Czytasz
Świeże rapowe flow, melancholijna elektronika i eksperymentalny jazz – znamy nominacje muzycznych Odkryć roku Bestsellerów Empiku 2020

Świeże rapowe flow, melancholijna elektronika i eksperymentalny jazz – znamy nominacje muzycznych Odkryć roku Bestsellerów Empiku 2020

Oki, mat. promocyjne

Bestsellery Empiku od 22 lat są barometrem zainteresowań polskiej publiczności. Dzisiaj ogłoszono kategorie i nominacje aktualnej edycji podsumowującej 2020. Przybliżamy Wam muzyczną sekcję Odkrycia, w której zaproszeni eksperci wybierają tych artystów, którzy zwrócili ich uwagę przed ostatnie 12 miesięcy. Ich zdaniem to te 5 nazwisk odkryło w muzyce coś nowego, ciekawego, innego i warto mieć na nich oko i ucho.

Going. jako część Grupy Empik już drugi rok z rzędu mocno macza palce w nowej kategorii Bestsellerów – Odkryciach. W przypadku tej nagrody słowo “odkrycie” nie oznacza wyłącznie debiutantów, nowych twarzy – zupełnych świeżaków. Mamy tu też do czynienia z fenomenami, które w tym przedziwnym i zaskakującym roku 2020 skupiły naszą uwagę i sprawiły, że zatrzymaliśmy się i pomyśleliśmy nad danym zjawiskiem, czy artystą na nowo; odkryliśmy coś zupełnie innego niż wcześniej.

W jury zasiadają: królowa Beata Kozidrak, wszechstronny Tomasz Organek, „pani od kultury” Agnieszka Szydłowska, szef działu Muzyki Empiku Dominik Sadowski oraz współtwórczyni Going. – Anna Maria Żurek.

“Mimo, że nasza oś działalności, czyli sprzedawanie biletów zostało niemal na cały rok zamrożone, postanowiliśmy nie znikać i skupiliśmy się na czuwaniu nad innymi aspektami branży, która również nie dała się całkowicie zamknąć. Przesłuchaliśmy masę utworów, obejrzeliśmy mnóstwo teledysków, gadaliśmy z artystami, pisaliśmy o tym, jak nie zwariować na lockdownie ratując się muzyką. I na koniec roku w ramach podsumowania wskazujemy w ramach Bestellerów Empiku najjaśniejsze punkty naszych eksploracji. Wśród piątki nominowanych mamy swoich głównych faworytów, ale kto finalnie otrzyma główną nagrodę okaże się już w lutym.” komentuje Anna Maria Żurek

Przyglądamy się nominowanym w muzycznej sekcji kategorii Odkrycia. Świeży rap, eksperymentalny jazz, melancholijna elektronika przeplata się z popowo-soulowymi mariażami. Zwycięzców każdej kategorii poznamy na gali, którą już 9 lutego zobaczycie na żywo na antenie TVN i na facebookowym profilu Empiku.

Błoto / EABS | Erozje, Kwiatostan, Discipline of Sun Ra

Dziennikarka muzyczna współpracująca z radiową Trójką i TVP Kultura, Agnieszka Szydłowska postawiła z kolei na jazz eksperymentalny, który na polskim podwórku uosabia formacja Błoto / EABS. Muzycy znani są z eksperymentów z hip-hopem i rodzimym folklorem, a ostatnio wzięli na warsztat utwory eksperymentatora, multiinstrumentalisty i wizjonera – jedynego w swoim rodzaju Sun Ra. Ostatnia płyta EABS Discipline of Sun Ra to międzygalaktyczna podróż, w której naszym głównym środkiem transportu jest pełna zaskakujących zwrotów akcji improwizacja. Pod szyldem Błoto artyści wydali z kolei w tym roku aż dwa albumyErozję i Kwiatostan. „Nie wiem jak oni to robią ale czuję, że się dopiero rozkręcają” – kwituje jurorka.

Oki | 47playground, 77747mixtape

Wśród nominowanych nie może zabraknąć reprezentantów tak popularnego w Polsce rapu. Nowa fala hip-hopu? Nie trzeba daleko szukać. Oki to młody artysta z Lubina, który zasłynął energicznymi bangerami typu SIRI, jak i bardziej stonowanymi, refleksyjnymi kawałkami w stylu Jeden dzień. Oki ma na swoim koncie współpracę m.in. z Taco Hemigway’em, Paluchem, Gedzem, Winim, Żabsonem, Dziarmą, schafterem, Young Igim czy Silesem. A to nie koniec długiej listy duetów i feauturingów. Raper 3 lata temu nawijał o swoim pokoleniu w kawałku 98, by później z właściwą sobie, bezpretensjonalną naturalnością przejść do komentowania rzeczywistości współczesnego showbizu.

Na czerwony dywan wchodzę w klapkach – nawija młody MC z Lubina na swoim najnowszym mixtapie 77747. I właśnie ten luz w poruszaniu się po świecie blichtru i blasku to świeżość, której nie możemy zignorować” – kwituje nominująca Okiego, COO i Współtwórczyni Going., Anna-Maria Żurek.


Coals | Docusoap

Wśród nominowanych znalazł się m.in. zgłoszony przez kierownika działu Muzyka w Empiku, Dominika Sadowskiego śląski duet Coals, którego twórczość, jak uzasadnia juror, „wymyka się szufladkowaniu”. Coalsi proponują pop w zdecydowanie niepopowym wydaniu. To propozycja dla tych, którzy w muzyce poszukują subtelnych smaczków, nie zadowalając się jedynie chwytliwą melodią czy przetworzonym wokalem. Wyjątkowy słodko-gorzki, głęboki głos połowy duetu, Kachy, intryguje i niekiedy niepokoi. Dodajmy do tego świetną, odświeżającą oprawę wizualną w postaci nawiązujących do postinternetowej stylistyki teledysków i zwariowanych sesji zdjęciowych, w których widać dystans artystów do siebie i swojej twórczości.

Rosalie | IDeal

Pamiętamy jej występ w 2020 roku w ramach serii plenerowych koncertów w Pradze Centrum, który potwierdził, że Rosalie świetnie sprawdza się na żywo. Jej talent i spójną artystyczną wizję doceniła również diwa polskiej piosenki, Beata Kozidrak. „Płyta Rosalie IDeal to fajne, soulowo-funkowe, ale bardzo współczesne granie” recenzuje Kozidrak. Bo Rosalie nie boi się eksperymentować a jej ciepłe, utrzymane w stylistyce r&b utwory są jednocześnie świeże, taneczne i zwyczajnie przyjemne dla ucha. Artystka sama komponuje, dając swojemu aksamitnemu wokalowi wybrzmieć w niekiedy niespiesznych, niekiedy energicznych, parkietowych utworach. Jej płyta z 2020 roku IDeal miała być próbą znalezienia równowagi pomiędzy życiem w trasie a zwyczajną codziennością.

Baasch | Noc

Baasch nie stroni od zabierania głosu w ważnych sprawach, o czym świadczy m.in. wydany w listopadzie 2020 roku utwór Moje Ciało, Mój Wybór, z udziałem Marii Sadowskiej, Ralpha Kaminskiego i Michała Szpaka. Bartosz Schmidt, polski producent, kompozytor i wokalista, w swoich utrzymanych w duchu synth-popowej elektroniki utworach często odnosi się do aktualnych wydarzeń, na co zwraca uwagę nominujący go muzyk, wokalista i prozaik, Tomasz Organek. Jednocześnie Organek podkreśla świadomość artystycznej wizji, która sprawia, że Baasch wyróżnia się na tle innych romansujących z elektroniką wokalistów.

„Wyrazisty, intrygujący debiut artysty, który w całości panuje nad swoim przekazem – od kompozycji, poprzez teksty po warstwę wizualną – uzasadnia juror.

To oczywiście nie koniec nominacji. Poniżej podajemy nominowanych twórców i twórczynie w pozostałych dwóch kategoriach sekcji Odkrycia:

LITERATURA

Magda Działoszyńska-Kossow „San Francisco. Dziki brzeg wolności”, Czarne

Igor Jarek, „Halny”, Nisza

Agnieszka Jelonek „Koniec świata, umyj okna”, Cyranka

Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc”, Karakter

Mira Marcinów „Bezmatek”, Czarne

Sprawdź też
Najfajniejsze wydarzenia 2022

FILM

Olga Bołądź „Alicja  i żabka”, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Munka, Shootme Production, TVN Film, Chimney Poland, Gerlsy

Piotr Domalewski „Jak najdalej stąd”, Akson Studio

Maja Goliszewska, Katarzyna Mateja „Lekcja miłości”, HBO Europe, Widok, MX35, Aura Films

Jan Holoubek „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, TVN, KINO Świat

Magnus van Horn „Sweat”, Lava Films

Pozostałe kategorie i nominacje sprawdzicie tutaj.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone