Czytasz
Triumf kobiecej solidarności i… latająca wanna, czyli Bestsellery Empiku 2020 dla najmłodszych

Triumf kobiecej solidarności i… latająca wanna, czyli Bestsellery Empiku 2020 dla najmłodszych

"Kraina Lodu 2", mat. promocyjne

Za nami gala Bestsellery Empiku 2020, na której przyznano nagrody za najczęściej wybierane przez Polaków i Polki płyty, filmy czy książki. O wynikach pośrednio decydowali również nasi milusińscy. Kto zwyciężył w kategoriach Literatura dla dzieci i Film animowany?

Do niedawna jeszcze traktowane po macoszemu, dziś dziecięce kino czy literatura są coraz bardziej doceniane. Wiedzą o tym organizatorzy plebiscytu Bestsellery Empiku, na którym byliśmy i z którego obszerną relację możecie przeczytać na Going. MORE. Tym razem skupiamy się jednak na książkach i filmach, które zainteresowały najmłodszych. Jakie tytuły najczęściej wybierały nasze pociechy?

W tym roku w ramach Bestsellerów Empiku nagradzano dzieła z zakresu Literatury dla dzieci oraz Filmu Animowanego. Jak mówił sam prowadzący – Marcin Prokop – jako szczerzy do bólu odbiorcy dzieci są najlepszym „barometrem”, gdy w grę wchodzi ocena jakościowa dzieła. Tego jury po prostu nie da się oszukać! Uwrażliwieni na wszelki fałsz nie dają się zmanipulować.

Film Animowany – wspólnotowość ponad wszystko

Nie tylko dorośli to prawdziwi filmożercy. Dzieci uwielbiają oglądać perypetie swoich ulubionych bohaterów na większych i mniejszych ekranach, zwłaszcza jeśli już się do nich przyzwyczają. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że podczas gali doceniona została Kraina Lodu 2, której poprzedniczka do kin weszła w 2013 roku. Druga część losów Anny i Elizy to doskonały follow up do pierwszego odcinka serii, ale równie dobrze można ją oglądać jako osobny film. Statuetkę odebrał Czesław Mozil udzielający głosu energicznemu bałwankowi Olafowi oraz reżyser polskiego dubbingu, Wojciech Paszkowski. Przyznając statuetkę Maria Sadowska zauważyła, że każdy z nominowanych filmów porusza jednocześnie ważne społeczne tematy. W końcu kreowane dla dzieci światy wychodzą spod rąk dorosłych, którzy często zawierają w nich odniesienia do naszej trudnej rzeczywistości.

Przede wszystkim jest to film o solidarności kobiet, co się w bajkach nie zdarzało wcześniej. Pierwsza część była rewolucyjna, bo pokazanie, że kobiety, siostry się wspierają, a nie tak jak w „Kopciuszku” czy „Królowej śniegu”, muszą na siebie polować, to jest ogromna rewolucja. I cieszę się, że moja córka i mój syn są już wychowani na takich bajkach – podsumowała wokalistka i kompozytorka.

Książka – z perspektywy nastolatka

Jeff Kinney wielokrotnie nominowany był w kategorii Literatura dla dzieci. To już kolejny raz gdy amerykański pisarz i projektant gier online sięga po pierwsze miejsce. A miał godnych sobie przeciwników, w tym m.in. Bellę, czyli Mopsika, który chciał zostać jednorożcem oraz zmyślnego detektywa Pirtentona, który jest… futerałem na telefon. Po sukcesie w 2014 roku, Dziennik Cwaniaczka znowu okazał się być najczęściej kupowaną przez rodziców książką. Seria wydawana od 2007 roku to pełna humoru opowieść opisująca perypetie nastoletniego Grega. Czternasty tom pt. Totalna demolka opowiada o… remoncie. A to wszystko z perspektywy głównego bohatera, który co do przeorganizowania domowej przestrzeni ma trochę inne zdanie niż jego mama. Latająca wanna, kloaczne osy i śmiercionośna pleśń – czy rodzina Heffleyów przetrwa w tym oku cyklonu?

Sprawdź też
Pearl Charles, fot. Shawna Schiro, mat. promocyjne

Oczywiście sam autor nie mógł przyjechać na galę, by osobiście odebrać statuetkę, ale nagrał wcześniej specjalną wideo-wiadomość.

Ogromnie się cieszę, że „Totalna Demolka” wygrała w kategorii „Bestseller Empiku” za rok 2020. To jest niesamowite. Polskę odwiedziłem kilka lat temu – to było moje marzenie. Byłem w Warszawie. Teraz pozdrawiam z Plainville w stanie Massachusetts. Nie mogę się doczekać, kiedy znów przyjadę do Polski – podziękował za nagrodę Kinney.

Wszystkich zwycięzców i zwyciężczynie Bestsellerów Empiku 2020 możecie sprawdzić tutaj.

Copyright © Going. 2020 • Wszelkie prawa zastrzeżone