Józef Chełmoński w poznańskim Muzeum Narodowym: do kiedy potrwa wystawa?

Józef Chełmoński: od 7 marca w stolicy Wielkopolski znajduje się wystawa eksponująca nie tylko najpopularniejsze dzieła artysty.
Wyjątkowe przedsięwzięcie
Urodzony w 1849 roku Józef Chełmoński swoje umiejętności szkolił początkowo w warszawskiej Klasie Rysunkowej oraz prywatnej pracowni Wojciecha Gersona. Następnie ćwiczył w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, dołączając do środowiska artystycznego, w którym był m.in. Stanisław Witkiewicz.
Dzisiaj malarz jest uznawany za jednego z najważniejszych artystów dokumentujących obrazy natury, polskich wsi i życia jej mieszkańców. By pokazać jego twórczość jak największej publiczności, trzy największe i najstarsze muzea narodowe w Polsce (warszawskie, poznańskie i krakowskie) podjęły się zorganizowania wystawy Józef Chełmoński 1849-1914, poprzedzonej obszernymi badaniami historyczno-artystycznymi oraz konserwatorskimi.
Jak brzmią obrazy Beksińskiego? Zespół SYMPTOM zna odpowiedź
Wystawa: Józef Chełmoński to romantyk czy realista?
Wystawa Józef Chełmoński 1849-1914 składa się z blisko 200 dzieł artysty, a dokładniej ze 122 obrazów olejnych i szkiców malarskich, 14 szkicowników i 58 prac na papierze. Znajdziemy wśród nich najbardziej rozpoznawalne dzieła jak Babie Lato, Bociany czy Orka. Równie ważnym elementem, którego nie zaprezentowano podczas warszawskiej ekspozycji, jest Kulig (Karnawał w Polsce). Latem 2024 roku wylicytowano go podczas jednej z londyńskich aukcji, skąd trafił do prywatnej kolekcji. Za sprawą tych wydarzeń będzie to jego pierwsza prezentacja od kilkudziesięciu lat.
Chronologiczny układ prac pozwoli odwiedzającym na jak najdokładniejsze zapoznanie się z twórczością artysty. Możliwe jest również skorzystanie ze zwiedzania z przygotowanym przez kuratorów przewodnikiem. Do 29 czerwca można odwiedzać ją w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnie całość powędruje do Miasta Królów.