Czytasz teraz
Striptiz, pogrzeb Stalina i kino fantasy – nadchodzi Ukraina! 5. Festiwal Filmowy
Opinie

Striptiz, pogrzeb Stalina i kino fantasy – nadchodzi Ukraina! 5. Festiwal Filmowy

Od 21 do 28 października w warszawskim Iluzjonie, a potem w grudniu w Lublinie, królować będzie kino naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Nadchodzi Ukraina! 5. Festiwal Filmowy, który przybliża ukraińskie (i nie tylko) filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane. Co czeka nas w tegorocznej odsłonie?

Odbywający się od 4 lat w stolicy festiwal ma za zadanie podtrzymywać relację pomiędzy Polakami a Ukraińcami. Za pomocą obrazów filmowych jesteśmy w stanie przekazać niekiedy o wiele więcej niż podczas niejednej rozmowy – sztuka staje się pośrednikiem, który ułatwia wzajemną komunikacja – ponad podziałami, ponad stereotypami . 

Poprzednie edycje pokazały, jak silna jest potrzeba rozmowy, wzajemnego poznania i zrozumienia. Chcemy, aby festiwal symbolicznie budował pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami, aby był okazją do partnerskiej rozmowy i wspólnej zabawy – mówią organizatorzy. 

W tegorocznym zestawieniu, jak co roku, znalazły się filmy odważne, świeże i bezkompromisowe. Program podzielony został na siedem kategorii. 

Plakat do filmu Oddana Krystyny Sywołap, mat. promocyjne

Nowe kino ukraińskie 

W tej sekcji zobaczymy najnowsze produkcje fabularne współczesnych, ukraińskich twórców. Znalazły się wśród nich m.in. opowieść fantasy Krystyny Sywołap Oddana, opowiadająca o relacji dwóch młodych kobiet – Adel i Stefanii. Akcja dzieje się w połowie XIX wieku – przygotujcie się na malownicze kadry, piękne stroje i wyjątkową scenografię. Wraz z Tymurem Jaszczenkiem przeniesiemy się zaś do 2014 roku, kiedy dwaj koledzy Miszko i Lew służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. U311 Czerkasy to historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

Pogrzeb Stalina obejrzycie w sekcji filmów dokumentalnych, fot. materiały promocyjne

Filmy dokumentalne

Rzeczywistości krajów bloku wschodniego przyglądają się bacznie dokumentaliści. W 1953 roku umiera Stalin. Pogrzeb “wielkiego wodza” jest jednocześnie doskonałym pretekstem do analizy kultu jednostki. Jeśli ciekawi Was historia, lubicie grzebać w archiwach i interesuje Was psychologia tłumu, koniecznie sprawdźcie film Siergieja Łoźnicy Pogrzeb Stalina. Widowisko, ale innego typu, analizuje Łoźnica w swoim kolejnym dokumencie. Noc w operze to humorystyczna opowieść o pompatycznych  rytuałach socjety lat 50. i 60. 

W sekcji Retrospektywa zobaczycie więcej filmów tego reżysera. 

Filmy krótkometrażowe i animowane

W często bardziej swobodnej formie, filmy krótkometrażowe i animowane dotykają kwestii bardzo poważnych. Dekomunizacja, opowieść o ślepej matczynej miłości, ekologia lub historie ukraińskich wojskowych LGBT  –  to wszystko znajdziecie w dwóch obszernych blokach krótkich metraży i filmów animowanych.

Nowa Europa Wschodnia 

W sekcji Nowa Europa Wschodnia tym razem przyjrzymy się kinu białoruskiemu. Młody striptizer i starszy wojskowy – co ich łączy? Emerytowany podpułkownik i początkujący w erotycznym biznesie Anatol, dziadek i wnuczek, dzielą mieszkanie, co doprowadza do licznych konfliktów. Ich relacja staje się pretekstem do opowiedzenia historii współczesnej, podzielonej Białorusi w filmie Striptiz i wojna. Z kolei II Vlady Senkovej to  opowieść o trójce nastolatków,  z których każdy szuka swojej drogi. Nastia chce wyjechać do Polski na studia, Kristina skupia się na randkowaniu a Sasza próbuje uporać się z szykanowaniem z powodu podejrzeń o inną orientację. Jedno szokujące zdarzenie na zawsze zmieni ich pogląd na świat.

Zobacz również

Laureaci nagrody publiczności Festiwalu UKRAINA!

Na koniec czeka nas zestawienie czterech filmów – laureatów nagrody publiczności festiwalu Ukraina!. W kinie Iluzjon zobaczymy: Mit, czyli opowieść o wielkim, ukraińskim śpiewaku Vasylu Slipaku, historię ukraińskiego reżysera skazanego przez wojskowy sąd Rosji za rzekomą działalność terrorystyczną w obrazie Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow, analizę konsekwencji działań wojennych w filmie Do domu, czy obraz emigracji zarobkowej w Gnieździe turkawki

Kino online

Dla tych, którzy nie będą mogli przybyć do Kina Iluzjon w październiku lub na grudniową edycję do Lublina, organizatorzy przygotowali specjalną, wirtualną odsłonę festiwalu. Po zakończeniu wydarzenia, w dniach 2-9 listopada, filmy z tegorocznego repertuaru będą dostępne w sieci. 

Karnety na festiwal dostępne w Going. 

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony