Czytasz teraz
Festiwal Ephemera znów przywita lato. Program wydarzenia już jest!
Muzyka

Festiwal Ephemera znów przywita lato. Program wydarzenia już jest!

Choć krakowski Unsound tradycyjnie odbędzie się dopiero w październiku, miłośnicy wszelakich eksperymentów, transgresji i osobliwości mogą zacierać ręce na jego czerwcowy przedsmak. Młodsza siostra wydarzenia to cztery dni starannie wyselekcjonowanej muzyki rozsianej po całej Warszawie. Kto tym razem wystąpi na Ephemerze?

Pojęcie headlinerów jest na tym festiwalu zupełnie obce. Każdy artysta – czy to z Polski, czy zagraniczny – zasługuje tu na uwagę. Liczy się przede wszystkim wspólnotowe, interdyscyplinarne obcowania z kulturą i tym, co mniej znane. – Będzie pełno światła, tańca, muzyki, sztuki, wspólnotowych doświadczeń i jedzenia – zapowiadają organizatorzy.

Festiwal Ephemera w tym roku odbędzie się w dniach 15-18 czerwca

Po dwóch udanych edycjach wydarzenie znów odbędzie się w stolicy. Już teraz zarezerwujcie sobie dni 15-18 czerwca. Ogłoszony właśnie program imprezy każe przeczuwać, że i tym razem nie zabraknie artystycznych doznań na najwyższym poziomie. Karnety i bilety na wszystkie koncerty znajdziecie na platformie Going., a poniżej – subiektywna selekcja twórców, na których warto zwrócić szczególną uwagę.

Ephemera 2023: Bendik Giske

kiedy: 15.06, 20:30

gdzie: Królikarnia, ul. Puławska 113A

Na okładce nowego albumu Bendika Giskego, który ukaże się chwilę przed festiwalem, znalazła się fotografia Floriana Hetza. Zdjęcie przedstawia szyję i kawałek obojczyka samego artysty. Nie jest cyfrowo przetworzone. Wręcz przeciwnie – smugi światła odsłaniają niejednorodny kolor skóry, na pierwszy plan wysuwa się napięta żyła. Organiczna wręcz cielesność to jeden z przewodnich motywów przewijających się w twórczości norweskiego saksofonisty. Giske zderza ją z queerową performatywnością i minimalistycznymi, a mimo to uderzającymi dźwiękami. Dla takich twórców powstała Ephemera.

Tak Bendik Giske prezentował się dwa lata temu na festiwalu Le Guess Who

Evian Christ

kiedy: 16.06, 19:00

gdzie: Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16

Spod jego rąk wyszły beaty dla Kanyego Westa, Danny’ego Browna i Travisa Scotta. Nie należy jednak do typowych producentów hip-hopowych, stawiając na eksperymenty i dekonstrukcję. Joshua Leary niczym kameleon meandruje między różnymi odcieniami elektroniki. W wachlarzu jego inspiracji pop sytuuje się obok ilustracyjnego ambientu. Teraz we właściwym sobie stylu próbuje ustalić, czym może być współczesny trance. W Nowym Teatrze unaoczni swoją koncepcję w ramach specjalnego programu Revanchist. Jego muzykę uświetni świetlne show Emmanuala Bairda.

Evian Christ zaprezentuje na Ephemerze nowe, audiowizualne show Revanchist

Ephemera 2023: Mount Eerie

kiedy: 17.06, 18:00

gdzie: Studio Koncertowe Polskiego Radia S1 im. Witolda Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59

W 2020 roku Phil Elverum na chwilę reaktywował The Microphones. Piszemy na chwilę, bo Microphones in 2020, koncept-album złożony z ponad czterdziestominutowej piosenki i towarzyszącego im filmu zmontowanego z 760 fotografii, okazał się symbolicznym zwieńczeniem całego projektu. Teraz Amerykaninowi pozostał alias Mount Eerie. To właśnie z nim odwiedzi Polskę po dłuższej nieobecności. Jak wynika z zapowiedzi organizatora, wykonawca zagra u nas piosenki z niewydanej jeszcze płyty. Liczymy na moc wzruszeń i popis eksperymentatorskich umiejętności. W końcu artysta należy do tych postaci, którzy pozornie prosty songwriting potrafią przeobrazić w coś nierzeczywistego.

Mount Eerie był jednym z gości kultowego cyklu Tiny Desk Concert.

Toumba

kiedy: noc z 16/17.06, 02:00

gdzie: Jasna 1

Tworzenie muzyki, a właściwie i jakiejkolwiek sztuki, jest przedłużeniem mnie samego. Mieszkam tu całe życie. Niewłączanie tego do mojej pracy byłoby pozbawione sensumówił w rozmowie z magazynem DJ Mag Yazan Zyadat. Jordańczyk, choć coraz częściej występujący poza rodzinnym Ammanem, nie dystansuje się od swojego dziedzictwa. Odniesienia do stylu czy instrumentów Lewantu (poza Jordanią obejmującego Izrael czy Liban) zamyka w gęstym od basów, tanecznym anturażu. Tak brzmiałby Omar Souleyman, gdyby zszedł do undergroundu!

