Czytasz teraz
Czarna sierść w nowym świetle – poznajcie akcję „Niewidzialne psy”
Lifestyle

Czarna sierść w nowym świetle – poznajcie akcję „Niewidzialne psy”

Czarne Psy

Czarne psy są statystycznie najrzadziej wybierane do adopcji. Ten fakt był inspiracją do powstania specjalnej akcji, która ma zwrócić uwagę na ten problem.

Czarne psy są najbardziej poszkodowanymi wśród zwierząt zamieszkujących schroniska. W dniu obchodów Światowego Dnia Zwierząt Bezdomnych, który przypada na czwartego kwietnia, Schronisko na Paluchu pod patronatem Jana Lityńskiego ruszyło z wyjątkową inicjatywą. Akcja Niewidzialne psy ma na celu uzmysłowienie społeczeństwu nieświadomych uprzedzeń dotyczących adopcji czarnych czworonogów.

Czytajcie więcej o inicjatywach pro-zwierzęcych tutaj

Niewidzialne pupile

Zespół Schroniska na Paluchu, w skład którego wchodzą zarówno pracownicy, jak i wolontariusze, od dawna obserwuje znikome zainteresowanie adopcją psów o czarnym umaszczeniu. Te konkretne zwierzaki często pozostają niezauważone i rzadko znajdują nowe domy. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Ciemny odcień sierści tych zwierząt sprawia, że trudno je odpowiednio sfotografować. Na zdjęciach zwykle wyglądają jak nieokreślone plamy. W zacienionych schroniskowych boksach psy te są również trudniejsze do wypatrzenia niż ich jaśniejsi towarzysze. Czarna sierść zlewa się z tłem pozbawionym wystarczającej ilości światła.

Nie można również ignorować wpływu stereotypów kulturowych, które przedstawiają czarne psy jako bardziej agresywne. W europejskiej kulturze kolor ten kojarzy się ze śmiercią oraz negatywnymi lub nieczystymi intencjami.

Dragon jako symbol

Bohaterem kampanii Niewidzialne psy stał się Dragon. Na podstawie zdjęć zwierzaka opracowano trójwymiarowy model jego sylwetki. W ten sposób stał się symbolicznym pomnikiem wszystkich czarnych psów, które w schroniskach czekają na nowy dom. Start kampanii wyznaczono na datę czwartego kwietnia, czyli Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych.

Zobacz również
Młodzieżowe Słowo Roku 2024

W Schronisku na Paluchu aktualnie przebywa około 580 psów. Pragniemy obalić pewne stereotypy oraz mit czarnego psa, który wśród potencjalnych adoptujących cieszy się najmniejszym zainteresowaniem. On jest takim samym psem, jak każdy inny. Cudownym towarzyszem i prawdziwym przyjacielem – mówią Justyna Janiszewska i Izabela Ulicka z działu promocji Schroniska na Paluchu.

Czarne psy

Niewidzialne psy stanowią drugą inicjatywę realizowaną wspólnie przez Schronisko na Paluchu i Saatchi & Saatchi. W roku 2023, agencja ta opracowała akcję Singielka z Twojej okolicy, której celem było zachęcenie do długofalowego angażowania się w wolontariat, a konkretnie w regularne spacery z psami.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony