Czytasz teraz
Zamień się w słuch – 5 podcastów, które musicie poznać
Muzyka

Zamień się w słuch – 5 podcastów, które musicie poznać

Natalia Fiedorczuk, fot. Ola Olejnik

Queer, teorie spiskowe, podróże na Wschód, muzyczna draka i piękne katastrofy – redakcja Going. wybrała dla Was 5 wartych uwagi podcastów na długie, jesienne wieczory.

Ostatnio coraz większą popularność zyskują podcasty – muzyczne, będące zapisem dyskusji lub stanowiące rodzaj mówionego felietonu audycje, których możecie posłuchać w każdej chwili. Radio Kapitał, Empik Music czy inne platformy oferują coraz większy ich wybór. Redakcja Going. wyselekcjonowała 5, które zdecydowanie warte są poznania.

QueerAntena

Podcast prowadzony przez Mateusza Bzówkę to inspirujące i często otwierające oczy rozmowy na tematy bliskie polskiej społeczności LGBTQ+. Co nie znaczy oczywiście, że tylko tęczowi przedstawiciele naszego narodu odnajdą tam interesujące ich treści. QueerAntena udowadnia, że tytułowy Queer jest wszechobecny w naszym życiu i kulturze, nawet mainstreamowej, od dziesiątek lat. Zapraszani goście związani są ze światem literackim, feministycznym, czy edukacją za każdym razem sypią z rękawa ciekawymi historiami i anegdotami, których słucha się z przyjemnością. Wśród odcinków, których jest już 21. szczególnie polecamy ten z Karoliną Sulej, opowiadającej o queerze w modzie, ten o Pannie Doktór Sadowskiej, czyli “kobiecie z piekła rodem” i burzycielce ładu moralnego międzywojennej Polski, oraz oczywiście ten z Sylwią Chutnik, który powstał niedługo po coming-oucie pisarki. [IK]

Jaka piękna katastrofa

Jaka piękna katastrofa! Czy nie brzmi to jak oksymoron? Czy katastrofa może być piękna? Pisarka Natalia Fiedorczuk-Cieślak specjalnie dla sopockiego Art Inkubatora przygotowała serię podcastów o… kataklizmach i tragiediach. Cykl został zainaugurowany niemalże na samym początku pandemii. W każdym z odcinków publicysta i dramaturżka opowiada o małych i większych „apokalipsach”, które multiplikują się w jej strasznych, acz opowiedzianych z czułością historiach. Podcast odkryliśmy niemalże na samym początku lockdownu i był on swego rodzaju terapią. W myśl behawioralnej metody ekspozycji na budzący przerażenie bodziec, wsłuchiwaliśmy się w niepokojące opowieści, dzięki którym pandemia odzierana była ze swojej wyjątkowości. Można było ją spokojnie wpisać w ciąg wielu innych zakłócających porządek świata wydarzeń.

Zdobywczyni Paszportu Polityki, wychodząc od zainteresowań jej synka, opowiada o momentach transgresyjnych, niewygodnych, przełomowych, które prowadzą do chwilowej destabilizacji – ale też i do nowego początku. Polecamy przesłuchać wszystkie 4 odcinki! [MS]

Rubieże

Rubieże to audycja skupiona na muzyce elektronicznej ze wschodu. Prowadzący soulens, związany z warszawskimi ekipami SONDA i SOJUZ, w każdej odsłonie przedstawia selekcję brzmień z Rosji i Ukrainy, nieraz wędrując też w takie miejsca jak Gruzja, Białoruś czy Estonia. Poza przygotowanym przez soulensa materiałem, w audycji goszczą również lokalni lub wschodni artyści, którzy na antenie Radia przedstawiają swoją własną wizję muzyki.

Wszystkie odcinki audycji to trochę inna podróż gatunkowa. W Rubieżach można uslyszeć dużo ambientu i szerokopojętego minimalu. Dosyć silnym nurtem jest też mieszanka breakbeatu i electro. Nie brakuje bardziej hip-hopowych i trapowych kawałków, w dużej mierze pochodzących z Sankt-Petersburga, czy zupełnie zdekonstruowanych utworów z Odessy czy Moskwy. Obok tego rozwijana jest seria odcinków w formie opowieści starających się dotrzeć do sedna powiązań między artystami, którzy przewijają się w selekcji muzycznej audycji – po drodze wchodząc w zakamarki ich produkcji i inspiracji.

Wszystko to co dwa tygodnie w nocy z czwartku na piątek od północy do 1, na internetowych falach Radia Kapitał. [DL]

Draka Klimczaka

Od końca października do powiększającej się rodziny podcastów w aplikacji Empik Music dołączył projekt Pawła Klimczaka. Związany z takimi portalami jak NOIZZ, Newonce czy Poptown dziennikarz znany jest z kontrowersyjnych opinii i przysłowiowego „wsadzania kij w mrowisko”. Nie powinien więc dziwić tytuł podcastu – „Draka Klimczaka” to odważna analiza polskiej sceny muzycznej i jej związków z polityką i szeroko rozumianymi zmianami kulturowo-społecznymi.

Lubię się droczyć, ale nie trollować – konstruktywna wymiana myśli jest bardzo potrzebna. Ale żeby do niej doszło, najpierw musimy przestać się bać, że ktoś nas przestanie lubić za opinię. Niestety, branża muzyczna jest miejscem, w którym króluje źle pojmowana dyplomacja – mówił dziennikarz w wywiadzie dla Going.MORE.

Skupiający się przede wszystkim na rapie podcast na pewno spodoba się wszystkim tym, którzy w muzyce szukają nie tylko melodii i chwytliwego tekstu, ale również jej społecznych źródeł i całego stojącego za nią kontekstu. [MS]

Indonesian Soundscape

Twórca audycji Jerzy Sergiusz Malanowicz mieszka na Jawie Środkowej i stamtąd prowadzi swoją audycję w Radiu Kapitał. W kręgu jego muzycznych zainteresowań znajduje się wszystko, co jest nośnikiem wolności: od eksperymentowania z przypadkowością przez zestawianie ze sobą kontekstów, umożliwiających wyłapywanie powiązań i tworzenie nowych znaczeń, po najprostszą radość słuchania muzyki. Wykształcenie antropologa miesza się tutaj ze spontanicznością rozentuzjazmowanego poszukiwacza. 

Zgodnie z nazwą, Indonesian Soundscape to przede wszystkim muzyka z Indonezji. Dużo jest tu – również studiowanego przez Jerzego – gamelanu w najróżniejszych jego wariantach. W najnowszym odcinku audycji przybliżał antyczną jawajską muzykę ceremonialną na archaicznych gamelanach. Niezwykłe brzmienie instrumentu tworzy oniryczny nastrój, który może stać się przestrzenią do eksplorowania naszych emocji i tęsknot. 

Zobacz również
Bedoes mata

Inną perełkę serii stanowi nagranie koncertu Antoniny Nowackiej i Vanji Dabić w zaadaptowanej na katolicką świątynię jawajskiej grocie Gua Maria Tritis. Jako fani WIDT, Mentos Gulgendo i solowej twórczości Antoniny z zachwytem wsłuchiwaliśmy się w głos wokalistki wzbogacony niepowtarzalnym pogłosem powstającym w tej niezwykłej przestrzeni. 

Nowych odcinków możecie wypatrywać co 4 tygodnie w niedziele od 23:00. [JG]

Czerwona kartka

Chorwacko-polski Joe Rogan? Czerwona Kartka Podcast to program Reda, czyli Ernesta Ivanda, rapera i producenta urodzonego w Genewie, który znany jest z legendarnego łódzkiego składu Obóz TA (stworzonego wspólnie z O.S.T.R. i Spinachem) i równie kultowego, mistrzowskiego freestyle’u Eldo (“Łoooo”).

Koncepcja jest wynikiem inspiracji popularnym kanałem Joe Rogana. Red chciał stworzyć program, w którym “będzie trochę o MMA, ale będzie też dużo o teoriach spiskowych”. W swoim autorskim programie Ivanda porusza wiele nieoczywistych tematów i pokazuje zaproszonych gości z innej perspektywy, zadając inne pytania niż te, do których są przyzwyczajeni. W Czerwonej Kartce usłyszycie szeroki przekrój gości, wśród których znaleźli się między innymi Vienio, Ramona Ray, Joanna Jędrzejczyk, Piotr Kabaj, Przemysław Saleta, Dziarma, Blanka Lipińska, Malik Montana czy Konrad Niewolski. Z reżyserem Symetrii Red nagrał aż 3 odcinki, które stały się viralami. Szaraki, anunnaki i sumerowie, wejście do środka Ziemi na Antarktydzie czy wejście do Szambali w Nepalu – do poruszanych przez Reda i Niewolskiego wątków przydałyby się żółte napisy. Bez względu na merytoryczność tych dyskusji, trudno oprzeć się charyzmie Reda oraz zapraszanych przez niego barwnych gości. [KP]

Podcasty wybierali dla Was i opisywali: Jagoda Gawliczek, Igor Kozak, Kacper Pliżga i Milena Soporowska.

Więcej polecanych przez nas podcastów znajdziecie tutaj.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony