Czytasz
Bieg z papierem toaletowym, filmy i mapping na skałach. Poznajcie imprezę PION/POZIOM

Bieg z papierem toaletowym, filmy i mapping na skałach. Poznajcie imprezę PION/POZIOM

weekend na Jurze

Druga odsłona Jurajskich Spotkań Wspinaczkowych Podzamcze odbędzie się już za chwilę, w dniach 19-21 lipca. To dobry pretekst ku temu, żeby spędzić weekend za miastem.

Jura Krakowsko-Częstochowska to znany i lubiany kierunek wycieczek. Niektórzy turyści, zwłaszcza ci stojący w rozkroku między Bałtykiem a górami, nie zdążyli jednak jeszcze dać mu szansy. Wydarzenie organizowane przez fundację DAJESZ!, czyli PION/POZIOM, może być świetną okazją na poznanie krainy malowniczych skał, jaskiń krasowych czy zamków ze Szlaku Orlich Gniazd. Sporo do zaoferowania ma też sam program imprezy. Przyjrzyjmy mu się bliżej, zwłaszcza że trzydniowa inicjatywa startuje już za chwilę, 19 lipca.

Wspinaczka: Sport dla każdego?

Organizacja stojąca za eventem zajmuje się popularyzacją wspinania jako rekreacyjnej i sportowej aktywności. Aktor Piotr Głowacki i instruktor wspinaczki skalnej Michał Czubak chcą zerwać z mitem, że to zajęcie zarezerwowane dla garstki wybrańców, najlepiej dysponujących specjalistycznym sprzętem. – Zależy nam, by ścianka wspinaczkowa stanęła w każdej, nawet najmniejszej polskiej gminieprzekonują na oficjalnej stronie internetowej DAJESZ!

Założyciele fundacji DAJESZ!: Michał Czubak i Piotr Głowacki / fot. materiały prasowe

Na PION/POZIOM nie zabraknie dlatego okazji do zobaczenia entuzjastów skał w akcji. W sobotę 20 lipca odbędą się otwarte zawody Pogromcy Jury (dla dwuosobowych zespołów) oraz juniorska Droga do góry. Tego samego dnia wieczorem wszyscy zainteresowani będą zaś mogli uczestniczyć w Night Climbing Jazz Sessions – nocnej wspinaczce na podświetlonych skałach. Nieoczywistą atrakcją okaże się także mistrzowski pokaz highline, czyli przechodzenia na taśmie rozpiętej między dwoma punktami na dużych wysokościach. Takie akrobacje wymagają nieprzeciętnej precyzji i gibkości.

Weekend na Jurze: Druga odsłona Jurajskich Spotkań Wspinaczkowych Podzamcze już wkrótce / fot. materiały organizatora

Coś więcej niż skały

Program wydarzenia nie zatrzymuje się jednak na samym sporcie. PION/POZIOM rozpocznie Bieg o tron. Jego uczestnicy będą się ścigać wyposażeni w ciężki sprzęt wspinaczkowy i… rolkę papieru toaletowego. Nieoczywiste rekwizyty mają zwrócić uwagę na palący problem, jakim jest powszechny brak plenerowych ubikacji. Tuż po biegu odbędzie się maraton filmów ze wspinaczką w roli głównej. Zobaczymy m.in. dokumenty Aleksandra Mirosław. W drodze do Paryża, Alpine Wall Tour oraz najnowszy odcinek serii Klasyki Jury. Wystąpił w nim wspomniany Głowacki, który od lat pozostaje urzeczony wapiennym krajobrazem regionu.

Sprawdź też
Mixtape

Zwiastun filmu Alpine Wall Tour / reż. Wojtek Kozakiewicz

W kolejne dni na gości czekają za to konferencja branżowa, plenerowe warsztaty malarsko-rysunkowe, akcja promująca bezpieczną turystykę w regionie. Przy okazji będzie można również zaopatrzyć się w lokalne produkty i pamiątki. Nic, tylko rzucić wszystko i spędzić weekend na Jurze!

Gdynia na talerzu. Te restauracje musicie odwiedzić w pierwszej kolejności!

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone