Czytasz
Kilka sposobów na to, jak pracować zdalnie i nie zwariować #zostajewdomu

Kilka sposobów na to, jak pracować zdalnie i nie zwariować #zostajewdomu

zdalnie #zostajewdomu praca zdalnie Going. jak pracować w domu

Oto kolejny z naszych tekstów z cyklu #NOTGoing i #zostajewdomu. Można śmiało powiedzieć, że jeden z ważniejszych, bo jak przecież wiemy, przymusowa kwarantanna i profilaktyczny pobyt w domu to nie są żadne ferie czy wakacje i pracować trzeba.

Podstawowe pytanie brzmi – jak pracować zdalnie, żeby być produktywnym, efektywnym i nie dostać przysłowiowego bzika? W kilku punktach piszemy, jak ułatwić życie sobie, ale też swoim ziomkom z pracy, z którymi, jak wiadomo, kontakt podczas zdalki jest nieco utrudniony. Pamiętajcie, że pracując z domu jesteście jednocześnie w domu i w pracy. Ważne, żeby być tego świadomym. Czytajcie i korzystajcie!

cover fot. H. Armstrong Roberts/ClassicStock/Getty Images)

Ubierzcie się i skorzystajcie z porannej toalety

Może na pierwszy rzut oka brzmi to banalnie, ale nigdy nie pracujcie w piżamie, w łóżku i bez wzięcia prysznica czy umycia zębów. Dlaczego? A dlatego, że znacznie lepiej zmobilizować się i oderwać od domowego wajbu szykując się, jakbyśmy po prostu wychodzili do biura. I nie, nie musicie ubierać eleganckich garsonek czy sztywnych garniturów, wystarczą wygodne ciuchy, w których poczujecie się nieco mniej leniwie i nie wskoczycie do łóżka po godzinie pracy.

Miejcie porządek na biurku

Tak, starajcie się jednak pracować przy biurku. Łóżko to nie miejsce pracy, a odpoczynku. Jeśli chcecie, żeby wygodna kanapa nie była już tak samo wygodna, możecie spróbować na niej pracować, ale miejcie świadomość tego, że najlepiej ogląda się na niej TV lub gra w grę i czyta książkę. Tylko w czystym i ogarniętym otoczeniu będziecie mogli w pełni skupić się na wykonywanych zadaniach. Parafrazując słynny cytat Alberta Einsteina – “Jeżeli zabałaganione biurko oznacza zabałaganiony umysł, oznaką czego jest posprzątane biurko?” Weźcie to pod uwagę, aby pracowało się lepiej!

zdalnie #zostajewdomu praca zdalnie Going. jak pracować w domu
Photo by H. Armstrong Roberts/ClassicStock/Getty Images)

Róbcie sobie przerwy (ale bez przesady)

Jak to szło? “Z niewolnika nie ma dobrego pracownika”? W każdym razie, wiadomo, o co chodzi. Jeśli właśnie skończyliście jakieś zadanie i akurat macie kilkanaście minut na złapanie oddechu – wyjdźcie na krótki spacer po okolicy, zróbcie sobie coś do jedzenia w kuchni, zaparzcie kolejną kawę, przeczytajcie artykuł lub obejrzyjcie jakiś teledysk na YouTube. Możecie też wstawić pranie lub umyć naczynia. Dajcie mózgowi odsapnąć i nabrać chęci na kolejne godziny pracy. Najistotniejsza jest odpowiednia samokontrola.

Nie wymagajcie od siebie nadmiernej produktywności

Szczególnie, jeśli Wasze zawody polegają na pracy kreatywnej i twórczej. Tego rodzaju praca to złożony proces i jeśli będziecie siłą zmuszali się do napisania czegoś, do nagrania utworu, do narysowania czy zaprojektowania grafiki, może wyjść z tego niezła kaszana, a nie udany projekt. Każdy z nas zna swoje możliwości, wie, jaki tryb najbardziej mu odpowiada. Pamiętajcie, że myślenie podczas spaceru czy prysznica to też element pracy, a przekucie tego w realne (lub wirtualne) dzieło to jej ostatni etap.

Regularnie komunikujcie się z innymi pracownikami

Jeśli mielibyśmy wskazać największy minus pracy zdalnej, jest nim nieco trudniejsza komunikacja wynikająca z braku bezpośredniego kontaktu ze współpracownikami. Nie podejdziesz do biurka koleżanki czy kolegi z biura i nie załatwisz sprawy w 30 sekund. Dlatego miej oczy i uszy otwarte – wchodź regularnie na Slacka czy inny służbowy komunikator, odczytuj maile, odbieraj telefony i generalnie nie zapominaj o swoim zespole.

Wyznaczcie sobie zdrowe granice

Jeśli w trakcie Waszej pracy będziecie co 30 min sięgać po pada i pykać 2 mecze w Fifę lub oglądać odcinek serialu co każde skończone zadanie, hm, jakby to powiedzieć – nie tędy droga Ludwiku Dornie i domowy pracowniku. Miejcie świadomość własnych granic – jeśli wiecie, że konsola, Netflix, scrollowanie Insta czy inne przyjemności mocno Was dekoncentrują, zróbcie to dopiero po zakończeniu pracy w danym dniu. Zaufajcie nam, to obopólna korzyść – dla efektywności wykonanej pracy i dla zdrowia psychicznego pracującego.

zdalnie #zostajewdomu praca zdalnie Going. jak pracować w domu

Dbajcie o czystość sprzętu, na którym pracujecie

Nie ma co rozpisywać się na ten temat, sprawa jest prosta. Jeśli często używacie swojego telefonu, jeśli dużo piszecie korzystając z laptopa, jeśli przypadkiem wybrudziliście sobie ekran – używajcie chusteczek lub płynów dezynfekujących powierzchnie urządzeń. Po pierwsze – zawsze może z nich skorzystać partnerka/partner czy współlokator, a po 2 – przyjemnie jest mieć czysty i zadbany sprzęt.

I najważniejsze – dopasujcie reguły tak, aby najlepiej odpowiadały Waszemu trybowi pracy

Nie znosicie pracy przy biurku i zdecydowanie lepiej wychodzi Wam, kiedy klikacie z wygodnej kanapy? Spoko, jeśli działa, to działa, nie ma co dyskutować. Nie potraficie zmobilizować się i wstać wcześniej, żeby móc zrobić więcej produktywnych rzeczy? Luzik, każdy inaczej podchodzi do pór dnia. Nie lubicie zamawianej szamy i chcecie poświęcić godzinę na gotowanie? Nie ma problemu, poświęćcie czas na przyrządzenie sobie jedzenia. Wszystko z umiarem, zachowując zdrowy rozsądek i kierując się sensownymi zasadami.

Pamiętajcie, że profilaktyka, higiena i przestrzeganie zasad w kontaktach międzyludzkich to teraz bardzo istotne sprawy. Poniżej przeklejamy Wam (z zaprzyjaźnionego portalu newonce) ważną informację:

– często i dokładnie myj ręce, używając mydła i wody

– kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos – najlepiej chusteczką lub rękawem.

– zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

– unikaj dużych zgromadzeń i skupisk ludzkich. Stosuj się do zaleceń i komunikatów dotyczących przeciwdziałania koronawirusowi

Jeśli masz objawy lub kontakt z osobą zakażoną, powiadom o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną pod numerem 800-190-590.

Nie panikujcie, uważajcie!

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone