Musical „1989”: jesienią ukaże się płyta z utworami. Mamy singiel!
Jedno z najgłośniejszych przedstawień ostatnich lat już wkrótce w każdym polskim domu? Ta wiadomość z pewnością ucieszy wielu fanów teatru.
Rekordowa frekwencja, entuzjastyczne opinie krytyków, Paszport Polityki, zachwyt publiczności. Tak w skrócie można podsumować, co działo się wokół musicalu 1989 wyreżyserowanego przez Katarzynę Szyngierę. Ci, którzy przegrali walkę o bilety na koprodukcję Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, przed chwilą mieli szansę zapoznać się z widowiskiem bez konieczności wychodzenia z domu. Zaległości można było nadrobić za sprawą Telewizji Polskiej. W miniony poniedziałek nadawca publiczny wyemitował transmisję live sztuki. Tuż po niej widzowie mogli wysłuchać rozmów z młodzieżą, publicznością oraz twórcami spektaklu.
Była telewizja, będzie krążek
Wygląda na to, że to nie jedyny powód do radości. Wytwórnia Universal Music Polska ogłosiła, że już tej jesieni pojawi się płyta, na której znajdą się wszystkie piosenki zawarte w 1989. Przed jej premierą do słuchaczy sukcesywnie będą trafiać kolejne single. Pierwszy z nich, Danuta odbiera Nobla, ujrzał już światło dzienne. Sam album zostanie wydany zarówno w wersji fizycznej, jak i cyfrowej. Dzięki niemu jeszcze bardziej zbliżymy się do głównych bohaterów – Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów.
Autorem oprawy muzycznej do przedstawienia jest Andrzej „Webber” Mikosz. Szersza publiczność kojarzy go przede wszystkim z wieloletniej współpracy z raperem Łoną. Producent łączył także siły z innymi gwiazdami polskiej estrady: Mesem, Fiszem czy Dawidem Podsiadło. 1989 to nie jego debiut w świecie teatru, bo wcześniej pracował nad wystawianymi w Szczecinie Balem manekinów oraz Tschickiem. W ułożeniu kształtu piosenek poza Łoną sekundowali mu Bober i sprawca całego zamieszania, Marcin Napiórkowski. To publicysta, semiotyk kultury i autor książek, w tym Turbokapitalizmu oraz Mitologii współczesnej.
Musical 1989: skąd taka popularność?
Okoliczności transformacji ustrojowej i idących za nią zmian – kulturowej, społecznej oraz politycznej – w 1989 zostały osadzone na hip-hopowym tle. Dzięki ożywczej, przemyślanej formie narracja w niczym nie przypomina dłużących się podręczników. Tak nowoczesna konwencja bezpośrednio nawiązuje do musicalu Hamilton Lin-Manuela Mirandy, który opowiada o życiu jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Produkcję gęstą od nowoczesnych aranżacji doceniono 12 Nagrodami Tony, Pulitzerem oraz Grammy. W 2020 roku przeniesiono ją na duży ekran.