Czytasz
Adriana Lima i sukces Polaka. Rozdano Best FIFA Football Awards 2022

Adriana Lima i sukces Polaka. Rozdano Best FIFA Football Awards 2022

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej już po raz siódmy rozdała nagrody najlepszym zawodnikom i zawodniczkom. Nie obyło się bez niespodzianek, które zainteresują nie tylko fanów sportu.

Tegoroczna gala odbyła się wczoraj, 27 lutego. Wszystko działo się stacjonarnie, w paryskim Salle Pleyel, ale fanom futbolu na YouTube udostępniono tłumaczoną na kilka języków transmisję imprezy. Wydarzenie poprowadzili obrończyni Samantha Johnson i prezenter telewizyjny Jermaine Jenas. Statuetki wręczono w dziewięciu kategoriach. Piłkarzem roku okrzyknięto reprezentanta Argentyny i zawodnika Paris Saint-Germain, Lionela Messiego. W ostatecznej klasyfikacji prześcignął swojego kolegę z drużyny, Kyliana Mbappé. Tytuł piłkarki roku trafił zaś w ręce pomocniczki FC Barcelona Femení, Alexii Putellas. W barwach zespołu, w którym gra już od ponad dekady, trafiła dotąd 134 gole.

Alexia Putellas jest także zdobywczynią Złotej Piłki za 2021 rok.

Zimna krew i poświęcenie

Możemy szerzej rozpisywać się o rozstrzygnięciach wyników w innych kategoriach, zwłaszcza że wybory wyglądają na sprawiedliwe. Nagrodę Fair Play zdobył choćby gruziński obrońca Luka Loczoszwili. Piłkarz wykazał się zimną krwią podczas ubiegłorocznego meczu z Austrią Wiedeń. W starciu z innym zawodnikiem ucierpiał jeden z jego rywali, Georg Teigl. Upadł na murawę i leżał nieprzytomny, nie mogąc oddychać. Loczoszwili zauważył, że poszkodowany przygryzł sobie język. Dzięki szybkiej interwencji wszystko skończyło się happy endem. – Nawet jeśli masz wykształcenie medyczne i jesteś w takiej sytuacji, trudno wziąć za kogoś odpowiedzialność. Loczoszwiliemu można tylko podziękować i pogratulować zaangażowaniaprzyznał trener Austrii Wiedeń, Manfred Schmid.

Jakiej muzyki słucha Robert Lewandowski? W jego playliście znajdziemy piosenki Dżemu, Quebo i Eda Sheerana

Na Best FIFA Football Awards nie zabrakło także polskiego akcentu. Za bramkę zdobytą w meczu ze Stalą Rzeszów doceniono Marcina Oleksego. Zawodnik Warty Poznań po celnym dośrodkowaniu skierował z półobrotu piłkę w sam róg bramki. Trafienie było o tyle efektowne, że rodzimy napastnik – pozbawiony jednej nogi – trenuje amp futbol. Popis jego umiejętności oklaskiwali wspomniani Mbappé i Messi. On sam nie krył wzruszenia, dziękując ze sceny swoim najbliższym. – To dzięki nim po wypadku wstałem, podniosłem się i jestem w tym miejscu – mówił.

Zobacz trafienie Marcina Oleksego, zawodnika Warty Poznań, w spotkaniu ze Stalą Rzeszów.

Adriana Lima. Łączniczka z kibicami

Dość już jednak o piłce nożnej. Naszą popkulturową ciekawość zaspokoił inny akcent gali. Po raz pierwszy w nowej roli zaprezentowała się Adriana Lima, która przez blisko dwie dekady była twarzą marki Victoria’s Secret. Brazylijska modelka została mianowana Globalną Ambasadorką Kibiców FIFA.Kiedy masz okazję poznać Adrianę, od razu czujesz jej ciepło, życzliwość i pełną pasję dla naszej gry. Ona naprawdę żyje i oddycha futbolem. Właśnie dlatego będzie doskonałym łącznikiem pomiędzy nami a kibicami na całym świecieprzyznał w oficjalnym oświadczeniu Gianni Infantino, przewodniczący FIFA. To dotychczas nieobsadzone stanowisko w strukturach organizacji. – Czuję się zaszczycona i wdzięczna – dodała sama Lima.

Pierwszym zadaniem świeżo upieczonej ambasadorki było wręczenie specjalnej nagrody na wczorajszej gali. Podczas gdy wszystkie kategorie dotyczyły zawodników, jedna z nich trafiła w ręce samych fanów futbolu. Wyróżnienie FIFA Fan Award otrzymali kibice Argentyny za doping podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata. Spora część z nich zdecydowała się na samodzielny przyjazd do Kataru, co stanowiło niemałe poświęcenie. Już po zwycięstwie reprezentacji gorąco witali również rodaków-triumfatorów w stolicy kraju, Buenos Aires. Tuż za nimi w głosowaniu uplasowali się Japończycy. Głosujących urzekł ich rytuał wspólnego sprzątania trybun po meczach.

Sprawdź też
Polskie miasta na odpoczynek

Adriana Lima. Pożegnanie z wybiegiem

Przypomnijmy jeszcze, że Lima stopniowo przechodzi na zasłużoną modelingową emeryturę. Dziś w sesjach fotograficznych pojawia się raczej okazjonalnie. Poza współpracą z federacją piłkarską nie narzeka jednak na brak obowiązków. Występuje w filmach i serialach, angażuje się w działalność dobroczynną i poświęca czas swojej rodzinie. W sierpniu ubiegłego roku urodziła trzecie dziecko.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone