Czytasz
Euro 2024 trwa w najlepsze, więc nadstawmy uszu. Oto rap o piłce

Euro 2024 trwa w najlepsze, więc nadstawmy uszu. Oto rap o piłce

W przerwie od kibicowania naszym (lub też innym ulubionym reprezentacjom) warto puścić sobie adekwatny soundtrack w tle. Hip-hop lubi się z futbolem jak z mało jakim sportem, więc jest czego posłuchać z tej okazji. Oto najciekawszy rap o piłce nożnej.

Euro, fifka, rap do piwka

Odkopałem dla was najciekawsze utwory hołdujące tej zajawce. Szukałem jak największej ilości follow-upów, ciekawych rymów i gier słownych. Co więcej, przekopywałem się przez tony numerów, w których nazwisko piłkarza w tytule obiecywało sporo, a kończyło się na jednym odniesieniu w refrenie i koniec (raperzy, nie róbcie tak!). Znajdziecie tu zarówno mainstreamowe molochy, jak i o wiele mniej znane lub zapomniane postacie z naszego podwórka. Zanim rozsiądziecie się przed telewizorami w oczekiwaniu na finisz fazy grupowej, obczajcie, co mają do powiedzenia o futbolu raperzy.

White House Records ft. Quebonafide & Bonson – #DavidMoyes

Czemu moi ludzie wciąż grają przez środek

Mam chore ambicje i nie sądzę, że to niezdrowe

Który z tamtych skurwysynów teraz chce mi wejść w drogę

Rozpycham się łokciami stary, bo wiem, że mogę

Zaczynamy przelotem z ostatniego Kodexu, czyli trochę już prehistorii. Tracki Que i Bonsona są jednak jak miód – nieważne jak dawny odnajdziesz, zawsze będą dobre. W 2014 jeszcze żaden z nich nie miał wyrobionej mocnej pozycji, może dlatego na każdym możliwym numerze starali się zabłysnąć? Nie inaczej było w przypadku gościnki na płycie White House.

Obaj panowie prześcigają się tam z panczami i starają się też dopieścić swoje zwroty rewelacyjnymi przyspieszeniami pod koniec. W zależności od tego, czy ktoś zna tytułową postać Davida Moyesa, czy nie, może usłyszeć dwa kompletnie inne utwory o innych znaczeniach. Właśnie tak się pisze konceptualne zwroty, gratulacje dla obu panów.

Rap o piłce

Quebonafide – Luís Nazário de Lima

Kiedyś skrawek trawy to był cały świat

Podobne emocje później dał mi tylko rap

Cały skład to kuma, liczy się tylko dziś

Choć przyszłość ma cały czas więcej imion niż…

Nie opędzimy się prędko od Quebonafide w tym zestawieniu, bo, jak głosi przytoczony fragment, piłka i rap to jego dwie największe pasje. A rapowanie o piłce w(y)chodzi mu chyba szczególnie dobrze, bo odniesień i przekmin związanych z tym sportem na przestrzeni lat sieknął ogrom. Zwieńczeniem tej miłości do footballu jest utwór z jego podróży do Brazylii – Luís Nazário de Lima. Brazylijski vibe, luz i miłość do murawy kipią i z piosenki, i z klipu. Po ostatnim Mundialu, który nie miał za grosz tego klimatu, bo dział się jesienią i zimą, możemy znowu poczuć letnią piłkarską zajawę, która bije również z tego klipu.

Rap o piłce

Do dzisiaj szokuje mnie fakt, że z całej Egzotyki ten traczek przyjął się najgorzej. Podejrzewam, że problem leży w dacie wydania płyty (2017). Gdyby premierę miał przed jakimś dużym turniejem, jego hitowość objawiłaby się o wiele większej liczbie odsłuchań.

Lanek ft. Białas, ReTo – Pressing

Chcesz wygrać życie jak Abidal

Emeryturę mieć jak Yaya Touré

Klasy mieć pełno tak jak Zidane

Ale jak trzeba biec na awanturę, to lecisz sam

Dla chwili odpoczynku od wersów Que (ale tylko na chwilę) banger, który wpasował się idealnie w piłkarskie szaleństwo. Pressing został wydany na moment przed ostatnim Mundialem, czemu zawdzięcza niemalże trzykrotnie większe wyświetlenia niż track omawiany wyżej. Białas i ReTo świetnie odnaleźli się na agresywnym, trapowym podkładzie Lanka. To numer idealny do treningu czy melanżu (why not both?), a bit buja jak oszalały. Fani zarówno rapu, jak i piłki nożnej, będą go odpalać jeszcze przez wiele sezonów.

Rap o piłce

Fen ft. Eripe, Quebonafide – Z Całej Pety

Zmieniam flow częściej niż Becks fryzury

Przebijam mury, lepiej zacznij już się starać

Mój rap to odmiana przez dopełniacz imienia Huntelaara

Mój rap to George Best, z Eripe Cha-Du damy

Latamy inaczej niż reszta; Jabulani

Nie mogę stać z założonymi rękami; De Gea

Bo bym się stał jak oni, najwyższy czas tu pozmieniać, coś

Aż ciężko uwierzyć, że ten numer ma ponad 8 lat. Rip i Que perfekcyjnie uzupełnili koncepcję Fena. Jego instrumental narzuca nieco cięższy klimat, a zwroty niosą pewien rodzaj patosu. U tego pierwszego prawie co drugi wers kończy się follow-upem do jakiegoś piłkarza. ROBI WRAŻENIE. Podobnie jak wers Queby z Huntelaarem. Ciekawostka: raper udzielał się wtedy osobiście w adnotacjach do niego na Rap Geniusie. Naprawdę warto sprawdzić, o co chodzi z odniesieniem do holenderskiego piłkarza. 

Rap o piłce

Eripe – Piłkarski poker

Moim boiskiem rapgra, ty masz zakaz wstępu teraz

Bo szmat nigdy nie wpuszczam, jak Julio Cesar

Sprawdź też
Żabson ogolił głowy

Moje pancze walczą o szesnastkę co numer

Twoje oglądają to z trybun, jak Jerzy Dudek

Przedłużmy tę lawinę jakościowych piłkarskich tracków jeszcze jednym wstępem Eripe. Bardzo krótki, a przy tym wyjątkowo bogaty w piłkarskie odniesienia numer. Dzisiaj taki styl brzmi już bardzo surowo i mało przystępnie, ale jako ciekawostka i przykład dobrej konceptualnej braggi jest jak znalazł.

Rap o piłce

Cywil ft. TMK Piekielny, Skorek – Premier League

A kiedy jestem już dobrze wypity

To moj portfel świeci pustkami jak trybuny City

Veni vidi vici, życie celebrować pora

Rozjebane na spokojnie; Eric Cantona

Obawiam się, że możecie w ogóle nie kojarzyć ksyw z tego kawałka. A powinniście! Tym razem koncept jest dwupoziomowy: każda gra słowna jest równocześnie opisem chlania na melanżu i grania na murawie. Cała trójka MC stanęła na wysokości zadania i utwór wypada bardzo błyskotliwie. To prawdziwa perełka tego zestawienia – ze świecą szukać dzisiaj takich wielowymiarowych przekmin. 

Rap o piłce

Na koniec rap o piłce na najwyższym poziomie: Czeski ft. Paweł Eskobar – Sam sobie podaj

Masz się za Pogbę z każdym kolejnym meczem

Chciałeś jebnąć plombę, a wypadasz jak Fletcher

Jesteś chorągwią, powiedział ktoś z tłumu

Więc tańczę przy tobie jak Mila z Kamerunu

Rap o piłce

To zarówno najświeższa, jak i najmniej znana pozycja z tej wyliczanki. Zaskakuje nie tylko poziomem poskładanych wersów, rymów i odniesień do świata piłki, ale także imponującymi, jak na podziemie, charyzmą i stylem Czeskiego i Pawła Eskobara (ja im tych ksyw nie wybierałem…).

Rap o piłce to jedno – obczaj inne topki konceptualnych utworów na dany temat i wiele więcej tutaj!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone