Czytasz
Big Book Festival 2023 już za chwilę! Oto smakowite kąski z programu

Big Book Festival 2023 już za chwilę! Oto smakowite kąski z programu

11. edycja cenionego festiwalu literackiego odbędzie się w świeżo otwartym Big Book Cafe MDM. Na uczestników czekają koncerty, spotkania autorskie, debaty i targi książek.

Tegoroczną odsłonę wydarzenia promuje hashtag #otwieraMYsię!. W rozumieniu organizatorów literatura stanowi fundamentalny wyraz ciekawości świata. Jej odkrywanie może mieć zaś mocno wspólnotowy wymiar. – Czytając, zanurzamy się w nie swoje dramaty, uniesienia, całe epoki. To nas otwiera i zmienia, bo dzięki czytaniu rozumiemy wybory i uczucia, jakich sami nie doświadczyliśmy. A więc literatura robi jeszcze jedną wspaniałą rzecz – oducza nas łatwego oceniania, utrudnia odrzucenie. Człowiek, który czyta, jest gotowy do przyjaźni ze światem – wyjaśnia Anna Król, pomysłodawczyni festiwalu i Fundacji Kultura nie boli.

Przewlekły kryzys stał się dla nas normalnym stanem. Rozmawiamy z Jonasem Eiką, autorem książki Po słońcu

Big Book Festival już po raz 11. stanie dlatego pod znakiem ożywionej wymiany poglądów i spotkań. Do Warszawy przyjadą m.in. Jessie Burton (Miniaturzystka), Felicia Berliner (Szmuc) oraz Monika Helfer (Hałastra). Nowo otwartą księgarnię Big Book Cafe MDM, która zacumuje tuż przy pl. Konstytucji, na ul. Koszykowej 34/50, odwiedzi także śmietanka rodzimych prozaików. W czym wezmą udział i dlaczego całej imprezie daleko będzie do serii przydługich przepytywanek? Przeczesaliśmy bogaty program wydarzenia i znaleźliśmy dla was odpowiedzi na te pytania.

Big Book Festival / fot. materiały organizatora

Mikrofon jest włączony!

kiedy: piątek 23.06, 19:00

Na co dzień rezydują w różnych rejonach literatury. Renata Lis gustuje w eseistyce, Grzegorz Uzdański bawi i improwizuje, a Łukasz Orbitowski eksploruje świat fantastyki. Na Big Book Festival zostaną postawieni przed tym samym zadaniem. Pisarze i pisarki mają pół godziny na to, żeby opowiedzieć o swoim podejściu do książek. Zdradzą tajniki swojego procesu twórczego, podzielą się inspiracjami i zachęcą do własnych poszukiwań lekturowych. Nad ich wystąpieniami pieczę sprawować będzie niezawodny spec od wywiadów, Michał Nogaś. O takim hyde parku nigdy nie myśleliśmy, ale najwyraźniej go potrzebowaliśmy.

Grafika promująca 11. Big Book Festival, który odbędzie się w Big Book Cafe MDM / materiały organizatora

Big Book Festival: Gdzie jesteś, piękny świecie?

kiedy: sobota 24.06, 21:00

Sally Rooney należy do niekwestionowanych literackich fenomenów, choć dopiero niedawno stuknęła jej trzydziestka na karku. Każda z jej trzech wydanych książek osiągnęła komercyjny sukces, zaś dwie pierwsze – Rozmowy z przyjaciółmi i Normalni ludzie – stały się serialami. Na Big Book Festival przypomnimy sobie o Gdzie jesteś, piękny świecie (tłum. Jerzy Kozłowski), którym Irlandka potwierdziła, że wciąż sprawnie rysuje młode postacie i konfrontuje je z życiowymi dylematami. Aktorzy Barbara Wysocka i Grzegorz Małecki wyłuskali z powieści co ciekawsze fragmenty i je przeczytali. Buslav dołożył do ich recytacji subtelne, elektroniczne tło, a Wy będziecie mogli tego posłuchać. Brzmi jak plan?

Okładka książki Gdzie jesteś, piękny świecie Sally Rooney / Wydawnictwo W.A.B.

Wielki Targ Społeczny

kiedy: sobota 24.06 i niedziela 25.06, 10:00-21:00

Umówmy się – targów książki w Warszawie ostatnio było pod dostatkiem. Najpierw wystawcy rozstawili się na Stadionie Narodowym, żeby później przenieść się na Plac Defilad. Warto jednak wysupłać ostatnie miedziaki z kieszeni i sprawdzić, co piszczy na Wielkim Targu Społecznym. Przyciągnąć powinny was nie tylko przystępne ceny, oscylujące w przedziale 5-20 złotych. Cały dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na wyposażenie Big Book Cafe MDM.

Na Wielkim Targu Społecznym będziecie mogli zaopatrzyć się w książki podarowane przez czytelników, pisarzy i artystów

Big Book Festival: opowieść o Tinie Turner

kiedy: niedziela 25.06, 14:00

Przed dwoma tygodniami pożegnaliśmy jedną z największych ikon światowej muzyki rozrywkowej. Tina Turner zmarła w wieku 84 lat, ale za sprawą swoich ponadczasowych szlagierów (ostatnio sami przypominaliśmy te, do których mamy wyjątkową słabość) z pewnością nie zostanie zapomniana. Gościom Big Booka jej sylwetkę przybliży Paulina Wilk. Dziennikarka i reporterka będzie posiłkować się książkami piosenkarki, a za konsoletą DJ-ską wesprze ją Anna Król. Czekamy z niecierpliwością i w akompaniamencie Private Dancer.

Sprawdź też

Tina Turner – Private Dancer

Duży teatr. Niepokój przychodzi o zmierzchu

kiedy: niedziela 25.06, 21:00

Debiutancką powieść Marieke Lucasa Rijnevelda umieściliśmy w zestawieniu najciekawszych książek 2021 roku. Wtedy zachwyciła nas nieoczywistą narracją opowiedzianą z perspektywy małej dziewczynki i naturalistycznymi opisami młodzieńczej inicjacji. Dziś z przyjemnością do niej wrócimy, bo Niepokój przychodzi o zmierzchu doczeka się kolejnej adaptacji teatralnej. Zajęli się nią twórcy ze stołecznego Teatru Powszechnego – aktorka Natalia Lange i białorusiński reżyser Jura Dzivakou. Dajemy im kredyt zaufania i szykujemy się na trudny, choć skłaniający do refleksji spektakl.

Okładka książki Niepokój przychodzi o zmierzchu Marieke Lucasa Rijnevelda / Wydawnictwo Literackie

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone