Czy korzystanie z internetu poprawia dobrostan? Wynik badania zaskakuje
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach…
Ekspozycja na clickbaity, fake newsy, brutalizację przekazu, cyberprzestępstwa… Sieć bywa przedstawiana jako niebezpieczne miejsce, ale nowy raport naukowców z Oxford Internet Institute rzuca nowe światło na ten pogląd.
Na wstępie wypada zastrzec, że nie ma co zaklinać rzeczywistości. Internet, wbrew utopijnym przewidywaniom jego twórców, nie jest równą, bezpieczną i wolną od uprzedzeń przestrzenią. Wystarczy chwilę poszperać w mediach społecznościowych, żeby zrozumieć, o czym mowa. Spora część użytkowników świadomie decyduje się dlatego na cyfrowy detoks i ogranicza swoją aktywność w sieci. Jak tłumaczą, są dzięki temu mniej przebodźcowani, a zarazem uczą się na nowo doceniać relacje offline. – Zamień to, co przeszkadza ci w sferze wirtualnej, na poświęcenia w prawdziwym życiu – przekonuje jedna z propagatorek takiego podejścia i autorka lifestyle’owych poradników, Wendy Speake.
Zjawisko o globalnej skali
W gąszczu alarmujących doniesień i statystyk łatwo jednak o generalizację. Internet rzeczywiście potrafi być nieprzyjazny, ale dla niektórych ludzi pozostaje jedyną szansą na autoekspresję, socjalizację i rozwijanie swoich zainteresowań. Zwiększa przez to ich dobrostan, czemu dokładniej postanowili przyjrzeć się naukowcy z brytyjskiego Oxford Internet Institute. Grupa docelowa ich badania od początku miała być jak najszersza. – Technologie oraz platformy sieciowe oraz ich potencjalne konsekwencje dla zdrowia psychicznego pozostają przedmiotem ożywionej dyskusji. Dotychczasowe analizy nie przyniosły jednoznacznych wniosków, także przez ograniczony zakres geograficzny i demograficzny. Przeważająca większość z nich skupiała się na Globalnej Północy i młodzieży, ignorując globalną skalę zjawiska – przekonuje prof. Andrew Przybylski.
Internet w telefonie i humor gituwa
Jakich zmiennych użyto? Pod uwagę wzięto dane aż 2,4 miliona ankietowanych z sondażu Gallup World Poll, którzy mają stacjonarny lub mobilny dostęp do internetu, i aktywnie z niego korzystali. Wyodrębniono u nich osiem różnych wskaźników determinujących dobrostan. Chodzi o satysfakcję z życia, negatywne i pozytywne doświadczenia, dwa aspekty dobrostanu społecznego (rozumianego jako wartościowy kontakt z drugim człowiekiem), sprawność fizyczną, poczucie przynależności do grupy oraz świadomość celu. Cel był prosty – sprawdzić, czy istnieje jakakolwiek zależność między łącznością z siecią a odpowiednią kondycją psychiczną. Do jego zrealizowania posłużyły 33 tysiące modeli. Okazało się, że aż 84,9% z nich było statystycznie istotnych.
– Ogólnie rzecz biorąc, stwierdziliśmy, że średnie powiązania były spójne w przypadku predyktorów korzystania z internetu i wskazań dotyczących dobrostanu. Osoby, które miały dostęp do sieci, zgłaszały lepsze samopoczucie niż ci go nieposiadający – podsumowuje Przybylski. Co znamienne, najmniejszy odsetek pozytywnych korelacji występował w grupie kobiet w wieku 15-24 lat. Taki rezultat może być wypadkową dwóch czynników. Z jednej strony użytkowniczki sieci są narażone na cyberprzemoc ze strony mężczyzn. Poza tym muszą mierzyć się z wygórowanymi standardami piękna, które pozostają wszechobecne w mediach społecznościowych.
Zrozumieć lepiej technologię
Wyników badań nie należy jednak postrzegać za ostateczne. W toku analiz statystycznych trudno było ustalić istnienie związków przyczynowo-skutkowych. Być może jest tak, że to nie sam internet, a fakt posiadania wolnego czasu, który można spędzić na jego przeczesywaniu, wpływa na dobre samopoczucie. Przybylski wzywa dlatego do dalszej eksploracji tematu. – Mam nadzieję, że nasze ustalenia wniosą szerszy kontekst do debaty o czasie spędzonym przed ekranami. Tym samym prosimy właścicieli platform o dzielenie się z naukowcami szczegółowymi danymi na temat zachowań użytkowników. W ten sposób lepiej zrozumiemy technologie internetowe w naszym codziennym życiu – przekonuje Przybylski.
Świat według kitku, a może Homiki umiom kucać? Wybraliśmy dla was najciekawsze miejsca w sieci dla fanów zwierząt!
Z całym artykułem A multiverse analysis of the associations between internet use and well-being możecie zapoznać się TU.
Sekretarz redakcji Going. MORE. Publikował lub publikuje także na łamach „newonce", „NOIZZ", „Czasopisma Ekrany", „Magazynu Kontakt", „Gazety Magnetofonowej" czy „Papaya.Rocks". Mieszka i pracuje w Warszawie.