Czytasz
11 serii podcastów, których warto posłuchać podczas siedzenia w domu

11 serii podcastów, których warto posłuchać podczas siedzenia w domu

podcasty dissect Going. newonce.radio A24 polecamy zostaje w domu

W ramach naszych akcji #NOTGoing i #zostajewdomu przygotowaliśmy dla Was kolejny pomocny zestaw. Jak już zmęczycie się serialami i książkami, zamknijcie na chwilę oczy i posłuchajcie mądrych ludzi.


Moda na podcasty to jeden z fajniejszych trendów ostatnich kilkunastu miesięcy. Wiecie, nie mamy nic do solidnych seriali czy wartościowych filmów i rzetelnych artykułów, wręcz przeciwnie. Tyle że w czasach pędzącego internetu serwisy karmią nas też niezłą papką, a jednym z lepszych antidotów na bylejakość są właśnie treściwe i mądre podcasty. Takich podcastów w naszym zestawieniu nie brakuje!

Więcej naszych rekomendacji podcastowych ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Obecnie jest tego tak dużo, że nie sposób napisać o wszystkich. Wybraliśmy zatem 10 serii podcastowych, które mogą nie być tak oczywiste i popularne, ale zdecydowanie zasługują na uwagę.

The A24 Podcasts

Generalnie, jeśli chodzi o podcasty filmowe traktujące o wielu różnorakich i często odbiegających od kina tematach – studio A24 robi to wybornie. Ważna rzecz – w tych wywiadach nie znajdziecie dziennikarzy, prowadzących czy ekspertów. W zamian, znajdziecie reżyserów, aktorów, producentów czy kompozytorów. Wymienimy Wam tylko kilka par, jakie rozmawiają ze sobą w tej serii: Michael Cera i Jonah Hill (wiadomo), Robert Eggers (ziomek od Lighthouse czy The Witch) i Ari Aster (Midsommar, Hereditary) czy Martin Scorsese (!!) i Joanna Hogg (reżyserka i scenarzystka). Miód!

Tifo Football Podcast

No dobra, sportowe świry, przyznać się, kto jeszcze nie słuchał podcastów wyprodukowanych przez The Athletic? Jeśli faktycznie jakimś cudem je ominęliście – pobyt w domu będzie doskonałą okazją do ich nadrobienia. Jeśli nie znacie – poznajcie. Ekipa najlepszego magazynu o sporcie na świecie (trust us) nie tylko pisze, relacjonuje, komentuje i opiniuje, ale również rozmawia na dziesiątki mega wciągających tematów. Co najmniej do kwietnia pożegnamy się z jakimkolwiek sportem, więc oprócz powtórek dajcie sobie Tifo Football.

No Dunks

Jak już odhaczyliśmy piłkę nożną, dajmy sobie również basket. Bardzo wnikliwe analizy i wyluzowana atmosfera, jaką kreują prowadzący to największe plusy No Dunks. No i częstotliwość! Podcasty ukazują się niemalże codziennie i de facto możecie nie czytać już informacji o NBA, bo o wszystkim opowiedzą Wam Skeets, Tas, Trey, Leigh i JD. *WSZ i CNE “Jeszcze raz” playing softly in the background*

SpoilerMaster

Zostawmy na chwilę świat sportu i wróćmy do kinematografii. Jeśli mielibyśmy wskazać, kto w Polsce najlepiej opowiada o filmach, wskazalibyśmy Michała Oleszczyka aka SpoilerMastera. Wszystko, co chcecie wiedzieć o bieżących premierach, ciekawostki, insajdy, klasyczne obrazy i tego typu akcje. Oczywiście BEZ spojlerów.

newonce.radio/sport

Wśród naszych rekomendacji nie mogło zabraknąć ziomali z newonce.radio. Odkąd odpalili swoją internetową rozgłośnie, de facto przejęli w Polsce ten rynek. Cała masa świetnych autorskich audycji, których możecie słuchać również w formie podcastów – duet Coals ze swoim UFO, zespół Kamp! z Kampingiem, kolekcje naszego naczelnego Lecha Podhalicza, Filip Kalinowski i jego Za Daleki Odlot czy nowość – Macio Moretti i Jezioro, Łabędzie. Dużo tematów, dużo rozmów, dużo dobrego!

Na osobny komentarz zasługuje sekcja sportowa w niuansowym radio. Odkąd pojawiła się kolejna ich odnoga – newonce.sport, do ramówki na stałe wleciały m.in. Kick Off Przemka Rudzkiego i Michała Gutki, Futbol i cała reszta, którą z Rudzkim prowadzi również Ras. Nie zabrakło też znakomitego podcastu 2AngryMen, czyli Filipa Kapicy i Mateusza Święcickiego w wybornej formie.

The Joe Rogan Experience

Joe Rogan to amerykański komik, sportowy komentator, stand upper i prezenter. Dyskusje na tematy społeczne, religijne, ekonomiczne czy . Brzmi jak mocno dyskusyjne poletko do teorii spiskowych i odpałów w stylu Konrada Niewolskiego. Nic bardziej mylnego – Rogan to mega ogarnięty koleś, a jego goście to często równie fascynujący ludzie o ogromnej wiedzy. Ostatnio rozmawiali m.in. o koronawirusie, a wśród wcześniejszych gości przewijali się też muzycy, aktorzy, politycy, aktywiści, sportowcy i wiele, wiele innych profesji. Warto dodać, że podcast jest prowadzony regularnie od 2009 (czyli robił to before it was cool) i w sumie jego kanały na YouTube mają kilkanaście milionów subskrybentów.

Radio Kampus

Warszawskie Radio Kampus to nie tylko eter i możliwość słuchania audycji na żywo. M.in. na Spotify znajdziecie kilka bardzo solidnych pozycji podcastowych i to w najróżniejszej tematyce. Nie brakuje tutaj ciekawych rozmów o muzyce, o filmach, o kuchni czy także o podróżach, które na chwilę obecną musimy ograniczyć, natomiast spokojnie możemy wybrać się na eksplorowanie podcastów Kampusa.

Radio Kapitał

Znowu wracamy do Polski i znowu mówimy o internetowym serwisie. Radio Kapitał to młoda, oddolna, społeczna inicjatywa, która wyszła od MSNu i Komuny/Warszawa. Obecnie, w ramówce znajduje się około 100 autorskich audycji, a wśród prowadzących są nie tylko muzycy i dziennikarze, ale również psychologowie, aktywiści, didżeje, artyści wielu profesji czy po prostu pasjonaci muzyki i kultury. I wszystko ląduje również na MixCloudzie w formie podcastów. Wiecie, co z tym zrobić.

Pismo. Magazyn Opinii

Kiedy Pismo wchodziło na polskie półki nie dało się uniknąć jednego skojarzenia – dostaliśmy rodzimą wersję New Yorkera. I nie ma w tym nic złego, bo inspiracje należy czerpać od najlepszych. Papierowa wersja magazynu cymes, natomiast jeśli mowa o audio – wcale nie jest gorzej, a miejscami nawet lepiej! Dla maniaków kryminałów i mrocznych historii redakcja Pisma odpaliła serię Śledztwo Pisma. Dla pozostałych – artykuły czytane przez znane osobistości, rozmowy z comiesięcznych premier magazynu czy reportaże.

Dissect

Koleś przez cały sezon mówi o jednym wybranym przez siebie rapowym albumie i rozkłada go na czynniki pierwsze. Każdy odcinek poświęcony jest osobnemu utworowi, więc możecie wyobrazić sobie skalę zajawki i dziennikarskiej wnikliwości, jaką prezentuje prowadzący Cole Cuchna. Dotychczasowe sezony opowiadały m.in. o “Blonde” Franka Oceana, “To Pimp a Butterly” Kendricka Lamara czy “Flower Boy” Tylera, the Creatora. Znakomicie spędzony czas.

99% Invisible

Last but not least, seria 99% Invisible, w skład której wchodzi obecnie 420 (hehe) odcinków. Fundamentem jest w teorii design, ale redaktorzy tych podcastów rozmawiają w zasadzie o wszystkim. Tematy obyczajowe, społeczne, kulturowe, technologiczne i historyczne są tam na początku dziennym. Koniecznie sprawdźcie ich cykl Mini Series, w którym opowiadają o przedziwnych, zaskakujących i porywających ciekawostkach. Przykład? Atari stworzyło kiedyś najgorszą grę świata i ze wstydu zakopali 1000 sztuk gdzieś na pustyni. Ktoś do tego dotarł i pasjonaci gier postanowili je odszukać i odkopać. Małe, a cieszy. Słuchajcie!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone