Chiński Nowy Rok już się rozpoczął. Ma być czasem mądrości, intuicji i transformacji
![Chiński Nowy Rok](https://goingapp.pl/more/wp-content/uploads/2025/01/chinese-lantern-932217_1280.jpg)
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Według prastarej, astrologicznej tradycji dwanaście nadchodzących miesięcy należy do Węża. Mieszkańcy kraju ze stolicą w Pekinie wierzą, że to okres sprzyjający rozwojowi osobistemu.
Dla przeważającej części świata nowy rok oznacza pożegnanie grudnia i początek stycznia. Inaczej ma się sprawa w Chinach, gdzie obok kalendarza gregoriańskiego funkcjonuje również ten oparty na obserwacji wysokości słońca oraz księżyca. Tym samym Chiński Nowy Rok (春节), dosłownie oznaczający Święto Wiosny, za każdym razem wypada w innym dniu. Dwa lata temu odbył się 22 stycznia, rok temu zaś blisko trzy tygodnie później, 10 lutego. Następne celebracje rozpoczynają się z kolei teraz, 29 stycznia.
Kultowy modernistyczny Hotel Jugoslavija znika z powierzchni Belgradu. Dlaczego?
Wąż na piedestale
Patronem nadchodzącego roku, który przejmuje schedę po Smoku i Króliku, jest Wąż. Jedno z dwunastu zodiakalnych zwierząt jest uznawane za najbardziej tajemnicze. Charakteryzuje je mądrość, intuicja i przenikliwość, które sprzyjają podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji oraz rozwojowi osobistemu. Wijący się gad jednocześnie kryje w sobie nieprzewidywalny pierwiastek. W końcu bywa uznawany za symbol przebiegłości czy niebezpieczeństwa. Węża łączy się z żywiołem ognia, latem, szczęśliwymi cyframi 2, 8 i 9 oraz storczykami i kaktusami.
Dwa tygodnie obchodów
Obchody Chińskiego Nowego Roku, w odróżnieniu od innych części świata, gdzie celebruje się przede wszystkim noc sylwestrową, trwają 15 dni. Przygotowania do wielkiej fety rozpoczynają się już miesiąc wcześniej. W domach trwają wielkie porządki, członkowie rodzin szykują dla siebie prezenty, na drzwiach wejściowych pojawiają się zaś kolorowe obrazki zwane nianhua. Kryją motywy religijne, wizerunki bóstw oraz scenki rodzajowe ukazujące popularne przesądy.
![](https://goingapp.pl/more/wp-content/uploads/2025/01/1907._Мэнь-Шени_дух-хранительводы-665x1024.jpg)
Chiński Nowy Rok: uczta dla ciała i ducha
Przygotowywanie okolicznościowych malunków to nie wszystko. W wigilię Nowego Roku całe familie zbierają się w kuchniach, żeby wspólnie przyrządzić świąteczny posiłek. Dużą popularnością nadal cieszą się pierożki jiaozi, najczęściej zawierające farsz z mięsa, kapusty pekińskiej i sos sojowy. Po ich spałaszowaniu Chińczycy wychodzą na ulice, podziwiając niebo upstrzone fajerwerkami w różnych kolorach. Poza sztucznymi ogniami oczy cieszą także tańce lwów wykonywane w akompaniamencie instrumentów perkusyjnych oraz smoczy korowód. W tym roku na pewno nie zabraknie również wężowych kostiumów.
Transportowe oblężenie
Jako że pierwsze trzy dni Chińskiego Nowego Roku mają status święta państwowego, wielu mieszkańców kraju ze stolicą w Pekinie wykorzystuje ten okres do tego, żeby odwiedzić dawno niewidzianych bliskich. Tamtejsze ministerstwo transportu szacuje, że w 40-dniowym okresie między styczniem a lutym odbędzie się nawet 510 milionów podróży pociągiem oraz 90 milionów lotów. Operator międzynarodowego lotniska Incheon, które jest zlokalizowane w pobliżu południowokoreańskiego Seulu, spodziewa się największego ruchu od ponad dwóch dekad. Niektórzy Chińczycy czują jeszcze głód transnarodowych wojaży po COVID-19 i wykorzystują przerwę na wyjazdy zagraniczne.
Obchody Chińskiego Nowego Roku zakończą się 12 lutego. Na ten dzień zaplanowano Święto Latarni. Podczas gdy w niebo wzbiją się wówczas tysiące kolorowych lampionów, na stołach wylądują yuánxiāo: małe kulki z kleistej mąki ryżowej.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.