rewelacja trwającego wciąż Open’era, czyli Christine and the Queens. Na płycie Paranoia, Angels, True Love ponownie igra z płciowymi konwenansami i odsłania także te intymniejsze emocje. Kolejne pozycje do dyskografii dołożyli także Rufus Wainwright, Janelle Monáe i Kim Petras. Na polskim poletku błyszczy raperka susk, która tydzień temu zaprezentowała KURDE FAJA wraz ze slotkąkotką123.

Utwór To be honest znalazł się na nowej płycie Christine and the Queens. Paranoia, Angels, True Love ukazało się 9 czerwca.

…i na żywo, na Pride Fest

Motornicza bije brawo, geje tańczą poloneza. Pamiętacie jeszcze ten absurdalny, a przez to niezwykle chwytliwy tytuł artykułu poznańskiego wydania Gazety Wyborczej? Jego autor, Piotr Żytnicki, relacjonował w nim protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wydźwięk tekstu był jednak jeszcze jeden: stolica Wielkopolski umie walczyć o swoje i gdy trzeba, wychodzi na ulice. Dobrze widać to na przykładzie stale rosnącej frekwencji tamtejszych marszów równości, organizowanych przez Grupę Stonewall. Kolejna manifestacja już jutro, 1 lipca, a poza nią – zamknięcie trzydniowego festiwalu muzycznego Pride Fest. Wystąpią Natalia Nykiel, Baasch i Bass Brass, zaś na deser afterparty rozkręcą DJ BLIK i Dominika Płonka. Mamy w Going. bilety na tę imprezę!

W line-upie Pride Fest znalazł się także DJ BLIK, który do Poznania przyjedzie z Dominiką Płonką.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony