Czytasz
Sztuka Pawła Althamera i piłka nożna? Wpadajcie w sobotę na warszawską Pragę!

Sztuka Pawła Althamera i piłka nożna? Wpadajcie w sobotę na warszawską Pragę!

Paweł Althamer AKS Zły

Paweł Althamer to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i uznanych na świecie polskich artystów. Jedną z jego ważniejszych cech jest brak strachu przed podejmowaniem różnorodnych tematów.

Relacja Pawła Althamera i Amatorskiego Klubu Sportowego Zły trwa nie od dziś. Jednym ze znaków rozpoznawczych tego związku była (i nadal będzie!) instalacja poświęcona Kazimierzowi Deynie, wybitnemu polskiemu piłkarzowi. Drugim – złoty bus “Marzyciel”, który artysta zaprojektował kilka lat temu (2011 rok), a od jakiegoś czasu piłkarze i piłkarki Złego podróżują nim po całym Mazowszu.

Wizerunek Kazika Deyny to wyjątkowa instalacja i nie mniej wyjątkowa jest jej historia. Paweł Althamer wykonał ją wraz z Rafałem Żurkiem, Romanem Stańczakiem, Julią „Matejką” Althamer oraz Brunem Althamerem. Pierwsze odsłonięcie miało miejsce 27 października 2015 roku, teraz przyszedł czas na ponowne – już w najbliższą sobotę, niemalże 4 lata po pierwotnym pojawieniu się na praskim skwerku.

Niestety, instalacja musiała zniknąć sprzed klubu OFFSIDE, a to za sprawą pojawiających się tam coraz częściej koparek i robotników, którzy byli bezlitośni dla tego dzieła. Po dwóch latach prace na tym terenie się zakończyły, ale niestety ponowne postawienie instalacji było zbyt kosztowną sprawą dla Złego. I wtem, nagle, warszawski klub został wyróżniony złotą nagrodą UEFA Grassroots dla najlepszego amatorskiego klubu w Europie. Wokół sportowej organizacji zrobiło się głośno, a słuchy dotarły aż do Jana Dorosiewicza, prezesa Fundacji im. Kazimierza Deyny. Ten postanowił wesprzeć akcję finansowo i m.in. dzięki tym wysiłkom instalacja powróci na Brzeską.

Paweł Althamer AKS Zły

W obecności twórcy dzieła – Pawła Althamera, prezesa Fundacji im. Kazimierza Deyny – Janusza Dorosiewicza, zaproszonych dziennikarzy, działaczy piłkarskich, artystów i warsawianistów oraz oczywiście działaczy i sportowców AKS ZŁY – odbędzie się ponowne odsłonięcie słynnej instalacji. Razem z klubem zapraszamy i zachęcamy Was do przyjścia na to wyjątkowe wydarzenie. Widzimy się na miejscu!

Wpadajcie w sobotę o 16:00 na Brzeską 16 na uroczyste odsłonięcie instalacji!

Zobacz komentarze (0)

Odpowiedz

Your email address will not be published.

Copyright © Going. 2021 • Wszelkie prawa zastrzeżone