Na rozgrzewkę przed setem na Jasnej 1 poza poniższym występem w ramach cyklu HÖR proponujemy lutową EP-kę Petals. To akuratna wizytówka stylu Toumby i zapowiedź dająca nadzieję na więcej.

Dwa miesiące temu Toumba wraz z Abadirem odwiedził jedną z najsłynniejszych łazienek świata, grając podczas CTM Festival w ramach cyklu HÖR

Ephemera 2023: Gabber Modus Operandi

kiedy: 17.06, 21:00

gdzie: Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31

Ostatnio było o nich głośniej przy okazji premiery albumu Fossora Björk. Islandzka artystka zaprosiła ich do współtworzenia kilku piosenek, chcąc utrzymać je w duchu biologicznego techno. Ostatecznie nie kryła zadowolenia z rezultatów tej współpracy. – Przenoszą tradycję do XXI wieku, co naprawdę szanuję. Robią to jak nikt inny zdradziła na łamach serwisu The Guardian. Niedawna kooperacja z ikoną alternatywy to jednak tylko jeden z powodów, dla których warto zobaczyć Indonezyjczyków na żywo. Ican Harem i DJ Kasimyn – jak na prawdziwych gabberowców przystało – sieją na scenie prawdziwe zniszczenie. Rozpędzony do granic możliwości rytm uzupełniają elementami performatywnymi i wizualnymi. Są przy tym czujni, żeby koncert nie przerodził się w bezmyślną rąbankę.

Występ indonezyjskiego duetu Gabber Modus Operandi będzie jednym z najbardziej energetycznych momentów Ephemery

BADSISTA

kiedy: noc z 17/18.06, 00:00

Zobacz również
Sum 41

gdzie: Odessa, ul. Kolejowa 8C

Włodarze wydarzenia nie zapomnieli o tym, że drugim imieniem czerwca jest Pride Month. Do Odessy zawita Dragana Bar, czyli cykl imprez organizowany przez queerowy kolektyw Kem. Jedną z gwiazd jego kolejnej odsłony będzie BADSISTA, która niedawno świętowała dziesięciolecie działalności scenicznej. Artystka stawiała pierwsze kroki za deckami w brazylijskim São Paulo. Od tamtejszego środowiska klubowego zaczerpnęła moc inspiracji i teraz dzieli się nimi z klubowiczami z całego świata. Gra techno wpadające w hardcore, hyperpop i funk przenikający się z hip-hopem. Gwarantujemy, że tej nocy trudno będzie przysnąć na parkiecie!

BADSISTA wystąpiła na ubiegłorocznym festiwalu Primavera w Barcelonie

Johanna Orellana

kiedy: 18.06, 04:35

gdzie: Królikarnia, ul. Puławska 113A

Na festiwalu nie zabraknie także znanego i lubianego cyklu W Brzasku. W ramach niego już od dekady warszawska Królikarnia gości najciekawszych twórców z pogranicza elektroniki, awangardy i eksperymentu. Jedną z artystek zaproszonych specjalnie na Ephemerę jest autorka świeżutkiej płyty Les Camelias, Tres Esquinas. Johanna Orellana upamiętnia nią swojego niedawno zmarłego ojca, chilijskiego dysydenta politycznego. Elegijny, intymny ton albumu budują brzmienia czterech fletów, strzępki rodzinnych nagrań i technika bliskiego mikrofonowania. Podobnie jak Bendik Giske, tak i instrumentalistka skrupulatnie rejestruje wdechy, stukania czy dźwięki układania palców, które inni usuwają w toku postprodukcji. Na taki koncert warto obudzić się wcześniej.

Johanna Orellana – Las Camelias, Tres Esquinas

Ephemera 2023: Heinali

kiedy: 19.06, 18:00

gdzie: Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31

Wieczór zamykający trzecią edycję Ephemery upłynie pod znakiem ukraińskich artystów. W Komunie Warszawa swoją ostatnią płytę Kyiv Eternal na żywo zaprezentuje Oleh Shpudeiko. To hołd złożony miastu, w którym artysta spędził większość swojego życia. – Stało się ono częścią mojej tożsamości – wyjaśnia. W obliczu inwazji Rosji na jego ojczyznę album okazuje się przejmującym manifestem życia, kruchości i nadziei. Nagrania terenowe z okupowanych terenów splatają się na nim z ambientowymi tłami i partiami syntezatora modularnego, którego obsługę Heinali opanował do perfekcji.

W ubiegłym roku Heinali zagrał w jednym z lwowskich schronów.

Ephemera startuje 16 czerwca, a wy już teraz możecie zdobyć swoje wejściówki!

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony