Czytasz
Cate Blanchett nauczy Cię oddychać. Wystarczy odwiedzić EVOLVER

Cate Blanchett nauczy Cię oddychać. Wystarczy odwiedzić EVOLVER

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaką drogę przebywa tlen w ludzkim ciele? Teraz możecie prześledzić jego wędrówkę od chwili oddechu aż do pojedynczych komórek. Wszystko dzięki EVOLVER, czyli wyjątkowemu doświadczeniu VR, prezentowanemu przez BMW we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową.

Dobrze znacie ten mechanizm. To przecież jedna z podstaw funkcjonowania ludzkiego organizmu. Czasem bierzecie go na spokojnie, innym razem w nerwowych haustach. W ten sposób – choć oczywiście nie tylko – tlen dostaje się do naszych płuc, by potem ruszyć w wyprawę przez nasz krwiobieg. Marshmallow Laser Feast, czyli kolektyw z Londynu, potraktował ten proces jako punkt wyjścia dla multimedialnego, immersyjnego dzieła sztuki, w którym niezapomniane doznania artystyczne łączy się z wiedzą i najnowocześniejszymi technologiami. Co więcej, ich praca pomoże Wam też wejść w stan głębokiego relaksu.

Jak podkreśla kurator BMW Art Club. Przyszłość to sztuka. Stach Szabłowski, Budując EVOLVER, artyści z MLF szukali równowagi między różnymi wymiarami projektu; estetycznym, naukowym, wizualnym, dźwiękowym – tak, by stworzyć w wirtualnej rzeczywistości uniwersum, które jest jednocześnie prawdziwe i piękne, oddziałujące na zmysły, emocje, kreujące przestrzeń do intelektualnej refleksji.

EVOLVER
EVOLVER, fot. materiały promocyjne

Sprawdź też: Spotify umożliwi słuchanie podcastów w różnych językach

Jak to działa?

Doświadczenie EVOLVER prezentowane jest w Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Całość podzielona została na trzy etapy. Najpierw pomedytujecie na pufach, potem założycie pełny zestaw VR, dzięki którym zagłębicie się w wizualizację, zaplanowaną na 360 stopni. Dosłownie: obraz i dźwięk będą otaczały Was dookoła. Co więcej, twórcy zatroszczyli się o ich krystaliczną jakość. Na koniec przejdziecie do sali, która pomoże Wam przygotować się na spokojny powrót do rzeczywistości.

Warto wspomnieć, że EVOLVER to kolejna odsłona akcji BMW Art Club. Przyszłość to sztuka. Jak podkreślają jej organizatorzy, od samego początku jest przestrzenią, w której rodzą się nowe idee, odpowiedzi na wyzwania teraźniejszości i wizje przyszłości. Tegoroczne doświadczenie, skupione na miejscu człowieka w świecie, świetnie wpisuje się w ten koncept. Do współpracy zaproszono nie tylko wspomnianych Marshmallow Laser Feast. W projekcie wzięli też udział ikoniczni artyści ekranu i sceny. Narratorką w wirtualnym świecie jest wybitna aktorka o hipnotyzującym głosie Cate Blanchett. Ścieżka dźwiękowa to natomiast wspólny wysiłek m.in. Jonny’ego Greenwooda z Radiohead, Meredith Monk, Jóhanna Jóhannssona czy Jona Hopkinsa. Jednym z producentów wykonawczych EVOLVER jest natomiast reżyser Terrence Malick, autor takich obrazów jak Drzewo życia czy Cienka czerwona linia

EVOLVER
EVOLVER, fot. materiały promocyjne

EVOLVER – wizyta

Galeria Opera mieści się w budynku Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przy placu Teatralnym w Warszawie. EVOLVER zobaczycie bezpłatnie, ale musicie zarezerwować wejściówkę. Wystawa potrwa do 10 grudnia.

Sprawdź też

Godziny otwarcia: codziennie od 11.00 do 20.00. Wejścia: 11.30 / 12.10 / 12.50 / 13.30 / 14.10 / 14.50 / 15.30 / 16.10 / 16.50 / 17.30 / 18.10 / 18.50

Więcej informacji TUTAJ

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone