Czytasz teraz
Playlista: liczy się trance, czyli rozgrzewamy się przed streamem MAYDAY
Opinie

Playlista: liczy się trance, czyli rozgrzewamy się przed streamem MAYDAY

Klaudia Gawlas, mat. promocyjne

Pomimo pandemii MAYDAY nie spuszcza z tonu! Już 10 listopada czeka nas specjalny muzyczny stream, czyli aż 8 godzin muzyki od światowych gwiazd sceny klubowej. Carla Roca, Klaudia Gawlas czy Siasia zagrają dla Was już od godziny 19. Katowicki Spodek we własnym domu? Czemu nie! Przed 21. edycją festiwalu przypominamy sobie trance’owe hity lat 90. i zerowych.

Już od 2000 roku rzesza fanów muzyki elektronicznej podróżuje do swojej muzycznej mekki. Futurystyczny, przypominający statek UFO katowicki Spodek, co roku w listopadzie wypełnia się koneserami szeroko rozumianego techno. Obok Love Parade, niemiecka odsłona Mayday to jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej. Jego barwna historia rozpoczyna się w 1991 roku w Berlinie – impreza powstała w celu uratowania wówczas jedynego grającego techno radia. Jednym z założycieli Mayday jest Westbam – niemiecki DJ i producent muzyczny, który na scenie gra już od ok. 40 lat! Westbam, ku uciesze miłośników założyciela Low Spirit Recordings, oczywiście często i chętnie grywał również w ramach polskich edycji festiwalu, na których oprócz techno, królowało electro i trance.

W Polsce MAYDAY szybko zyskał miano kultowego. Monumentalna przestrzeń Spodka wypełniona migoczącym światłem laserów i buchającym ogniem, kolorowe stroje uczestników, swobodna atmosfera rodem z niemieckich klubów i przede wszystkim największe gwiazdy światowej elektroniki – to wszystko zapewniło festiwalowi na Śląsku wyjątkową renomę. Podczas dwudziestu lat trwania festiwalu w Katowicach wystąpili m.in. DJ Hell, Tomcraft, Paul Kalkbrenner, Sam Paganini, Oscar Mulero, Rebekah, Chris Liebing, Takkyu Ishino, Tommy Four Seven a nawet eksperymentalny Vril.

Pierwsza edycja MAYDAY Poland w 2000 roku, źródło: mat. promocyjne

Mimo związanych z pandemią obostrzeń MAYDAY odbędzie się zgodnie z planem – tym razem jednak w formie live-streamu, który będziecie mogli obejrzeć w zaciszu domowym. Kolejną edycję świętować będziemy dzięki zaproszonym DJ-om i DJ-kom, przez wiele lat związanym z inicjatywą. Wśród nich znalazła się niemiecka producentka Klaudia Gawlas czy polska gwiazda techno z Katowic, czyli Łukasz Salbert aka Siasia. Dołączyła do nich pianistka i kompozytorka z klasycznym wykształceniem, szerszej publiczności znana jako DJ-ka – Carla Roca oraz mistrz techno Thomas Hoffknecht. Nie mogło również zabraknąć Cherry aka BreakNtune oraz PETDuo, którzy sami siebie zwą „ambasadorami hard techno”. Do tego oczywiście nie można nie wspomnieć o Friends of MAYDAY, czyli otwartym kolektywie muzycznym, niegdyś znanym pod nazwą „Members of MAYDAY”, tworzącym utwory specjalnie dla festiwalowej publiczności.

Sprawdźcie, jak było na MAYDAY 18 lat temu dzięki ponad 4-godzinnej relacji z imprezy w stacji VIVA!

Ale zanim odpalicie jutro swoje domowe imprezownie punktualnie o godzinie 19, zapraszamy na krótki przelot przez niekwestionowane hity MAYDAY. Ta muzyczna podróż w czasie przybliży Wam klimat poprzednich, historycznych edycji i będzie doskonałą rozgrzewką przed jutrzejszą, 21. edycją festiwalu.

Westbam – Beatbox Rocker

Nie, to bynajmniej nie Ojciec Mateusz na swoim legendarnym rowerku. Westbam przedstawia przygody „Papieża technoelectro popu”, który lubi palić papierosy i odwiedzać suto zakrapiane wernisaże. W teledysku do wydanego w 1999 roku hitu możecie zobaczyć, jak wyglądało projektowanie 3D ponad 20 lat temu.

Tomcraft – Loneliness

Pompujący electro hit od Tomacrafta to esencja starego MAYDAY z początku lat 00. Wydany w 2002 roku dwudziesty pierwszy singel niemieckiego DJ-a i producenta z charakterystycznym, kobiecym wokalem i sentymentalną piano wstawką był światowym hitem electro-trance’u.

Da Hool – meet her at the Loveparade

Przenosimy się na chwilę na legendarną Loveparade. Wydany w 1997 roku utwór to ukłon w stronę trance’u. Poznajecie te stylówy? Dzisiaj ta sama moda z lat 90. króluje na parkietach. Singiel z albumu Here Comes Da Hool w 2018 roku został umieszczony przez Mixmag na liście 15 najlepszych trnace’owych tracków połowy lat 90.

Members Of Mayday – Sonic Empire

Ta nuta, nawet jeśli nigdy nie byliście na MAYDAY, powinna być Wam doskonale znana. Members of Mayday stworzyli „soniczne imperium”, w którym da się wyczuć charakterystyczny dla gatunku chłodny dramatyzm. Teledysk do Sonic Empire idealnie oddaje klimat imprez raverów z lat 90. Przez wielu jest on uważany do tej pory za najlepsze, co wypuścili Members of Mayday.

Zobacz również
questlove książka

Paul van Dyk – For An Angel 

For An Angel z pewnością ukształtował rzeszę klubowiczów i raverów. Wydany w 1994 roku track to debiut niemieckiego producenta i DJ-a, który od lat zajmuje bardzo wysokie miejsca w topce 100 najlepszych DJ-ów publikowanej przez brytyjski DJ Magazine. Do utworu Paula van Dyka powstały aż 3 wideoklipy, w tym jeden nakręcony na riwierze Maya w Meksyku.

Wsparcie dla MAYDAY

Organizatorzy MAYDAY od 20 lat tworzą jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce. Mające długą tradycje wydarzenie teraz potrzebuje Waszej pomocy. Ruszyła trwająca do końca listopada zrzutka, w ramach której możecie wesprzeć MAYDAY. Jak pisze załoga katowickiej imprezy „każda, nawet najmniejsza wpłata, przyczyni się do ratowania waszej ulubionej imprezy i pomoże nam przetrwać ten trudny dla nas czas zakazu organizacji imprez. Pomóżcie nam a my odwdzięczymy się tym co potrafimy najlepiej: uczynimy MAYDAY jeszcze bardziej inspirującym i bardziej fascynującym!”.

Bilety na MAYDAY 2022

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony