Niezapomniane narracje i świeże perspektywy – poznajcie książki nominowane w Odkryciach Empiku
Szefowa działu kreatywnego Going. Piszę i rozmawiam o książkach, feminizmie…
Znamy nominowanych w kategorii Odkrycia książkowe w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2020. Znajdziemy tu różne style i gatunki: reportaż na granicy eseju, pełnokrwiste opowiadania, prozę nasączoną poezją. Wspólne dla autorów i autorek są nowatorstwo i wysoka literacka jakość.
Po swoim debiucie w 2019 roku, w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2020, powraca sekcja Odkrycia. Oprócz najpopularniejszych twórców i twórczyń, Empik postanowił nagrodzić również tych, którzy często wymykają się tradycyjnym kategoriom, wyznaczając nowe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Pionierskie i oryginalne pomysły, unikatowe używanie języka i budowanie niezapomnianych narracji – to cechy, które charakteryzują wybrane przez jury postaci. Pisarka Joanna Bator, dziennikarka Natalia Szostak, pisarz Wojciech Chmielarz oraz eksperci Empiku Marcin Maćkiewicz i Ewa Sołek postawili na świeżość, świadomość i odwagę. Nominowani przez nich twórcy i twórczynie świadomie korzystają ze swojego literackiego warsztatu, udowadniając, że polska literatura jeszcze nieraz nas zaskoczy. Pełną listę sprawdzisz na oficjalnej stronie Bestsellerów.
Igor Jarek | Halny
Debiut prozatorski Igora Jarka zabiera nas w podróż przez krakowską Nową Hutę.W 5 opowiadaniach przedstawia 5 różnych postaci, prowadzących swoje codzienne zmagania na społecznym marginesie. Autor znany jest czytelnikom z komiksów – m.in. “Spadoustych” i “Czarnej studni”. W “Halnym” rozwija swoje ulubione motywy – są tu dilerzy, gangsterzy, drobne cwaniaczki. Widzimy różne wzory męskości – często zastanawiając się czym jest ta “prawdziwa”. Widać tu spuściznę lat 90. – zarówno w zachowaniach jak i używanym przez bohaterów języku – slangu, pełnym soczystych wulgaryzmów. Pisarka Joanna Bator – jurorka, która wskazała Halnego do Odkryć Empiku – uzasadnia: Ta książka to dowód na to, że na zgniłych brzegach języka, z których autor czerpie z wprawą i żarłocznością, może wyrosnąć literacki kwiat. Autor znalazł się na liście osób nominowanych do Paszportu Polityki. Książka opublikowana nakładem Wydawnictwo Nisza.
Agnieszka Jelonek | Koniec świata, umyj okna
Na 104 stronach powieści Agnieszka Jelonek umieściła ładunek emocjonalny, który wybucha jak granat. Główna bohaterka Alicja cierpi na ataki paniki. Stajemy się świadkami jej niemocy i chwil emocjonalnej zapaści, by wspólnie próbować wydobyć się na powierzchnię. Po drodze nie brakuje poczucia humoru, które rozładowuje rosnące napięcie. W swoim uzasadnieniu jurorka Ewa Sołek – odpowiedzialna za dział beletrystyczny Empiku – pisze: Książka w formie pamiętnika rwie się, wznosi i opada w rytm stanu w jakim aktualnie znajduje się Alicja. Razem z nią – również czytelnicy, którzy zanurzają się w tym niestabilnym świecie. Książka “Koniec świata, umyj okna” została opublikowana nakładem Wydawnictwa Cyranka, które – funkcjonując na rynku od niedawna – zaskakuje nas interesującymi pozycjami literackimi.
Magda Działoszyńska-Kossow | San Francisco. Dziki brzeg wolności
Reporterski debiut Magdy Działoszyńskiej-Kossow jak w soczewce zbiera w sobie sytuację współczesnych Stanów Zjednoczonych – kraj, sam śniący swój amerykański sen, jednocześnie nieustannie konfrontowany z brutalną rzeczywistością. Jesteśmy w San Francisco, w którym wciąż żywe są wspomnienia wolnej hippisowskiej miłości. Z drugiej strony to tygiel, w którym buzuje środowisko informatyczne, dochodzące błyskawicznie do milionowych fortun. Działoszyńska-Kossow zabiera czytelników do miejsca, które obrosło w wiele legend i mitów. Ale nie daje się im nabrać, sprawdza, jak jest naprawdę – uzasadnia swoją nominację dziennikarka Natalia Szostak. Reportaż ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne.
Aleksandra Lipczak | Lajla znaczy noc
Punktem wyjścia dla reportażo-eseju Aleksandry Lipczak jest tożsamość współczesnej Hiszpanii – a konkretnie Andaluzji. Śledząc wątki kulturowe i polityczne, autorka bada jak przeszłość wpływa na relacje w społeczeństwie. Czasem podpatruje lokalne więzi, a chwilami cofa się o kilka kroków i patrzy na teraźniejszość w szerszej perspektywie – notując rozwijające się konflikty, napięcie pomiędzy światem arabskim a płaszczyznami, które przenika. Pokazując kulturę europejską jako nabudowywany w kolejnych wiekach palimpsest odbiera amunicję wszelkim fundamentalizmom – pisze w uzasadnieniu nominacji Marcin Maćkiewicz – ekspert z Empiku. “Lajla znaczy mrok” ukazała się nakładem Wydawnictwa Karakter.
Mira Marcinów | BEZMATEK
Słowo “bezmatek” oznacza sytuację, w której w ulu zabraknie pszczoły-matki. W książce Miry Marcinów podpatrujemy trudną i piękną relację pomiędzy dwiema kobietami. Ta, która urodziła jest obiektem analizy, punktem wyjścia do rozważań na temat życia – momentami brutalnych, a chwilami pełnymi mrocznej dowcipności. Ta, która została urodzona – jest czuła, stęskniona i wściekła. Wielka odwaga w pisaniu o swoich uczuciach, wstydzie, błędach i trudnej relacji z osobą, która sprowadziła nas na ten świat. Książka poetycka, w której każde słowo ma swoją wagę – uzasadnia nominację pisarz Wojciech Chmielarz. Autorka została tegoroczną laureatką Paszportu Polityki. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.
Szefowa działu kreatywnego Going. Piszę i rozmawiam o książkach, feminizmie i różnych formach kultury. Prowadzę audycję / podcast Orbita Literacka. Prywatnie psia mama.