Striptiz, pogrzeb Stalina i kino fantasy – nadchodzi Ukraina! 5. Festiwal Filmowy
Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE
Od 21 do 28 października w warszawskim Iluzjonie, a potem w grudniu w Lublinie, królować będzie kino naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Nadchodzi Ukraina! 5. Festiwal Filmowy, który przybliża ukraińskie (i nie tylko) filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane. Co czeka nas w tegorocznej odsłonie?
Odbywający się od 4 lat w stolicy festiwal ma za zadanie podtrzymywać relację pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Za pomocą obrazów filmowych jesteśmy w stanie przekazać niekiedy o wiele więcej niż podczas niejednej rozmowy – sztuka staje się pośrednikiem, który ułatwia wzajemną komunikacja – ponad podziałami, ponad stereotypami .
Poprzednie edycje pokazały, jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy – mówią organizatorzy.
W tegorocznym zestawieniu, jak co roku, znalazły się filmy odważne, świeże i bezkompromisowe. Program podzielony został na siedem kategorii.
Nowe kino ukraińskie
W tej sekcji zobaczymy najnowsze produkcje fabularne współczesnych, ukraińskich twórców. Znalazły się wśród nich m.in. opowieść fantasy Krystyny Sywołap Oddana, opowiadająca o relacji dwóch młodych kobiet – Adel i Stefanii. Akcja dzieje się w połowie XIX wieku – przygotujcie się na malownicze kadry, piękne stroje i wyjątkową scenografię. Wraz z Tymurem Jaszczenkiem przeniesiemy się zaś do 2014 roku, kiedy dwaj koledzy Miszko i Lew służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. U311 Czerkasy to historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.
Filmy dokumentalne
Rzeczywistości krajów bloku wschodniego przyglądają się bacznie dokumentaliści. W 1953 roku umiera Stalin. Pogrzeb “wielkiego wodza” jest jednocześnie doskonałym pretekstem do analizy kultu jednostki. Jeśli ciekawi Was historia, lubicie grzebać w archiwach i interesuje Was psychologia tłumu, koniecznie sprawdźcie film Siergieja Łoźnicy Pogrzeb Stalina. Widowisko, ale innego typu, analizuje Łoźnica w swoim kolejnym dokumencie. Noc w operze to humorystyczna opowieść o pompatycznych rytuałach socjety lat 50. i 60.
W sekcji Retrospektywa zobaczycie więcej filmów tego reżysera.
Filmy krótkometrażowe i animowane
W często bardziej swobodnej formie, filmy krótkometrażowe i animowane dotykają kwestii bardzo poważnych. Dekomunizacja, opowieść o ślepej matczynej miłości, ekologia lub historie ukraińskich wojskowych LGBT – to wszystko znajdziecie w dwóch obszernych blokach krótkich metraży i filmów animowanych.
Nowa Europa Wschodnia
W sekcji Nowa Europa Wschodnia tym razem przyjrzymy się kinu białoruskiemu. Młody striptizer i starszy wojskowy – co ich łączy? Emerytowany podpułkownik i początkujący w erotycznym biznesie Anatol, dziadek i wnuczek, dzielą mieszkanie, co doprowadza do licznych konfliktów. Ich relacja staje się pretekstem do opowiedzenia historii współczesnej, podzielonej Białorusi w filmie Striptiz i wojna. Z kolei II Vlady Senkovej to opowieść o trójce nastolatków, z których każdy szuka swojej drogi. Nastia chce wyjechać do Polski na studia, Kristina skupia się na randkowaniu a Sasza próbuje uporać się z szykanowaniem z powodu podejrzeń o inną orientację. Jedno szokujące zdarzenie na zawsze zmieni ich pogląd na świat.
Laureaci nagrody publiczności Festiwalu UKRAINA!
Na koniec czeka nas zestawienie czterech filmów – laureatów nagrody publiczności festiwalu Ukraina!. W kinie Iluzjon zobaczymy: Mit, czyli opowieść o wielkim, ukraińskim śpiewaku Vasylu Slipaku, historię ukraińskiego reżysera skazanego przez wojskowy sąd Rosji za rzekomą działalność terrorystyczną w obrazie Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow, analizę konsekwencji działań wojennych w filmie Do domu, czy obraz emigracji zarobkowej w Gnieździe turkawki.
Kino online
Dla tych, którzy nie będą mogli przybyć do Kina Iluzjon w październiku lub na grudniową edycję do Lublina, organizatorzy przygotowali specjalną, wirtualną odsłonę festiwalu. Po zakończeniu wydarzenia, w dniach 2-9 listopada, filmy z tegorocznego repertuaru będą dostępne w sieci.
Kolektywny umysł członków redakcji Going. MORE