Czytasz teraz
Aleja Ambientowa, Satisfaction Street czy Route 66. Jaka to ulica, jaka to melodia?
Opinie

Aleja Ambientowa, Satisfaction Street czy Route 66. Jaka to ulica, jaka to melodia?

The Beatles, słynna okładka albumu "Abbey Road",

Życie jest drogą, ale każdy ma swoją ścieżkę dźwiękową – mógłby powiedzieć Paulo Coelho. W Białymstoku taką ścieżką stał się ambient. Uchwałą Rady Miasta powstanie tam Aleja Ambientowa. Projekt przedstawili prezydentowi odpowiedzialni za Up To Date Festival, DJ Czarek i Dtekk. Ale to nie jedyny przykład, gdy muzyka na stałe wiąże się z miejską przestrzenią.

Niektóre drogi, ulice czy skwery stają się inspiracją dla muzyków. Inne zyskują związane z muzyką nazwy, stając się odwiedzaną (nie tylko) przez fanów atrakcją turystyczną. Going. sprawdziło dla Was, jak przenikają się muzyka i miasto.

Route 66

Zaczynam od jednego z najbardziej znanych przykładów. Najsłynniejsza amerykańska droga stała się inspiracją dla wielu artystów z różnych dziedzin sztuki. Muzyczny standard (Get Your Kicks on) Route 66 stworzony przez Bobby’ego Troupa w 1946r, rozsławiony przez Nat King Cole’a, stał  się  w ówczesnych czasach prawdziwym hitem i wciąż inspiruje artystów. Do 1998 roku naliczono ponad 90 wersji  tego motywu. Wśród najsłynniejszych znajdują się wersje Chucka Berry’ego, The Rolling Stones, Depeche Mode czy Johna Mayera.

Abbey Road Medley

Londyńska ulica, na której mieści się studio nagraniowe, cały świat poznał dzięki The Beatles. Ikoniczna, zdobiąca okładkę płyty Abbey Road fotografia zespołu na przejściu dla pieszych zyskała drugie życie pojawiając się również w… memach. Obecnie przejście jest modnym miejscem sesji zdjęciowych turystów, którzy blokując ruch uliczny, pozują do pamiątkowych fot w charakterystycznym ustawieniu.

Satisfaction Street Micka Jaggera

Londyn może również pochwalić się muzycznymi odniesieniami w tkance miejskiej na dzielnicy Dartford, w  której wychowywali się Mick Jagger i Keith Richard. Chcąc uhonorować związek gwiazd rocka z tym miejscem, ulice osiedla nazwano słynnymi przebojami grupy: Satisfaction Street, Angie Mews , Ruby Tuesday Drive.

Osiedle  Piosenka

Na podobny pomysł wpadł pięć lat temu Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki w Krakowie. Ulice miały być nazwane od najbadziej znanych fragmentów rodzimych hitów. Dzięki jego inicjatywie do banku pomysłów trafiły takie propozycje jak: Kamyka Zielonego, Beaty z Albatrosa, Czarnego Alibaby. Niestety do dziś, “Osiedle Piosenka” pod patronatem Marka Grechuty i Andrzeja Zauchy nie powstało w mieście, gdzie na Brackiej pada deszcz, ale wierzymy, że “wszystko  się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń…”

… do gwiazd

Na wybrzeżu natomiast krążą miejskie legendy, że w listopadową pełnię księżyca, spacerując Aleją Gwiazd w Międzyzdrojach, przy odrobinie szczęścia, można wpaść w sekretny tunel i wieczorne wyjście zakończyć w Hollywood. Moment szansy jeszcze w tym miesiącu. Alicja Bachleda-Curuś nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła prawdziwości tej metody. Pewne jest, że warto od czasu do czasu przewietrzyć głowę, a spontaniczna przechadzka z muzyczką w tle może mieć zaskakujący finał.

Ambientowa Aleja w Białymstoku

Idealnym, najbardziej aktualnym przykładem spełnienia podobnych wizji jest Aleja Ambientowa w Białymstoku. Decyzją władz miasta i dzięki aktywności twórców Up To Date Festivalu w Parku Planty jedna z dróg stanie się hołdem dla kultury i muzyki współczesnej.

To pokrewieństwo pomiędzy naszym miastem a ambientem zauważyliśmy już dawno. Jednak wiosną tego roku, z konieczności pracując poza biurem na spacerach, uderzyło nas ono ponownie. Dlatego postanowiliśmy złożyć na ręce Zastępcy Prezydenta Białegostoku, Rafała Rudnickiego pismo z prośbą o utworzenie Alei Ambientowej – mówi Cezary Chwicewski, dyrektor kreatywny Up To Date Festival.

Dziś już wiadomo, że Aleja Ambientowa powstanie. Jej lokalizacja nie została wybrana przypadkowo i przebiegać będzie wzdłuż Parku Konstytucji 3 Maja z kontynuacją w Rezerwacie Las Zwierzyniecki.

Zobacz również
Rów Babicze

Ten pięknie utrzymany park sąsiadujący z wyjątkowym rezerwatem natury, będącym swego rodzaju ewenementem, to wspaniały punkt na mapie spacerowej Białegostoku. Gdzie indziej znajdziemy tak nienaruszoną naturę praktycznie w centrum miasta? Aleja Ambientowa stanowić będzie nie tylko podkreślenie przywiązania naszego miasta do kultury i jej osiągnięć, ale także kolejną zachętę dla turystów kulturalnych, choć nie tylko, do korzystania z oferty naszych parków – komentuje dzisiejszą decyzję Rady Miasta Jędrzej Dondziło, dyrektor artystyczny Up To Date Festival.

Poczuj bluesa

Warto dodać, że to druga muzyczna aleja w mieście. W 2008 roku stworzona została Aleja Bluesa. W stolicy województwa podlaskiego odbywa się najstarszy festiwal muzyki bluesowej w kraju (Jesień z Bluesem). Jest również kolebką zespołów takich jak Kasa Chorych, Devil Blues, Bracia i Siostry, 48 Godzin, Formacja Fru czy The Hardworkers. Aleja ma kształt fortepianowych klawiszy, w które zamontowane są tabliczki z nazwiskami słynnych muzyków. Pojawia się tam m.in. Irek Dudek, Witold Frankiewicz, Jan Skrzek, Mira Kubasińska, Jerzy Kawalec, Piotr Dziemski, Sławek Wierzcholski, Leszek Winder, Ryszard Riedel, Tadeusz Nalepa, Ryszard Skibiński.

Miasto Muzyka w Empik Music

Czasem to samo miasto może stać się inspiracją dla muzyki. Niedawno ruszył nowy projekt w aplikacji Empik Music – Miasto Muzyka zaprasza do udziału gwiazdy polskiej sceny, by stworzyły swój kawałek w duecie… ze swoim rodzinnym miastem. Wraz z pomocą producenta Duita powracają do swoich korzeni, wsłuchując się w oryginalną melodię lokalnych przestrzeni. Beata Kozidrak powraca do Lublina, Kizo odwiedza osiedle Morena w Gdańsku, a dzięki nim my możemy poznać te miejsca od zupełnie innej, nieturystycznej strony. Wszystkie utwory powstałe w ramach projektu dostępne są w aplikacji Empik Music.

Waszą przewodniczką po muzycznych alejach i ulicach była Magdalena Gorbacz.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony