Gorzka prawda niczym strup. Nicole Kidman odkrywa ją w filmie „Holland”

Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Codzienność głównej bohaterki nowej produkcji Mimi Cave przypomina bajkę. Kiedy na jaw wychodzą głęboko skrywane tajemnice, zaczyna jednak robić się niewesoło.
W 2017 roku Nicole Kidman złożyła światu jasną deklarację. Chcąc zniszczyć tzw. celuloidowy sufit, od którego odbijają się twórczynie próbujące swoich sił w świecie Hollywood, stwierdziła, że raz na 18 miesięcy będzie pracować z reżyserką: czy to jako aktorka, czy reżyserka. Swój plan zrealizowała z nawiązką. Zagrała m.in. u Suzanne Bier (Od nowa, Para idealna), Lulu Wang (Ekspatki) i Karyn Kusamy (Niszczycielka). Ostatnio duży szum wywołała także główną rolą w Babygirl Haliny Reijn.
Wymowny okazał się nie tylko fakt, że kontynuowała dobrą passę i znów połączyła siły z kobietą. Feministyczne przesłanie niosła także samym charakterem wykreowanej przez siebie postaci. Romy Mathis to dyrektorka generalna świetnie prosperującej firmy technologicznej. Społeczeństwo widzi w niej zawziętą businesswoman, kochającą żonę i przykładną matkę. Ona sama chce wyzwolić się z cudzych oczekiwań i przestać tłumić utajone żądze.
Nicole Kidman: dublet w Amazon Prime Video
Po Babygirl zdobywczyni Oscara za rolę w Godzinach nie porzuca swojego postanowienia. Wkrótce katalog platformy streamingowej Amazon Prime Video rozszerzy się o dwie kobiece produkcje z jej udziałem. W tym roku (data nieustalona) zobaczymy ją w Scarpeccie, adaptacji serii kryminalnych książek Patricii Cornwell. Serial uświetni kreacją patolożki sądowej, która wykorzystuje najnowocześniejsze techniki kryminalistyczne do rozwiązywania zawiłych zagadek. Znany jest za to konkretny dzień premiery filmu Holland. Od 27 marca zobaczymy, jak Nicole Kidman sportretowała Nancy Vandergroot, mieszkankę tytułowego miasta w stanie Michigan. Reżyserią produkcji zajęła się Mimi Cave, która w 2022 roku zadebiutowała horrorem Fresh.

Holland: film, który zagląda pod powierzchnię
Niektóre rzeczy tylko wyglądają na perfekcyjne. Umieszczony na powyższym plakacie logline Holland zgrabnie wprowadza w przesłanie filmu. Nancy na pierwszy rzut oka nie może się na nic uskarżać. Mieszka w idealnie wymuskanym domu wśród pól tulipanów, z których słynie miasteczko. Dzieci nie sprawiają jej żadnych kłopotów, a w lokalnej społeczności jest uznawana za zaangażowaną, zawsze gotową do pomocy aktywistkę. Kobieta zaczyna jednak zdawać sobie sprawę z tego, że coś tu nie gra.
– Wygląda tak, jakby wszystko trzymało się kupy, ale pod powierzchnią jesteśmy zduszeni – mówi głos z offu. Bohaterkę niepokoi dziwne zachowanie męża, które ma zaskakująco dużo wspólnego z doniesieniami o zabójstwie pewnej pielęgniarki. Wraz z odkryciem tajemnic nic już nie będzie takie samo.
W Holland męża protagonistki gra Matthew Macfadyen, aktor znany m.in. z Sukcesji, Dumy i uprzedzenia oraz Deadpool & Wolverine. Poza nim obsadę thrillera psychologicznego zasilili m.in. Gael García Bernal (Mozart w miejskiej dżungli, Złe wychowanie), Jude Hill (Belfast, Duchy w Wenecji) i Rachel Sennott (Bodies Bodies Bodies, Shiva Baby). Scenariusz produkcji już w 2013 roku napisał Andrew Sodorski. Zdjęcia do niej zrealizował polsko-kanadyjski operator Paweł Pogorzelski, stały współpracownik Ariego Astera.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.