Czytasz teraz
Himalaje na Mokotowie. Spektakl „Człowiek jaki jest, każdy widzi” zobaczycie w Nowym Teatrze
Kultura

Himalaje na Mokotowie. Spektakl „Człowiek jaki jest, każdy widzi” zobaczycie w Nowym Teatrze

Człowiek jaki jest, każdy widzi

Główna bohaterka sztuki Katarzyny Minkowskiej, Yetinka, opuszcza wysokogórski hotel i rusza w podróż pełną przygód. U jej boku zobaczymy Wężusię, Świnkę Morską, Psa i… Człowieka. Obsadę przedstawienia zasilili m.in. Bartosz Bielenia, Piotr Polak i Ewelina Pankowska.

O mitycznych yeti, niekiedy nazywanych także ludźmi śniegu, legendy krążą od zarania dziejów. To, jak wyglądają, czym się zajmują i – co chyba najważniejsze! – czy w ogóle istnieją, stanowi przedmiot wielu badań i ożywionych dyskusji. Włączają się w nie himalaiści, (krypto)zoolodzy i rdzenni mieszkańcy Nepalu. Najczęściej spekulują, że hipotetyczne zwierzę żyje na wysokości powyżej 5000 m.n.p.m. Jego skóra jest rzekomo pokryta ciemnym futrem, przez co bywa mylony z niedźwiedziem. Obecność gatunku na Ziemi mają potwierdzać olbrzymie ślady stóp odciśniętych w śniegu.

Człowiek jaki jest każdy widzi
Artystyczne wyobrażenie yeti / aut. Edwin Duesiester / CC BY 4.0

Człowiek jaki jest, każdy widzi. Z Himalajów do teatru

W stołecznym Nowym Teatrze i kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego nikt nie ma wątpliwości, że yeti nie są wyssane z palca. Ba, pojawią się nawet na scenie jako główni bohaterowie nowego spektaklu Człowiek jaki jest, każdy widzi. To luźna adaptacja popularnej książki Marzeny Matuszak z ilustracjami Grażyny Rigall. Jej reżyserią na bazie scenariusza Tomasza Walesiaka zajmuje się Katarzyna Minkowska. Twórczyni w przeszłości wielokrotnie inspirowała się literaturą. Na tapet brała już m.in. Mój rok relaksu i odpoczynku Otessy Moshfegh, Rok 1984 George’a Orwella oraz Cudzoziemkę Marii Kuncewiczowej. Z utworem adresowanym do nieco młodszych czytelników mierzy się po raz pierwszy. Jak jej poszło? Przekonamy się o tym już 1 lutego, na kiedy zaplanowano warszawską premierę spektaklu.

Człowiek jaki jest, każdy widzi
Okładka książki Człowiek jaki jest, każdy widzi Marzeny Matuszczak i Grażyny Rigall / Wydawnictwo Dwie Siostry

Yetinka w gąszczu pytań

Akcja przedstawienia toczy się w Himalajach, gdzie jeden z przedstawicieli yeti prowadzi wyjątkowy hotel. Schronienie znajdą w nim zarówno zbłąkane zwierzęta wędrowne, jak też osiadłe gatunki i udomowione istoty. Samym gościom można byłoby poświęcić niejeden scenariusz, ale Minkowską interesuje ktoś inny – Yetinka.

Córka właściciela kompleksu dorasta i zaczyna zadawać sobie najrozmaitsze pytania na temat otaczającej ją rzeczywistości. Tata, chcąc chronić ją przed ciemnym obliczem świata, nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Bohaterce nie wystarczają jego wyjaśnienia, dlatego rusza w drogę. Wraz z nieśmiałą Wążusią, tajemniczą Świnką Morską i nadpobudliwym Psem brodzą w śniegu i zdobywają kolejne szczyty. Czy doczekają się spotkania z mitycznym Człowiekiem, o którym najwyraźniej krąży tyle legend, ile o nich samych?

Zobacz również
psy na łańcuchach

Człowiek jaki jest każdy widzi
Grafika promująca spektakl Człowiek jaki jest, każdy widzi / proj. Kasia Walentynowicz / Nowy Teatr w Warszawie

– Zależało nam na tym, żeby nasz spektakl nie był tylko serią ładnych obrazków, ale żeby budził w dzieciach – i w dorosłych – prawdziwe emocje. Dzięki temu, kiedy już się one w nim pojawiają, jesteśmy lepiej przygotowani do tego, żeby przez nie przejść – mówi w wywiadzie z magazynem Vogue Minkowska. W tej samej rozmowie wspomina, że poza motywami z książki Matuszak i Rigall uważniej przyjrzała się temu, jak przeobrażają się relacje rodzicielskie.

Country w innym wydaniu. Co Agata Karczewska mówi o swojej nowej EP-ce?

Człowiek jaki jest, każdy widzi warto odnotować w kalendarzu najciekawszych teatralnych premier nie tylko ze względu na scenariusz łączący przygodowość i empatię. Reżyserka zaprosiła do współpracy najciekawszych aktorów młodego pokolenia: Bartosza Bielenię, Jana Sobolewskiego, Piotra Polaka i Ewelinę Pankowską. Co ciekawe, w pokazach spektaklu, które odbędą się w Kielcach, w Himalaje uda się zupełnie inna obsada. Komu spodoba się ekipa Nowego Teatru, ten będzie mógł zestawić ją ze świętokrzyskimi kolegami po fachu.

Copyright © Going. 2024 • Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry strony