Nagroda Pritzkera: Liu Jiakun to jej tegoroczny laureat

Nagroda Pritzkera, zwana również noblem architektury, to wyróżnienie przyznawane od 1979 roku. Tym razem doceniono pracę, którą stworzył Liu Jiakun.
Architekt z przypadku
O tym, że los bywa przewrotny, z pewnością przekonał się tegoroczny laureat Nagrody Pritzkera, czyli Liu Jiakun. Dorastający w otoczeniu lekarzy Chińczyk nie marzył o karierze architektonicznej. Do wejścia na tę drogę zawodową doprowadziły go zainteresowania związane z literaturą i sztuką. Mimo ukończenia studiów architektonicznych na Uniwersytecie Chongqing młodzieniec wciąż rozważał porzucenie tego zajęcia na rzecz pisania. Przełomem okazała się wizyta na wystawie znajomego, podczas której mężczyzna ponownie poczuł pasję do projektowania. W taki sposób świat nie stracił architektonicznego geniusza.
Jiakun był tak zafascynowany tym, co zobaczył podczas wystawy, że praktycznie od razu zrozumiał, że za pomocą budynków może wrażać swoje emocje. Następnie założył firmę Jiakun Architects, która od 1993 roku zrealizowała 30 projektów. Wszystkie budowle, które wyszły z pracowni, łączą chińską tradycję oraz innowacyjne rozwiązania. Według wizji architekta jego projekty są ja woda, która wtapia się w otoczenie i tworzy z nim harmonijną całość. Efektem tego są pozornie niewyróżniające się z tłumu obiekty stworzone z wykorzystaniem lokalnych materiałów.
Tam nie wyprowadzisz psa na spacer. Najmniejszy park na świecie ma ćwierć metra kwadratowego
Liu Jiakun: wizjoner doceniony przez fundację Pritzkera
Minimalistyczne podejście Jiakuna wykorzystujące historię, tradycję i innowacyjne metody zwróciło uwagę fundacji Pritzkera. Budynki, które zachwycają swoją prostotą, są czymś zupełnie innym niż wielkie wieżowce wypełniające panoramę chińskich miast. Architekt podkreśla, że w jego pracy najważniejszy jest balans między szybkością rozwoju metropolii a życiem w zgodzie z naturą.
Jury przyznawanej od ponad 40 lat Nagrody Pritzkera ma za zadanie wyłonić człowieka, którego praca ma znaczący wpływ na rozwój światowej architektury. Tegoroczne wyróżnienie otrzymał wyraźnie zaskoczony Chińczyk. Tymi słowami komisja uzasadniła werdykt: Za umiejętność mediacji pomiędzy dystopią a utopią, za pokazanie, jak architektura może balansować między rzeczywistością a idealizmem, za wyniesienie lokalnych rozwiązań na poziom uniwersalnej wizji oraz za rozwinięcie języka opisującego społecznie i środowiskowo sprawiedliwy świat – Liu Jiakun został laureatem Nagrody Pritzkera 2025.